تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی « تعمیرات حرفه ای دستگاه اتوکلاو »

تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی

تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی

همیشه استرلیزه کردن تجهیزات پزشکی و تمیز نگهداشتن آن ها، در هر حیطه ای اهمیت ویژه ای دارد. فرقی نمی کند شما در چه زمینه ای فعالیت می کنید، همه پزشکان برای تمیز نگهداشتن وسایل و ابزار خود تلاش می کنند.

اما وقتی این مسئله به دندانپزشکی می رسد، اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. در اصل عدم رعایت بهداشت بالا در این مراکز، می تواند مشکلات زیادی را به بار بیاورد. یکی از مهم ترین ابزار ها، اتوکلاو است که برای استریل کردن ابزار دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.گاهی ممکن است بر اثر گذر زمان و یا استفاده نادرست، دستگاه خراب شود. در این هنگام شما باید برای تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی به یک فرد متخصص مراجعه نمایید.

تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو دقیقا چه کاربردی دارد؟

از این دستگاه برای استریل کردن و تمیز کردن ابزار پزشکی و وسایل آزمایشگاهی در مراکز مختلف استفاده می کنند. اتوکلاو به وسیله فشار بخار و در دمای بالا، وسایل را تمیز می کند و هرگونه آلودگی را از این طریق از بین می برد.کارکرد آن به این صورت است که ابتدا از طریق پمپ خلا که مکش قوی دارد، هوای موجود در محفظه را کاملا تخلیه می کند و بعد بخار آب را به جای آن به این محفظه وارد می نماید. این جایگزینی باید به شکل دقیق انجام شود و هرچه فوکوس دستگاه روی این موضوع بالاتر باشد و آن را دقیق تر انجام دهد، مرحله استرلیزه کردن دستگاه قوی تر عمل می کند.البته پیش از اینکه قطعه و یا وسیله خاصی را در اتوکلاو قرار دهید، باید مطمئن شوید که ابزار مورد نظر در دمای بالا و یا بخار آب آسیبی نمی بیند و یا مشکلی برای آن پیش نمی آید.

تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی

چطور تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی را انجام دهیم؟

مهم نیست چقدر در مسائل فنی تبحر دارید، تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی باید حتما از طریق یک فرد با تجربه انجام شود. این دستگاه برنامه های مختلفی ازجمله آب گیری، تغییر دما، تخلیه، خشک کردن، یکسان سازی و دیگر مراحل را دارد. در هر مرحله ای احساس کردید دستگاه کیفیت اولیه را ندارد و یا عملکرد آن با مشکلی مواجه می شود، حتما سریعا به یک تعمیرکار حرفه ای اطلاع دهید.

این دستگاه دارای پیچیدگی های مخصوص به خود است و اگر هریک از این مراحل با یک اختلال کوچک هم رو به رو شوند، عملیات استریل کردن وسایل با مشکل مواجه می شود. همچنین یک اشتباه در تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی، می تواند تمامی قطعات را تحت تاثیر بگذارد.

با سپردن کار به افراد ماهر و با تجربه، مشکل در اسرع وقت حل می شود و دیگر هیچ مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. شما می توانید تعمیر دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی خود را به کارشناسان مجرب ما بسپارید.

مجموعه کرج مدیکال از سال 1388 در این زمینه فعالیت دارد و بیش از دو دهه است که تعمیر لوازم پزشکی را با استاندارد های روز دنیا انجام می دهد. تعمیر کاران ما دستگاه را به دقت بررسی می کنند و بعد از پیدا کردن مشکل، آن را به سرعت و با مناسب ترین هزینه برطرف خواهند کرد.

دستگاه اتوکلاو دندان پزشکی چیست؟

در جهت استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی و تمیز نگه داشتن آن ها، از دستگاه اتوکلاو دندان پزشکی استفاده می شود. این دستگاه در گذر زمان و استفاده مکرر خراب می شود و برای تعمیر آن، تنها باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

دستگاه اتوکلاو چه کاربردی دارد؟

در جهت استریل و تمیز کردن وسایل پزشکی و آزمایشگاهی در مراکز مختلف، از دستگاه اتوکلاو استفاده می شود. این دستگاه به وسیله فشار بخار و در دمای بالا در جهت تمیز کردن وسایل پزشکی به کار می رود و تمامی آلودگی های موجود بر سطح آن ها را برطرف می کند. این دستگاه دارای پمپ خلا یا مکشی قوی است که با تخلیه نمودن هوای درون محفظه، بخار آب را به درون محفظه وارد می کند. این دستگاه در بخش استریلیزه دارای قدرت بالایی است.

روش تعمیر دستگاه اتوکلاو دندان پزشکی به چه صورت انجام می گیرد؟

برای تعمیر دستگاه اتوکلاو، باید فرد در مسائل فنی دارای تبحر و تخصص بالایی باشد. در این دستگاه برنامه های مختلفی هم چون آب گیری، تغییر دما، تخلیه، خشک کردن، یکسان سازی و غیره وجود دارند. اگر هر کدام از مراحل به درستی انجام نشوند، باعث بروز مشکلاتی در روند استریل کردن وسایل پزشکی خواهد شد و سپس سایر قطعات دستگاه نیز دارای مشکلاتی اساسی خواهند شد. برای تعمیر این دستگاه، بهتر است به سراغ افراد فنی و متخصص در این زمینه بروید تا دستگاه شما را با دقت کافی بررسی کنند.

آیا می توان هر وسیله پزشکی را در دستگاه اتوکلاو قرار داد؟

قبل از این که قطعه یا وسیله خاصی در دستگاه اتو کلاو قرار دهید، باید مطمئن شوید که ابزار در دمای بالا و یا بخار آب دچار آسیبی و مشکلی نخواهد شد.

اتوکلاو چیست؟

از مهم ترین دستگاه های آزمایشگاهی است که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار، برای استریل کردن و سترون کردن به کار می رود. سترون سازی به معنای نابود کردن همه شکل های حیات میکروبی از طریق حرارت بخار آب تحت فشار و یا مواد غیر متحرک است. این کار به روش های شیمیایی و غیر شیمیایی انجام می شود و کاربرد اصلی دستگاه اتوکلاو برای استرلیزه کردن ابزار های دندان پزشکی، خالکوبی، پرسینگ، لوازم دامپزشکی و غیره است. این دستگاه شبیه به استوانه درب داری است که دارای ابعاد مختلفی می باشد. درب دستگاه در هنگامی فعالیت روی آن قرار می گیرد و در صورت خرابی می توانید برای تعمیر آن اقدام کنید.

چه کسانی از اتوکلاو استفاده می کنند؟

هر مرکزی برای استریل کردن و ضد عفونی نمودن حرفه ای لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود از دستگاه اتوکلاو استفاده می کنند. مراکزی هم چون مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه های بالینی، تحقیقاتی و میکروبیولوژی، دندان پزشکی ها، دامپزشکی ها و مشاغل مربوط به خالکوبی و پرسینگ از این دستگاه کارآمد و حرفه ای استفاده می کنند.

تعمیرات دستگاه اتوکلاو چگونه انجام می شود؟

اتوکلاو ها سیستم هایی هستند که در زمان بندی های مشخصی در هر قسمت به صورت روزانه، ماهانه با سالیانه باید به صورت مرتب و دوره ای تمیز شوند. تمیز کاری دوره ای باید انجام شود تا دستگاه اتوکلاو دچار خرابی نشود. اگر به صورت صحیح از دستگاه اتوکلاو استفاده کنید، این دستگاه در طولانی مدت مستهلک شده و به تعمیرات نیاز پیدا می کند. اتوکلا ها دارای مدل های متنوعی هستند و برای هر شغل مدل متفاوتی دارند. بنابراین باید برای تعمیر اتوکلاو به مرکزی مراجعه نمایید که دارای دانش تخصصی در زمینه تعمیرات اتوکلاو ها باشند و قادر به تمیز کردن انواع مدل ها مختلفی این دستگاه باشند.

روش کار دستگاه اتوکلاو چگونه می باشد؟

روش کار هر مدل دستگاه اتوکلاو با دیگری فرق می کند. عملکرد این سیستم کمی پیچیده است و در چندین مرحله مختلف صورت می گیرد. این مراحل شامل آب گیری، پیش خلاء، افزایش دما، استریل کردن، تخلیه، پسا خلاء، خشک شدن، یکسان سازی و پایان کار می شود. وجود اختلال در هر کدام از این مراحل از میزان کیفیت استریلیزاسیون کاسته و به قیمت جان بیماران تمام می شود. بنابراین بهتر است که اتوکلاو به صورت دوره ای با مراجعه به مراکز تعمیرات تخصصی اتوکلاو سرویس شود.

چه بخش هایی از دستگاه اتوکلاو نیاز به تعمیر دارند؟

سنسور دمای اتوکلاو، شیر طمینان اتوکلاو، واحد مراقبت هوا، شیر پنوماتیک، دیتالاگر، پمپ وکیوم آب در گردش، المنت های اتوکلاو، تراپ و استراگچر.

جمع بندی

دستگاه های مختلفی در مراکز درمانی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین دستگاه ها در این بین، اتوکلاو ها هستند. این دستگاه ها جهت استرلیزه کردن وسایل و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به کار می روند.

ممکن است بعد از مدتی خراب شوند و نیاز باشد برای تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی اقدام کنید. بهتر است در این هنگام کار را به یک متخصص بسپارید. یک فرد با تجربه و کار بلد می تواند عیب یابی دستگاه را در کوتاه ترین مدت ممکن انجام دهد و برای تعمیر آن هم به سرعت اقدام می کند.