اموزش تعمیرات اتوکلاو

ما در این مطلب به مبحث اموزش تعمیرات اتوکلاو می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌ شود، توسط تکنسین‌ های دانش آموخته‌ ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشار سنج‌ ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌ سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

اموزش تعمیرات اتوکلاو

 • اتوکلاو ها از ابزارهای مهم در مراکز درمانی بوده اند که برای استریل کردن تجهیزات استفاده می شدند اتوکلاو ها با استفاده از دما و فشار بالا استریل می شوند و به همین خاطر برای استریل کردن ابزاری که به دما و فشار بالا حساس هستند استفاده می شوند.
 • اتوکلاو دارای سه کلاس N و S و B بوده اند و بر اساس این کلاس ها اتوکلاوها را طبقه بندی می کند نوع دیگه ی این دستگاه ها اتوکلاو های آزمایشگاهی بوده اند که در استریل مواد و ابزارهای آزمایشگاهی کاربرد داشته اند.
 • اتوکلاو ها دارای وزن های متفاوتی هستند که بستگی به نوع کاری که انجام می دهند دارد.

نحوه عملکرد این دستگاه ها: 

دستگاه اتوکلاو به معنای دستگاه قفل شونده بوده است که از آن ها برای استریل مواد با کمک بخار تحت فشار استفاده می شوند که از موثرترین و متداول ترین روش های استریل سازی حرارت مرطوب به کمک می آید.

در آزمایشگاه های بزرگ برای استریل کردن مواد و تجهیزات با کمک فشار شدید بخار از اتوکلاو استفاده می کنند که نحوه کار آن با استفاده از عواملی مثل دما بخار فشار و زمان می باشند.

اتوکلاوها از قسمت‌ های متفاوتی مثل مخزن فولادی ضد زنگ ضد اسید ضد مغناطیسی درب فولادی با واشر نسوز قفل ایمن شیرهای آب و بخار سوپاپ فشار سنج حرارت سنج زمان سنج تشکیل شده است و بر اساس نوع منبع حرارتی به دو گروه رومیزی گازی و اتوکلاو های برقی تقسیم می شود و به سه کلاس S، N و B دسته بندی میشود. اتوکلاو بزرگ بیمارستانی بر اساس وجود یا عدم وجود پمپ به دو مدل پری وکیوم و گراویتی تقسیم‌ می‌ شوند.

بیشتربدانید:تعمیر فشار سنج مچی ” تعمیر انواع فشار سنج مچی “

دستگاه های ضدعفونی کننده مختلفی در بازار موجود بوده است که می توان آن ها را بر اساس نوع منبع حرارتی به دو گروه اتوکلاو رومیزی گازی و برقی تقسیم کرد همچنین با توجه به نوع ابزار قابل استریل هم به سه کلاس B، N و S دسته بندی می شوند. یکی دیگر از اتوکلاو های موجود در بازار اتوکلاو سطلی می باشد.

 • این وسیله از اجزای متفاوتی مانند موارد زیر تشکیل شده است:
  •  مخزان فولادی ضد زنگ
  •  ضد اسید و ضد مغناطیسی
  •  درب های فولادی با واشر نسوز
  •  قفل ایمن شیرهای آب و بخار
  •  دارای سوپاپ اطمینان
  •  فشارسنج
  •  حرارت سنج
  •  زمان سنج
  •  سیستم ارت

 نحوه نگهداری از دستگاه درافزایش طول عمر آن نقش مهمی دارد پس نیاز است تا به صورت روزانه صفحه کف دستگاه تمیز بشود و لوازم فرعی مانند طبقات و سینی ها با آب و صابون شسته بشود و همچنین سطح آب ژنراتور کنترل یشود.

 به صورت هفتگی هم باید آبگذر و درزها تمیزکاری شود و از سلامتی سوپاپ اطمینان پیدا کرد.

 آب دستگاه هم باید ماهانه عوض بشود و هر سه ماه یکبار نیاز بوده است تا داخل و خارج دستگاه و همچنین قسمت بیرونی آبگذر تمیز بشود.

 هر شش ماه یکبار هم بازرسی دستگاه باید توسط نماینده سرویس تعمیرکار انجام بشود.

بعضی وقت ها دستگاه های اتوکلاو با وجود نحوه درست نگهداری به دلیل مرور زمان و ایجاد فرسودگی دچار مشکل و معایبی می شوند که در این صورت احتیاج به تعمیر یا تعویض داشته اند

بیشتربدانید:مشاوره تعمیر اکسیژن ساز

در ادامه با هم به عیب هایی که دستگاه های استریل کننده اکثرا با آن مواجه می شوند را بررسی خواهیم کرد:

  •  بعضی وقت ها ممکن است دستگاه خطای کالیبراسیون بدهد که بروز این مشکل بخاطر تعمیر ارتفاع یا استفاده مکرر از آن می باشد و کالیبره برخی از دستگاه های اتوکلاو به صورت دستی و برخی هم به صورت اتوماتیک انجام می شوند که در صورت انجام فرآیند و ارور مجدد به احتمال زیاد سنسورهای دستگاه یا میکروی آن دچار ایراد بوده که نیاز است آن را تعویض کنید
  •  همچنین اگر در آخر فرایند بر روی ابزار آلات لکه وجود داشته باشند نشان دهنده کیفیت پایین آب مقطر می باشد.
  •  اگر در اتوکلاو کلاس B ابزار یا وسایل در انتهای کالیبراسیون خیس می مانند و نشان دهنده ی مشکل یا خرابی پمپ یا پاره شدن دیافراگم آن یا مربوط به خرابی در شیر برقی مسیر وکیوم بوده البته نباید ابزارآلات بر روی یکدیگر چیده بشوند چونکه در این صورت خشک نمی شوند.
  • اگر دستگاه شما با مشکل عدم افزایش فشار مواجه شد مشکل ربط به نشتی مخصوصاً لاستیک دور درب شیلنگ ها و شیرهای برقی می باشد یا ممکن بوده است که پمپ آب ضعیف بوده باشد یا سنسورها ایراد داشته باشند برای تست نشتی می توانیم از کف صابون استفاده کنیم.

نحوه نگهداری دستگاه با طول عمر آن ارتباط مستقیمی داشته پس اگر می خواهید دستگاه از طول عمر بالایی برخوردار باشد باید آن را مرتباً تمیز کنید و روزانه نیاز است تا صفحه کف اتوکلاو را از سوراخ آبگذر اتاقک جدا کرده و تمیز کنید و لوازم فرعی دستگاه مثل طبقات سینی ها باید با آب و صابون شسته بشوند و سطح آب ژنراتور کنترل شود.

هر هفته هم نیاز است تا آبگذر و درزها تمیز بشوند و سوپاپ اطمینان نیز چک شود. آب دستگاه هم باید ماهی یکبار تعویض بشود و هر 3 ماه یکبار باید داخل و خارج دستگاه و قسمت بیرونی آبگذر کاملاً تمیز شود و در آخر بازرسی دستگاه توسط نماینده سرویس هر 6 ماه یک بار باید انجام می شود.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ ای دارد. به طوری‌ که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیر اکسیژن ساز در کرج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج