تعمیرات الکترو شوک

ما در این مطلب به مبحث تعمیرات الکترو شوک می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

آشنایی با الکتروشوک

دستگاه الکتروشوك یا دفیبریلاتور از دستگاه هاي پایه پزشکی بوده که وجود آن در تمام بخش هاي بیمارستان،کلینیک ها،درمانگاه ها و آمبولانس ها واجب است.

از این دستگاه براي دادن شوک الکتریکی قوي به بیمارانی که قلب آن ها بخاطر آریتمی از کار افتاده باشد به کار می رود. شوك الکتریکی داده شده به قلب در برخی موارد باعث بازگشت ریتم قلبی به حالت اولیه می شود.

انواع دستگاه هاي الکتروشوك براساس موج

این دستگاه بر اساس موجی که ایجاد می کند به دو گروه مونوفازیک و باي فازیک تقسیم می شوند.

دستگاه مونوفازیک:

جریان الکتریکی را در یک جهت به قلب می فرستد. این دستگاه در حال حاضر منسوخ شده و باید با دستگاه هاي باي فازیک جایگزین شوند.

دستگاه بايفازیک:

جریان را در دو جهت (رفت و برگشت) به قلب ارسال می کند.
در دستگاه هاي بايفازیک در دو مرحله جریان الکتریکی انتقال می یابد،اول در یک مسیر جریان می یابد سپس به صورت عکس برمیگردد و درواقع جریان الکتریسته به صورت دو طرفه در دو فاز بین پدال ها به جریان در میآید. دستگاه هاي بايفازیک با مقدار انرژي کمتری نسبت به منوفازیک داراي اثر بخشی زیادی می باشند،در این دستگاه با کاهش انرژي تا حد۵۰% همان اثر درمانی یا بیشتر از آن هم کسب می شود.

نتایج نشان داده که میزان انرژي بالا در حین شوك دادن،ممکن باعث آسیب سلول هاي قلب شود و با توجه به اینکه میزان انرژي مورد نیاز در دفیبریلاتورهاي بايفازیک کمتر از منوفازیک می باشد،برای همین خطر صدمه به سلول هاي قلبی و اختلال عملکرد قلبی بعد از احیاء کاهش می یابد.

بیشتربدانید:تعمیر فشار سنج عقربه ای ” مرکز تعمیر فشار سنج عقربه ای “

انواع دستگاه هاي الکتروشوك

 • دستگاه الکتروشوك خارجی External
 •  دستگاه های الکتروشوك داخلی Internal

کاربرد کلید روی دستگاه الکتروشوک

۱- سوئیچ انتخابی مُد کاری شده دستگاه

برای انتخاب عملکرد دستگاه در حالت‌های،Monitor (مانیتور)،DEFIB (شوک) Pace Maker (پیس‌میکر) می‌باشد.

2- دکمه شوک (SHOCK)

با فشردن دکمه SHOCK،مقدار اندازه شوک انتخاب شده با دستگاه تخلیه خواهد شد؛ استفاده از پدهای مولتی فانکشن،دکمه های شوک روی پانل عمل خواهد کرد و در صورت استفاده از پدال‌های اکسترنال باید دکمه های نارنجی رنگ تعبیه شده روی قسمت جلویی پدال‌ها را بصورت همزمان فشار داد.

3- سوئیچ تنظیم میلی‌آمپر خروجی پیس‌میکر (Pacer Out Put MA)

در مد کاری پیس‌میکر،این سوئیچ مقدار جریان تحویلی به پدهای مولتی فانکش را تنظیم می‌کند که مقدار عدد آن بر روی صفحه مانیتور قابل دیدن است.

4- سوئیچ تنظیم ریت خروجی پیس‌میکر (Pacer Out Put Rate PPM)

5- دکمه انتخاب نوع لید (LEAD) ECG

با فشردن این دکمه ها نوع لید انتخابی برای مانیتور بر حسب نوع کابل قابل دسترس می‌باشد که به ترتیب زیر می باشد:

 • I
 • II
 • III
 • AVL
 • AVF
 • AVR
 • PADS

۶- نشانگر شارژ دستگاه

هنگامی که دستگاه به برق شهر وصل باشد،نشانگر شارژ دستگاه روشن خواهد شد که اگر در حالت نارنجی باشد،دستگاه در حال شارژ شدن و در حالت سبز رنگ،دستگاه شارژ شده است.

در صورتی که حالت چشمک زدن نارنجی ـ سبز باشد باطری دستگاه بطور صحیح در محل خود قرار نگرفته و یا در عملکرد باطری اشکال وجود دارد.

 بیشتربدانید:تعمیر برد دستگاه بخور سرد ” مرکز تعمیر برد دستگاه بخور سرد “

دوره تعمیر تجهیزات پزشکی

بخاطر رشد صنعت پزشکی و افزایش استفاده از تجهیزات پزشکی در تشخیص و درمان بیماری‌،بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی در حال توسعه است که افراد متخصصی که بتوانند تجهیزات پزشکی را تعمیر کنند و در صورت نیاز آن‌ها را سرویس دهی کنند،بسیار مورد نیاز و استفاده هستند.

تجهیزاتی که در صنعت پزشکی استفاده می‌شوند می‌توان به اتاق عمل،دستگاه‌های تصویربرداری،دستگاه‌های تشخیصی،انواع مانیتورهای پزشکی اشاره کرد. با توجه به افزایش استفاده از تجهیزات ،نیاز به تعمیرات و خدمات پس از فروش این تجهیزات نیز بیشتر شده.

کسب و کارهایی که در زمینه تعمیرات تجهیزات فعالیت می‌کنند،می‌توانند در بازار کار این حوزه به دنبال فرصت‌های شغلی بیشتر باشند و درآمد خوبی را به دست آورند.بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی در حال رشد است و افرادی که دارای مهارت‌های لازم برای تعمیر این تجهیزات هستند،می‌توانند در این حوزه شغلی موفق و پر درآمد داشته باشند.

در آمد شغل تعمیرات تجهیزات پزشکی 

تعمیرات پزشکی یکی از شغل های پر درآمد در ایران است که با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت در جامعه،بازار کار تعمیر تجهیزات پزشکی بسیار پررونق و پرسود است. با افزایش اطلاعات و تجربه در زمینه تعمیرات تجهیزات پزشکی،می‌توانیم درآمد قابل توجهی کسب کرد.

همچون،بخاطر قیمت بالای تجهیزات پزشکی،هزینه تعمیرات هم بسیار بالاست و به همین خاطر،تعمیرکاران تجهیزات پزشکی اکثرا با درآمد بالا مواجه هستند. به طور کلی، می‌توان گفت که ورود به بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی می‌تواند یکی از پرسودترین شغل ها باشد که باعث کسب درآمد قابل توجهی برای فرد می‌شود.

سرمایه موزد نیاز تعمیرات تجهیزات

برای شروع یک کسب و کار تعمیرات پزشکی، سرمایه‌گذاری و تجهیزات مناسبی نیاز است.

اول باید به دنبال فضایی برای کار خود باشید و برای شروع بهتر است از تجربیات فعالان این حوزه استفاده کرده و اطلاعات کاملی درباره ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر آن‌ها را کسب کنید.

سرمایه لازم برای این تجهیزات متفاوت است. اگر شما تعمیر تجهیزات پزشکی در خانه‌های بیمار، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را در نظر دارید،لازم است تجهیزات با کیفیت و قابل اعتمادی را انتخاب کنید. مثل ابزارهای تست الکتریکی،میکروسکوپ‌ها،کیت‌های تست و دستگاه‌های تشخیصی.

برای تعمیر تجهیزات پزشکی،داشتن مهارت و تجربه کافی و خوب نیز نیاز است. برای اینکه باید از آموزش‌های مرتبط و دوره‌های آموزشی در حوزه تعمیر تجهیزات پزشکی استفاده کنید و در کنار آن با تجربه کسب شده،به مرور به مهارت و تخصص خود در این زمینه برسید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج