تعمیر ونتیلاتور ” تعمیر دستگاه ونتیلاتور “

تعمیر ونتیلاتور

در این مقاله میخواهیم به بررسی نحو تعمیر ونتیلاتور بپردازیم. آیا تعمیر ونتیلاتور امکان پذیر است؟ تجهیزات پزشکی به عنوان عصای دست کادر درمان به حساب می آید. دستگاه ونتیلاتور از عناصر اصلی مورد استفاده بیماران دارای وضعیت تنفسی وخیم می باشد. این دستگاه با توجه به نوع عیب و نقص، اغلب قابل تعمیر است.

تعمیر ونتیلاتور در میزان و اکسیژن رسانی اصولی به ریه بیما بدحال کمک می کند. در واقع این دستگاه کاربردی مانند لوازم برقی دیگر به تعمیر احتیاج دارد. تعمیر به موقع دستگاه ونتیلاتور از بروز اتفاقات ناگوار در سلامت جسمی بیمار پیشگیری می کند.
تعمیر ونتیلاتور مانند سایر دستگاه های پزشکی توسط مراکز تخصص انجام می شود. شناسایی بخش های مختلف این دستگاه در تشخیص اختلالات فنی و تعمیر اصولی موثر است.

تعمیر ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور

کارایی و ساختار دستگاه ونتیلاتور میزان اهمیت تعمیر آن را مشخص می کند. این دستگاه بای تنفس مصنوعی در بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.در واقع سبب انجام دم و بازدم مصنوعی در ریه بیمار می شود. این دستگاه در مواقع اضطراری که فرد فقد توانایی تنفس صحیح است، کاربرد دارد. به عبارت دیگر، ونتیلاتور بیماری تنفسی را رفع نمی کند بلکه سبب اکسیژن رسانی به ریه فرد می شود. این دستگاه با ایجاد فشار مثبت سبب دمیدن اکسیژن در ریه های فرد می شود.

اولین دستگاه ونتیلاتور در جننگ جهانی دوم ساخته شد. شیوه تعمیر ونتیلاتور های مختلف با یکدیگر متفاوت است. امروزه پیشرفته ترین ونتیلاتورها در مراکز درمانی با هدف تامین اکسیژن مورد نیاز بدن بیماران تحت درمان مورد استفاده قرار می گیرند.

قسمت های مختلف ونتیلاتور

تسلط کافی به اجزای تشکیل دهنده ونتیلاتور، تشخیص اختلال و تعمیر ونتیلاتور را تسریع می کند. این دستگاه به طور معمول از چند نمایشگر، کلیدهای کنترل، سیستم برق کشی، بدنه و تجهیزات ایمنی و اضطراری تشکیل شده است. دلیل تعمیر این دستگاه، اختلال در یکی از این قسمت ها می باشد.

1- برق کشی

سیستم برق ونتیلاتور، بخش اساسی در کارکرد صحیح این دستگاه دارد. هرگونه اختلال در سیم کشی داخلی دستگاه، دو شاخه، سیم ها و … سبب

تعمیر ونتیلاتور می شود. معیوب شدن سیستم برق رسانس دستگاه به معنی عدم کارکرد صحیح آن و به خطر افتادن جان بیمار است.

2- نمایشگرها

هرگونه اختلال در نمایشگرها منجر به تعمیر ونتیلاتور می شود. نمایش غلظت، فشار و کیفیت اکسیژن دستگاه توسط نمایشگرها انجام می شود. اطلاعات روی صفحه نمایش توسط اسپکتروفتومتر، سنسورها و اسپیرومتر اندازه گیری می شوند. دو واقع هرگونه اختلال منجر به اطلاعات نادرست می شود.

3- کنترل کننده ها

تنظیم و کنترل عملکرد دستگاه ونتیلاتور توسط کلیدهای کنترل کننده انجام می شود. تعمیر ونتیللاتور موجب رفع این اختلالات در سیستم عملکرد آن است. کنترل حریان گاز ورودی، مخازن گاز، مخلوط شدن گاز، مرطوب شدن گاز، تنظیم فشار اکسیژن برای حفظ سلامت بیماران الزامی است.

4- سایر اجزا

دستگاه ونتیلاتور دارای اجزای دیگری مانند موتور، لوله های انتقال هوای دم و بازدم، فیلترها و بدنه است. تازگی و عدم نشت لوله دم ونتیلاتور سبب کیفیت تنفس بیمار می گردد. اختلال در موتور دستگاه باعث ناهماهنگی سیستم و عدم کارایی آن می شود.

اجزای قابل تعمیر ونتیلاتور

– تعمیر و تعویض برد صفحه نمایشگر
– تعمیر سیم کشی و مدارهای الکتریکی دستگاه
– تعمیر یا تعویض شیرهای مغناطیسی مورد استفاده در دستگاه
– تعویض یا تعمیر شیرهای دیجیتالی دستگاه
– عیب یابی و تعمیر سنسور سنجش جریان هوای دستگاه
– عیب یابی و سرویس فیلتر ضدعفونی کننده هوای دستگاه
– تعمیر بخش مرطوب کننده دستگاه
– تعمیر یا تعویض لوله های دم و بازدم در صورت نیاز
– تعمیر سنسورها و سیستم کنترل کیفیت اکسیژن
– عیب یابی و سرویس ترانسدیوسرهای دستتگاه ونتیلاتور

انواع ونتیلاتورها

1- ونتیلاتور فشار منفی
2- ونتیلاتور فشار مثبت
تعمیر ونتیلاتور به دلیل ارتباط مستقیم دستگاه با سلامت بیماران، در تخصص هر کسی نمی باشد. تعمیرکار ونتیلاتور باید فردی متخصصف مجرب و آگاه به نحو عملکرد، کارایی، ساختار و اختلالات باشد. بنابراین سپردن دستگاه به مراکز تخصصی تعمیر و سرویس لوازم پزشکی عملکرد تجهیزات را تائید می کند.

اگر دستگاه ونتیلاتور شما با خرابی مواجه شده است و به دنبال تعمیر آن هستید می توانید به سایت karajmed.com مراجعه کرده و دستگاه ونتیلاتور خود را تعمیر کنید. karajmed.com قادر به تعمیر انواع و مدل های مختلف دستگاه ونتیلاتور می باشد. لازم به ذکر است کلیه تعمیرات با قیمت مناسب انجام خواهد شد و همچنین عزیزان در شهرستان ها می توانند ونتیلاتور تعمیری خود را با پست سفارشی و یا تیپاکس ارسال کنند تا در اسرع وقت تعمیر شود.