تعمیرات برد دستگاه بخور سرد

ما در این مطلب به مبحث تعمیرات برد دستگاه بخور سرد می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌ شود، توسط تکنسین‌ های دانش آموخته‌ ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشار سنج‌ ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌ سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیرات برد دستگاه بخور سرد

وظیفه دستگاه بخور سرد،تامین رطوبت محیط بوده است.عملکرد بخور سرد،باعث تولید مه و غبار خنک می‌شوند و رطوبت مورد نیاز را در محیط ایجاد می‌کند برخلاف قطرات آب بخور سرد یک هاله مه‌ آلود تولید می‌کنند.

این دستگاه به کاهش خشکی هوا،به خصوص در شهرها و مناطق با هوای خشک کمک می‌کند و رطوبت لازم برای هوا را فراهم می‌سازد و همچنین از افزایش گرد و غبار و آلودگی جلوگیری می‌کند که به بهبود سیستم تنفسی کمک می‌کنند.

برد تغذیه ی بخور سرد در واقع بخش دستگاه بخور سرد بوده است که برای تامین برق مورد نیاز برای بخش‌های دیگر سیستم استفاده می‌شوند.

علت شایع خرابی برد تغذیه بخور سرد

به دلیل پیچیدگی و تنوع وظایف برد تغذیه بخور سرد علل خرابی می‌تواند مختلف باشند.

در زیر برخی از علت شایع خرابی برد تغذیه بخور سرد را بررسی می‌کنیم:

قطعات الکترونیکی معیوب

قطعات الکترونیکی درون برد تغذیه بخور سرد مانند خازن‌ها،ترانزیستورها،دیودها و رزیستورها،ممکن است معیوب باشند و عملکرد درست برد را تحت تأثیر قرار دهند.

نشتی برق

وجود نشتی برق در برد تغذیه بخور می‌تواند خرابی و اختلالاتی در عملکرد آن ایجاد کند.نشتی برق ممکن است به علت ترک‌ها،قطعات فرسوده،جوش نامناسب یا قطعات معیوب در برد رخ دهد.که می‌تواند به شوک الکتریکی، خرابی قطعات یا حتی خطر آتش‌سوزی منجر بشود.

خرابی در اجزای مکانیکی

در برخی موارد خرابی در اجزای مکانیکی مانند کانکتورها،سوکت‌ها،پیچ‌ها و مهره‌ها می‌تواند باعث عدم اتصال صحیح بین قطعات الکترونیکی و برد تغذیه بخور سرد شود.

افت ولتاژ یا جریان نامناسب

ورود جریان برق نامناسب به برد تغذیه بخور می‌تواند به خرابی منجر شود این شامل جریان برق بیش از حد،جریان نامناسب یا تغییرات ناپایدار در ولتاژ می‌شود.

اشکال در مدار علت خرابی برد تغذیه

ممکن است خطای طراحی،جایگذاری قطعات نادرست یا اتصالات نامناسب در مدار برد تغذیه بخور سرد وجود داشته باشد که به خرابی آن منجر می‌شود.

شرایط محیطی نامساعد

مواردی مثل گرمای بالا،رطوبت،گرد و غبار،لرزش و شوک مکانیکی می‌توانند عامل خرابی برد تغذیه بخور سرد باشد.

بیشتربدانید:تعمیرات فشارسنج ” تعمیر دستگاه فشار خون ” انواع دستگاها

حمل و نقل نامناسب

در صورتی که برد تغذیه بخور سرد به درستی حمل و نقل نشود ممکن است در راه رسیدن به مقصد دچار آسیب شود لرزش‌های شدید،ضربه‌ها و تکان‌های قوی می‌تواند قطعات را جابجا کنند و یا به طور کلی ساختار برد را تحت تأثیر قرار دهد.

این فقط برخی از علل شایع خرابی برد تغذیه بخور سرد هستند و عوامل دیگری هم ممکن است وجود داشته باشند.تشخیص دقیق علت خرابی برای تعمیر بخور سرد و برد تغذیه درست و موثر از طریق بررسی دقیق و تست مورد نیاز است به طور کلی،هرگاه برد تغذیه بخور سرد عملکرد نادرست،قطع یا کاهش تامین برق یا مشکلات دیگری داشته باشد،نیاز به تعمیر و بررسی توسط متخصص خواهد بود.

تعمیر برد تغذیه بخور سرد

تعمیر بخور سرد شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و اقداماتی است که با هدف رفع خرابی‌ و نقص‌ها در این برد انجام می‌شود.

برای تعمیر یک برد تغذیه بخور سرد مراحل زیر ممکن است طی شود:

تشخیص مشکل

در ابتدا،باید مشکل و علت خرابی را تشخیص داد این مرحله شامل بررسی علائم و نشانه‌های خرابی برد،استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری و تست و بررسی شماتیک‌ها و دیاگرام‌ها مربوطه می‌شود.

جدا کردن برد

بعد از تشخیص مشکل،باید برد تغذیه بخور سرد از دستگاه جدا شود این شامل خارج کردن برد از قسمت‌های دیگه سیستم می‌شود.

بیشتربدانید:تعمیرات اتوکلاو

 

بررسی و عیب یابی بخور سرد

یک بررسی دقیق و بصری بر روی برد صورت می‌گیرد تا هر گونه نشتی برق، قطع یا اتصال خراب،خازن‌های سوخته،خرابی در اجزای الکترونیکی شناسایی شوند.

تعمیر یا تعویض قطعات

پس از شناسایی قطعات خراب یا مشکل دار باید قطعات معیوب را تعمیر یا تعویض کرد. این شامل جایگزینی خرابی‌ها پیوند زدن و جوشکاری اجزا تعمیر خازن‌ها و سایر قطعات الکترونیکی است.

تست و بررسی

پس از تعمیر قطعات،باید برد تست شود تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود این شامل انجام آزمایش‌های الکتریکی و استفاده از ابزارهای تست مثل مولتی‌متر و سایر وسایل بوده است.

نصب مجدد برد بعد از تعمیر برد تغذیه بخور

پس از تعمیر و تست موفقیت‌آمیز برد باید به دستگاه نصب شود این شامل اتصال مجدد کابل‌ها،پیچ و مهره‌گذاری درست و انجام مراحل معکوس جدا کردن برد است.

توجه داشته باشید که تعمیر برد تغذیه بخور سرد بخاطر پیچیدگی و حساسیت بالا قطعات الکترونیکی نیاز به تجربه و دانش می‌باشد.بنابراین بهتر است که تعمیرات پیچیده را به تکنسین‌ های متخصص و مجرب خودش بسپارید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ ای دارد. به طوری‌ که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیر اکسیژن ساز در کرج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج