تعمیر فشارسنج دیجیتال

ما در این مطلب به مبحث تعمیر فشارسنج دیجیتال می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر فشارسنج دیجیتال

فشارخون یکی ازعلایم مهم بدن انسان بوده و اطلاعات مهمی درمورد سلامتی بدست می آورد. اندازه گیری فشارخون،با دستگاه فشارسنج انجام می شود و شیوه های ظریفی دارد که در هنگام اندازه گیری فشار ماکزیمم و مینیمم باید رعایت شود.

تعریف فشارخون

برای اینکه خون درشریانها یا اعضای بدن جاری بشود و مواد غذایی را به اعضای متفاوت بدن برساند،نیاز به نیرو فشارخون نام دارد. قلب خون را به صورت مداوم به داخل دو شریان های بدن،به نام آئورت و شریان ششی پمپ میکند.

پمپ کردن خون توسط قلب به درون شریانها نبض دارد فشارخون شریانی بین دو سطح حداکثر و حداقل در نوسان بوده است. سطح حداکثر یا سطح سیستولی درزمان انقباض قلب و سطح حداقل یا دیاستولی در زمان استراحت قلب بوجود می آیند.

فشارخون به دو عامل مهمی بستگی دارد یک برون ده قلب یعنی مقدار خونی که در هر دقیقه به واسطه قلب به درون آئورت پمپاژ می شود و عوامل دیگر،مقاومت رگ بوده یعنی مقاومتی که سر راه خروج خون از قلب در رگ ها وجود دارد.

با تغییر برون ده قلب یا مقاومت رگ مقدار فشار خون تغییر خواهد.

تقسیم بندی فشارخون

۱- فشارخون مطلوب : فشار ماکزیمم کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار مینیمم کمتر از ۸۰ میلی متر

۲- فشارخون طبیعی: فشار ماکزیمم کمتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه و فشار مینیمم کمتر ۸۵ میلی متر جیوه

۳- فشارخون کمی بالاتر از طبیعی : فشار ماکزیمم بین 140 تا 150 میلی متر جیوه یا فشار مینیمم بین ۸۵ تا ۹۰ میلی متر

۴- فشارخون بالا : فشار ماکزیمم ۱۴۰ میلی متر جیوه و بیشتر یا فشار مینیمم ۹۰ میلی متر جیوه و بیشتر

بیشتربدانید:مشاوره تعمیر اکسیژن ساز

اهمیت اندازه گیری فشار

فشارخون بالا یکی از عامل خطرساز بیماری های عروق کرونر قلب (عروقی که به قلب خون می رساند) است و به اعضای مهم مانند مغز،قلب،کلیه و چشم آسیب جدی میتوان رساند.

اگر فشارخون بالا زود شناخته شود و بموقع درمان گردد،می توانیم بسیاری از عوارض فشارخون بالا را پیشگیری کرد؛ اما چون فشار خون بالا اکثرا بدون علائم است،“قاتل بیصدا ”یا “Silent killer” نام می شود و برای پی بردن به فشارخون بالا باید فشارخون را اندازه گیری نمایید. جهت انجام این کار باید از دستگاه اندازه گیری فشار خون استفاده نمایید.

دستگاه اندازه گیری فشارخون

دستگاه های اندازه گیری فشارخون یک دستگاه مورد نیاز در تشخیص پزشکی است. این دستگاه ها نواع متفاوتی دارد:جیوه ای،عقربه ای و دیجیتال

هرکدام از این دستگاه ها مزایا و معایب خاص خودش را دارند که به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • فشار سنج های جیوه ایی:این فشارسنج ها دقت زیادی داشته و قیمت آنها هم متوسط حساب می شود.اما شرایط نگهداری آنها سخت بوده و در صورت  نبستن شیر جیوه پس از هربار اندازه گیری امکان تخلیه جیوه درون مخزن وجود دارد که بخاطر سمی بودن جیوه مشکلاتی برای کاربر می تواند ایجاد کند.
  • فشار سنج های عقربه ایی: این فشار سنج ها هم دقت خوب و بالایی داشته و قیمت آنها از بقیه بسیار پایین تر تا قیمت های نسبتا بالا را شامل می شود.که مدل های قیمت بالایی آن ها علاوه بر دقت زیاد و کیفیت ساخت خوب معمولا ضد ضربه و ضد آب هستند. با توجه به این مورد بیشترین نوع فشار سنج موجود بوده در بازار و پرکاربرد ترین آنها محسوب می شود.
  • فشارسنج های دیجیتال:دقت این فشار سنج ها زیاد نبوده است(با دقت نمونه های جیوه ایی و عقربه ایی) اما بخاطر کاربر ساده و قیمت مناسب آن ها بعنوان فشار سنج خانگی بسیار رایج بوده.در دو نوع بازویی و مچی در بازار موجود شد که نوع بازویی آن از دقت بیشتری نسبت به مدل مچی برخوردار بوده است.

نحوه کار انواع فشار سنج ها

فشارسنج جیوه‌ای:

این نوع فشارسنج مهم ترین استاندارد اندازه‌گیری فشار خون شناخته شده. در این دستگاه‌ها،یک ستون جیوه مانند دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نشان خواهد داد. احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم بوده.

ستون جیوه تنها چیزی که در آن حرکت می‌کند.هنگام خواندن فشار،باید به اعداد دقت شود که در دو طرف ستون جیوه دیده شده‌اند.اما استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش بوده،چون جیوه سمی بوده و می‌تواند محیط را آلوده کند.

فشارسنج عقربه‌ای:

گیج اندازه گیر این فشار سنج دارای بالشتک هایی از هوا بوده که بخاطر پر شدن کاف فشار داخل بالشتک هم زیاد شده و موجب حرکت کردن بالشتک ها می شود. این حرکت به محور انتقال یافته که محور به عقربه دستگاه متصل است.

فشارسنج دیجیتال:

در مواردی خیلی کم دستگاه‌های دیجیتالی و خودکار فشارخون را اشتباه محاسبه کرده،همیشه ترجیح داده شده که از فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاه‌ های دیجیتالی فقط برای بیمارانی توصیه می‌شود که توانایی استفاده کردن از این وسایل استاندارد را ندارند.

بیشتربدانید:تعمیر اکسیژن ساز یوول

اشکالات و نحوه رفع آنها

بیشترین ایراد هایی که در دستگاه های فشار سنج بوجود می آید مرتبط با گیج فشار دستگاه می باشد که اکثرا قابلیت تعمیر را نیز دارد.بخش های دیگر دستگاه در صورت خرابی باید تعویض شوند.

خرابی های دستگاه فشار سنج را می توان در موارد زیر مشاهده کرد:

1- فرسودگی شلنگ های رابط و کاف و پوآر

نحوه تعمیر آنها:تعویض هر موارد که دارای نشتی هوا می باشد.

2- خرابی شیر کنترل و سوپاپ ها

نحوه تعمیر:شیر مخزن جیوه اگر خراب بود.باید مخزن آن تعویض شود و اگر از نوعی بود که شیر مخزن باید باز می شود فقط شیر را تعویض کنید.

3- خرابی پمپ های هوا

نحوه تعمیر آن :تعویض پمپ

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج