کاربرد دستگاه سانتریفیوژ

ما در این مطلب به مبحث کاربرد دستگاه سانتریفیوژ می پردازیم. هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

کاربرد دستگاه سانتریفیوژ

سانتریفوژ دستگاهی میباشد که با بهره از نیروی گریز از مرکز بخش های مختلف مایع را بر حسب چگالی جدا می نماید. این کار با چرخاندن مایع با سرعت بسیار داخل یک ظرف بدست می آید و در نهایت آن مایعات با چگالی گوناگون (به طور مثال خامه از شیر) یا مایعات از ماده های جامد جدا می شود.

چرخیدن سبب می شود ماده ها و ذرات متراکم تر در راستای شعاعی به سوی بیرون حرکت نمایند. در همان هنگام، جسم هایی که تراکم اندک تری دارند جابجا شده و به سوی مرکز حرکت می نمایند.

در سانتریفیوژ آزمایشگاهی که از لوله های نمونه بهره گیری می کند، شتاب شعاعی سبب می شود ذره های متراکم تر به پایین لوله بروند.

سانتریفوژ قادر است یک فیلتر خیلی موثر باشد که کثیفی ها را از بدنه اصلی مایع جدا می نماید. در ادامه مطلب در کرج طب تشریحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود لطفا با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی « تعمیرات حرفه ای دستگاه اتوکلاو »

فاکتورهای تاثیرگذار بر سانتریفوژ

  • تراکم نمونه و حلال ها
  • حرارت / گرانروی
  • فاصله جا به جا کردن ذرات
  • سرعت چرخش

روش های سانتریفوژ

تکنیک های دستگاه سانتریفوژ دو مدل میباشد: اولین تکنیک مقدماتی میباشد و هدف آن جدا نمودن ذره های خاص است، تکنیک دوم تحلیلی میباشد که اندازه گیری ویژگی های فیزیکی ذرات رسوبی را شامل است.

همانگونه که یک روتور در سانتریفیوژ می چرخد​​، یک نیروی فرار از مرکز به هر ذره در نمونه وارد می شود. بعد ذره با سرعتی مساعد با نیروی فرار از مرکز وارد شده به آن رسوب می نماید.

ویسکوزیته محلول نمونه و ویژگی های فیزیکی ذرات هم بر مقدار رسوب هر ذره اثر می گذارد.

تحت نیروی گریز از مرکز و گرانروی مایع ، میزان رسوب یک ذره متناسب با ابعاد آن (وزن مولکولی) و تفاوت میان چگالی ذره و چگالی محلول میباشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر ترازوی رطوبت سنج

کارایی های سانتریفوژ

با بهره از سانتریفوژ می توان ترکیبی از دو مایعات مختلف را با هم جدا کرد. این شیوه همچنین می تواند به جهت بررسی و تجزیه و تحلیل ماکرومولکول ها و خاصیت های هیدرودینامیکی آنها بهره گیری شود.

سلول پستانداران را می توان با کمک گونه خاصی از سانتریفیوژ خالص نمود. سانتریفیوژ نقشی مهم در تقسیم خیلی از اندامک های زیر سلولی دارد. به علاوه بر این، سانتریفیوژ در تقسیم نمودن کسرهای غشایی و غشاها هم مفید می باشد.

سانتریفیوژ همینطور در جدا کردن وزیکول های غشایی کارایی دارد.

گچ را میشود با کمک سانتریفیوژ از آب جدا نمود. شیر بدون چربی گونه ای شیر است که میزان کمتری چربی محلول دارد. شیر بدون چربی را می توان توسط پروسه سانتریفیوژ از شیر معمولی فراهم نمود.

جدا کردن سیکلونیک پروسه ای مهم است که کارایی های حیاتی در جدا کردن ذره ها از جریان هوا دارد. یکی دیگر از کارایی های مهم این شیوه  در تثبیت و شفاف کردن نوشیدنی است.

این شیوه، در ترکیب با دیگر ترفند های تصفیه برای جدا نمودن پروتئین ها خیلی مفید است.

سانتریفیوژها به صورت وسیعی در حیطه شیمی پزشکی قانونی مورد بهره قرار می گیرند. در این حیطه، از این شیوه برای جدا کردن بخش های خون از نمونه های خون سانتیرفیوژ شده بهره گرفته می شود.

راهنمای فعالیت با سانتریفیوژ آزمایشگاهی

سطح فعالیت بایستی مسطح و محکم باشد اصلا از دستگاه سانتریفیوژ در یک سطح ناصاف یا مورب بهره گیری نکنید. تعادل لوله ها در روتور را حتما مد نظر قرار دهید.

مثلا اگر می خواهید لوله ای با ده میلی لیتر مایع را سانتریفوژ کنید بایستی لوله ای دیگر با ده میلی لیتر آب مقابل آن قرار دهید. شما می بایست لوله ها را از لحاظ جرم و نه حجم متعادل نمایید.

اصلا در حال حرکت روتور درپوش دستگاه را باز ننمایید چون خیلی از سانتریفیوژها ایمنی خودکار ندارند. بعضی از این دستگاه ها اگر درب آنها باز گردد جریان روتور را متوقف می نماید.

در شرایط لرزش دستگاه را خاموش نمایید یا دو شاخه را بکشید. اندکی لرزش نرمال است ، ولی مقادیر بسیار می تواند به معنی خطر باشد. در این حالت چک کنید که لوله ها را به خوبی متعادل نموده اید یا نه اگر جواب مثبت است و هنوز هم تکان خوردن رخ میدهد، با سازنده یا فروشنده تماس حاصل فرمایید و در این شرایط با دستگاه فعالیت نکنید.

اگر مجبور به فعالیت در هر مکانی نزدیک سانتریفیوژ می باشید از محافظ صورت و  یا عینک ایمنی بهره گیری کنید. در حالی که روتور در حال چرخیدن است با سانتریفیوژ فعالیت نکنید.

بیشتر بخوانید: تعمير تجهيزات پزشکی

انواع مختلف سانتریفیوژ

پایه فعالیت انواع گوناگون سانتریفیوژ یکی است و فرق اصلی آنها در سرعت چرخیدن و نوع طراحی روتور است. برای مثال روتورهای زاویه ثابت نمونه را در یک جهت ثابتی نگه می‌ دارند.

روتورهای آونگی با داشتن لولا سبب نوسان نمونه مورد تست می شوند.

سانتریفیوژ صنعتی    

سانتریفیوژ صنعتی کارایی های وسیعی دارند و در جدا کردن بخش های کلوئیدها، خشک نمودن ماده ها و تصفیه آب کارایی دارند. این سانتریفوژها با بهره از رسوب و ته نشینی ماده ها را جداسازی نموده بهره گیری می‌کنند. هزینه سانتریفیوژ صنعتی بر اساس نوع آن یلی متفاوت است.

سانتریفوژ های آزمایشگاهی

سانتریفوژ های آزمایشگاهی از یک روتور همراه با حفره ‌های زاویه ‌دار برای قرار دهی لوله‌ های آزمایش ایجاد شده است. لوله ‌های آزمایش در یک جهت ثابت قرار می گیرند و نیروی فرار از مرکز در یک صفحه افقی روی آنها اثر می نماید تا ذره های سنگین‌ تر به سوی پایین لوله حرکت نمایند.

سانتریفوژ با سرعت بالا

این سانتریفوژ برای چک کردن حجم‌ های بیشتری از نمونه از ده میلی ‌لیتر تا چندین لیتر بهره گیری می ‌شوند. یکی از خصوصیت های این دستگاه ها این میباشد که روتورهای آنها با مبدل‌ های گوناگونی همراه میباشند تا قابلیت بهره از لوله های آزمایش مختلف ایجاد شود.

اولتراسانتریفیوژ

در این دستگاه برای چک کردن خاصیت ذرات بیولوژیکی از بکارگیری نیروهای گریز از مرکز بهره گیری می شود. سرعت این دستگاه خیلی زیاد است و می ‌توانند بخش های کوچکی مانند ریبوزوم‌ ها، پروتئین ‌ها و ویروس‌ ها را جدا کند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات سانتریفیوژ

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج