تعمیر دستگاه فشار خون در کرج

ما در این مطلب به مبحث تعمیر دستگاه فشار خون در کرج می پردازیم. هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر دستگاه فشار خون در کرج

دستگاه فشار سنج یک ابزار الزامی در تشخیص پزشکی است. این تجهیزات انواع متنوعی دارد: جیوه ای، عقربه ای و دیجیتال

هر یک از این دستگاه ها مزیت و عیب های ویژه خود را دارند که به آنها اشاره می نماییم:

  • فشار سنج های مدل جیوه ای:این فشارسنج ها دقت زیادی داشته و مبلغ آنها هم متوسط به شمار میرود. ولی شرایط نگهداری آنها دشوار بوده و در مواقع عدم بستن شیر جیوه بعد از هر دفعه اندازه گیری احتمال خالی شدن جیوه داخل مخزن آن وجود دارد که با توجه به مسموم بودن جیوه مشکل هایی برای شخص می تواند ایجاد کند.
  • فشار سنج های مدل عقربه ای: این فشار سنج ها هم دقت عالی ای داشته و مبلغ آنها از مقدار خیلی پایین تا مبلغ های تقریبا بالا را شامل می شود. که مدل های گران بهای آن به علاوه بر دقت خیلی زیاد و کیفیت ساخت مساعد عموما ضد ضربه و ضد آب هم میباشند. با توجه به این مورد ها بیشترین گونه فشار سنج موجود در بازار هم و کاربردی ترین آنها حساب می شود.
  • فشارسنج های مدل اتوماتیک (دیجیتال):دقت این فشار سنج ها زیاد نبوده( به دقت مدل های جیوه ایی و عقربه ایی) ولی به علت کاربری راحت و مبلغ مناسب آنها تحت عنوان فشار سنج خانگی خیلی رایج هستند. در دو مدل بازویی و مچی در بازار عرضه شده اند که مدل بازویی آن از دقت بیشتری نسبت به نوع مچی مواجه است.

طریقه فعالیت انواع فشار سنج ها

فعالیت فشارسنج مدل جیوه‌ای:

این مدل فشارسنج مهمترین استاندارد گرفتن اندازه فشار خون شناخته می‌شود. در این دستگاه‌ ها، یک ستون جیوه مانند دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نمایش می‌دهد.

امکان صحیح فعالیت نکردن این دستگاه خیلی اندک میباشد. ستون جیوه چیزی است که در آن حرکت مینماید. موقع خواندن فشار، بایستی به ارقام دقت شود که در دو سمت ستون جیوه عرضه شده‌اند.

با این وجود، بهره از فشارسنج جیوه‌ای رو به افت است، زیرا جیوه سمی میباشد و می‌تواند فضا را آلوده نماید.

 بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه فشار خون ” مرکز تعمیر دستگاه فشار خون ” + مشاوره

فعالیت فشارسنج مدل عقربه‌ای:

گیج گرفتن اندازه این مدل از فشار سنج حاوی بالشتک هایی از هوا هستند که در اثر پر شدن کاف فشار درون بالشتک هم زیاد شده و سبب حرکت کردن بالشتک می شود.

این حرکت به محوری انتقال داده شده که محور به عقربه دستگاه وصل است و فشار هوای عقربه را روی صفحه مُدرج تکان می‌دهد که هر درجات آن عموما نشان دهنده دو میلیمتر جیوه‌ میباشد.

فعالیت فشارسنج مدل دیجیتال:

از جایی که در مورد های کمیاب دستگاه‌های دیجیتالی و خودکار فشارخون را غلط حساب می‌کنند، همواره ترجیح داده می‌شود که از فشارسنج جیوه‌ای بهره گیری شود و بهره از دستگاه‌های دیجیتالی فقط برای بیمارانی پیشنهاد می‌شود که قدرت بهره از این وسیله های استاندارد را ندارند.

بخش های تشکیل دهنده فشار سنج جیوه ایی

این ابزار از قسمت های ذیل درست شده است:

۱– کاف و بازو بند

کاف یک پوشاننده دو لایه ازجنس پارچه و دراز میباشد که خواص ارتجاعی نداشته و به دور بازو تنیده میشود. بازوبند بایستی به مقدار کافی بلند باشد تا به صورت کامل دور بازوی شخص را بگیرد.

 بیشتر بخوانید: تعمير کاف فشار سنج ” مرکز تعمير کاف فشار سنج “

۲– کاف هوا

کاف هوا از نوع لاستیکی است که در داخل بازوبند قرار میگیرد و با قابلیت باد شدن است. این کاف قابل دیده شدن نیست و تنها دو لوله لاستیکی وصل شده به آن از بازوبند خارج می گردد.

که در نوع های دیجیتال حاوی یک لوله می باشد.

کافی که نسبت به بازوی شخص خیلی کوتاه یا باریک باشند و یا هر دو شکل ها را داشته باشند (در کل بسیار کوچک باشند) فشار خون را به صورت کاذب بیشتر از فشارخون حقیقی و اگر بیش از اندازه پهن باشند، فشارخون را کمتر از فشارخون حقیقی نمایش خواهند داد.

به همین دلیل کاف فشار سنج حاوی اندازه های مختلف( از اندازه های نوزادی تا بزرگسال) می باشند و موقع اندازه گیری باید از کاف با ابعاد مناسب برای بیمار بهره گیری شود.

۳– لوله لاستیکی

از میان کاف هوا دو لوله لاستیکی خارج میگردد که یکی به پمپ و آن یکی به دستگاه متصل میشود. این دو لوله، فعالیت منتقل و خارج کردن هوا را بر دوش دارند. طول لوله می بایست تا ۷۶ سانتیمتر باشد.

۴– پمپ لاستیکی، دریچه و پیچ های تنظیم کننده هوا

از این پمپ برای تلمبه نمودن و منتقل کردن هوا به درون کاف و تخلیه هوا از آن، بهره گیری میشود. برای وارد کردن و خروج هوا به روی پمپ دریچه ای تحت نظر گرفته شده است که توسط پیچ فلزی که با دست باز و بسته میگردد، ورود و خروج هوا تنظیم میشود.

 بیشتر بخوانید: تعمير دستگاه فشار ” مرکز تعمير دستگاه فشار ” + مشاوره

مشکل ها، عیوب و طریقه برطرف کردن آنها

بیشترین مشکل هایی که در دستگاه های فشار سنج ایجاد میشود مرتبط به گیج فشار دستگاه می باشد که عموما امکان تعمیر را هم دارد. قسمت های دیگر دستگاه در صورت خرابی باید عوض شوند.

کل خرابی های فشار سنج را می توان در موارد زیر مشاهده نمود:

1- خوردگی شلنگ های رابط، کاف و پوآر

طریقه تعمیر: عوض کردن هر یک از موارد که حاوی نشتی هوا می باشد.

2- خراب بودن شیر کنترل دار و سوپاپ ها

طریقه تعمیرات: شیر مخزن جیوه اگر مشکل داشت. بایستی مخزن عوض شود و اگر از گونه ای بود که شیر مخزن باز می شود تنها شیر را عوض کنید.

3- خراب شدن پمپ هوا

طریقه تعمیر: عوض کردن پمپ

4-خراب بودن شیر تخلیه

اگر پس از فشردن هوا داخل فشارسنج قبل از باز نمودن شیر فشار پوآر نشتی داد نقص به خراب بودن واشر پیچ شیر یا به سوپاپ ته شیر مرتبط است.

طریقه تعمیرات: اگر که واشر پیچ بود عوض و اگر سوپاپ شیر بود تنها لازم است سوپاپ لاستیکی ورودی محل متصل پوآر به شیر را خارج نموده و شکاف بخش ته آن را پاکیزه کنید.

 بیشتر بخوانید: تعمیر گیج فشارسنج عقربه ای ” مرکز تعمیر گیج فشارسنج عقربه ای “

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج