تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی ها

ما در این مطلب به مبحث تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی ها می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

اهمیت تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو یک ابزار مهم در مطب های دندانپزشکی به حساب می آید که برای استریل کردن قطعات با بخار بسیار داغ مورد استفاده قرار گرفته می شود.این دستگاه می تواند باعث کاهش خطر انتقال یافتن عفونت و بیماری های واگیردار از یک فرد به فرد دیگری شود.

عملا وجود این دستگاه در هر مطب دندانپزشکی ضروری بوده است. گاهی اوقات اتوکلاو دندانپزشکی بخاطرخرابی قطعات،با مشکلات زیادی مواجه می شوند.و ممکن است این دستگاه نتواند به خوبی کار بکند و یا تجهیزات دندانپزشکی را استریل کند.

قیمت خرید اتوکلاو دندانپزشکی برای مطب های دندانپزشکی و کلینیک ها بسیار زیاد بوده است.که این قیمت تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی را از هر جهت به صرفه تر کرده. البته برای تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی،باید از روش های تخصصی استفاده کرد تا شاهد خرابی دوباره اتوکلاوها نباشیم.حتی در صورت نیاز به تعویض کردن قطعات،لازم است که قطعات اورجینال انتخاب شوند تا دوباره دچار خرابی و نقص عملکرد نشوند.

برای تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی نیاز به تخصص بوده است؟

واقعیت اینکه تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی جزء اقدامات تخصصی بوده است و حتی ممکن تعمیر یک اتوکلاو با یک مارک با تعمیر یک اتوکلاو با یک مارک دیگر،با روش های متفاوتی انجام شود.

پس توصیه می شود که هچوقت برای تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی بدون داشتن تخصص کاری انجام ندهید. سعی کنید که در صورت خرابی اتوکلاو آن را به افراد یا مجموعه های معتبر بسپارید.

بیشتربدانید:تعمیر دستگاه بخور گرم ” مرکز تعمیر دستگاه بخور گرم “

مشکلات رایج در اتوکلاو

تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی یک اقدام ضروری و تخصصی و مهم بوده است. پس نمی شود با ارائه آموزش های تئوری هم انتظار داشت تا دستیاران دندانپزشک بتوانند به راحتی مراحل تعمیر این اتوکلاوها را انجام بدهند.

نشت آب

یکی از مشکلات رایج در اتوکلاوهای دندانپزشکی نشت آب بوده است. هیچگونه اتوکلاو سالمی نباید نشت آب داشته باشند.پس اگر متوجه نشت آب شدید مطمئن باشید که مشکلی وجود داشته که احتمالا برای رفع مشکل نیاز به داشتن یک سرویس برای اتوکلاو خواهید داشت.

آسیب دیدن تجهیزات موقع استریل کردن

برخی از دستگاه های اتوکلاو بخاطر خرابی،نمی توانند دمای درون دستگاه را تنظیم کنند. احتمال بروز آسیب در تجهیزات دندانپزشکی بعد از قرار گرفتن در دستگاه وجود دارد. اگر بعد از خارج کردن تجهیزات از دستگاه،شاهد دیدن ذوب شدن برخی از آن ها بودید،باید اقدام به تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی کرده.

البته در اکثر موارد مشکل مربوط به تنظیم دمای نادرست بوده است و می توان با تغییر تنظیمات،مشکل را برطرف نکرد.

تکمیل نشدن پروسه استریل کردن دستگاه

دستگاه اتوکلاو باید به صورت منظم بررسی بشود تا در صورت بروز مشکل اقدام به تعمیر آن کنید. وقتی که هیچ تغییر رنگی را روی برچسب تجهیزات دندانپزشکی نمیبینید باید به دنبال تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی باشید. که ممکن است بتوانید با سرویس کردن دستگاه اتوکلاو یا تعمیر به موقع آن با کمترین هزینه این مشکلات را برطرف کنید.

خیس ماندن تجهیزات دندانپزشکی پس از خارج شدن آن

دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی پس از اینکه پروسه استریل کردن را انجام می دهد،تمام تجهیزات را خشک می کند. اگر بعد از خارج کردن تجهیزات دندانپزشکی،احساس می کنید که این تجهیزات مرطوب هستند،حتما در عملکرد اتوکلاو یک مشکلی وجود داشته.

بیشتربدانید:تعمیر فشار سنج مچی ” تعمیر انواع فشار سنج مچی

چه عاملی باعث خرابی دستگاه اتوکلاو می شود؟

مراقبت از دستگاه اتوکلاو ،بهترین راهکار برای پیشگیری از تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی بوده است. هر گونه روش نادرست برای نگهداری از دستگاه،می تواند تاثیر بدی روی عملکرد دستگاه داشته باشند.در ادامه به چند نمونه از اقداماتی که باعث خرابی دستگاه می شود،اشاره می کنیم.

  • تمیز کردن دستگاه اتوکلاو به صورت غیر اصولی

اصول نگهداری و تمیز نمودن اتوکلاوهای دندانپزشکی بسیار اهمیت دارد و می تواند تاثیر بسزایی روی کیفیت اتوکلاو داشته باشد.حذف آلودگی ها از دستگاه اتوکلاو،می تواند از آن در مقابل خرابی های متعدد محافظت کند. اگر خون یا بزاق در دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی باقی بماند،احتمال بروز خرابی در دستگاه هم افزایش پیدا می کند.

  • بسته بندی نادرست تجهیزات دندانپزشکی

برای استریل کردن تمام تجهیزات ،لازم است تا تجهیزات در بسته بندی مناسب قرار بگیرند. هر یک از این بسته بندی ها باید حاوی یک یا چند عدد تجهیزات باشند. قرار گرفتن تجهیزات بسیار زیاد،در یک بسته بندی می تواند دلیل برای خرابی مجدد دستگاه اتوکلاو باشد.

در صورتی که ابزارهای استفاده شده مناسب آن بسته بندی نباشند؛احتمال خرابی ابزار و دستگاه اتوکلاو را افزایش می دهد. وقتی که بسته بندی نتواند درجه حرارت بالا را تحمل کند،در حین فرآیند استریل دچار ذوب شدگی می شوند.که این ذوب شدگی می تواند مشکلات بیشتری را برای دستگاه به وجود بیآورد.

  • تنظیمات نادرست در دستگاه

دستگاه اتوکلاو می تواند با تنظیمات نادرست دچار خرابی بشود. استفاده از دمای مناسب در حین استریل کردن از بروز این مشکلات جلوگیری می کند.پس در صورتی که در حین استریل کردن،فرآیند استریل به صورت دستی قطع شود احتمال بروز مشکلات زیادی در دستگاه اتوکلاو را افزایش می دهد.

باز شدن درب دستگاه در کار،عدم تنظیم دما و زمان درست،می تواند دلایلی برای خرابی دستگاه های اتوکلاو باشند.

  • تعمیر نادرست دستگاه اتوکلاو

استفده از افراد غیر متخصص برای تعمیر این دستگاه ها منع شده و توصیه می کنیم که حتما برای تعمیر دستگاه اتوکلاو و پیشگیری از بروز مشکل از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید.

  • استریل کردن تجهیزات با کمک دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی

تنها تجهیزات دندانپزشکی که مقاومت بالایی به دمای بالا دارند،قادر به قرار دادن در دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی می باشند. قرار دادن تجهیزات که مقاومت بالایی در برابر حرارت نداشته باشند نه تنها به دستگاه اتوکلاو ضرر رسانده،بلکه خود تجهیزات را هم خراب می کنند.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج