بای پپ چگونه کار میکند؟

ما در این مطلب به مبحث بای پپ چگونه کار میکند می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

بای پپ چگونه کار میکند؟

طریقه فعالیت یا طرز کار دستگاه بای پپ چیست؟ مشکل های تنفسی میتواند روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذارد. خوشبختانه، انواع دستگاه ها قادرند به شما کمک کنند تا بهتر تنفس کنید.

بیشتر بخوانید: تعمير کپسول اکسيژن ” مرکز تعمير کپسول اکسيژن “

طریقه فعالیت دستگاه بای پپ

امکان دارد اسم دستگاه‌ های سی پپ CPAP و APAP را شنیده باشید، ولی دستگاه‌های فشار مثبت مسیر هوایی دوسطحی بای پپ هم وجود دارند.

“BiPAP” یک اسم تجاری میباشد، در حالی که BPAP گونه دستگاه است. در این مطلب، نگاهی بهتر به این خواهیم داشت که بای پپ چیست، چطور فعالیت می‌کنند و در صورت بهره از آن‌ها چه انتظاراتی بایستی داشت.

طریقه فعالیت دستگاه بای پپ چیست ؟

بای پپ گونه ای درمان تهویه غیر تهاجمی (NIV) میباشد که برای سهولت تنفس بهره گیری میشود. دستگاه‌ های بای پپ بای پپ را می‌توان در بیمارستان‌ها بهره گیری کرد و همینطور برای اشخاصی که به آن‌ها در منزل احتیاج دارند در معرض است.

دستگاه خانگی BiPAP جمع و جور میباشند  و به اندازه یک توستر هستند. این دستگاه حاوی لوله ای میباشد که به ماسکی وصل میشود که روی بینی و دهان شما قرار میگیرد.

مثل دیگر ونتیلاتورها، دستگاه های بای پپ از فشار برای فشردن هوا به ریه های شما بهره گیری. بسته به تنظیمات، ریه ها را باز مینماید، سطح اکسیژن خون را مطلوب میکند  و دی اکسید کربن را افت میدهد.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز خانگی “مرکز تعمیر اکسیژن ساز خانگی “

طریقه فعالیت دستگاه بای پپ دو سطحی چگونه است؟

به این دستگاه ها «دو سطح» می‌گویند چون دو تنظیم فشار هوا را دارا هستند:

 • زمانی که تنفس میکنید، دستگاه های بای پپ فشار هوای بسیاری را وارد مینمایند. این فشار مسیر هوایی مثبت دمی (IPAP) هم شناخته میشود.
 • زمانی که نفس را بیرون می دهید، دستگاه فشار هوا را کم میکنید. این فشار مسیر هوایی مثبت بازدمی (EPAP) نام دارد.

بعضی از دستگاه های بای پپ حاوی یک تایمر هستند که میتواند برای حفظ میزان مشخصی تنفس در دقیقه برنامه ریزی گردد.

موارد استفاده از دستگاه بای پپ

دستگاه های بای پپ را می‌توان در منزل برای معالجه بیماری‌هایی که نفس کشیدن را سخت می‌کنند، بهره گیری کرد. بعضی از شرایطی که امکان دارد برای آنها موثر باشد عبارت هستند از:

 • مشکل مسدودیت مزمن ریه (COPD)
 • سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی
 • آپنه مسدودیت خواب
 • آپنه خواب مرکزی
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

دستگاه بای پپ امکان دارد در بیمارستان ها برای معلاجه اورژانس های تنفسی بهره گیری شوند. به دلیل اینکه آنها غیر تهاجمی هستند، اکثرا یک درمان برتر به لوله گذاری هستند.

پزشکان میل دارند از آنها در مواردی بهره گیری کنند که به مقدار کافی شدید نیستند که احتیاج به لوله گذاری داشته باشند. به طور مثال، یک دستگاه بای پپ امکان دارد برای معلاجه نارسایی تنفسی حاصل از تشدید COPD، ادم ریوی ، یا ذات‌ الریه بهره گیری شود.

طریقه کار دستگاه بای پپ در معالجه کرونا

آنها همینطور برای مطمعن بودن از تنفس مناسب بعد از برداشتن فردی از لوله گذاری بهره گیری میشوند. یک مطلب در سال 2020 نشان می دهد که ونتیلاتورهای BiPAP امکان دارد یک درمان مفید برای اشخاصی باشد که مشکل های تنفسی متوسط حاصل از COVID-19 را تجربه می نمایند.

طریقه کار دستگاه بای پپ در مقابل cpap چیست؟

طرز فعالیت دستگاه بای پپ و  طرز فعالیت دستگاه سی پپ CPAP وجه مشترک بسیاری دارند. آنها هر دو فشار هوای مثبت (PAP) را از طریق یک دستگاه رومیزی وصل شده به یک لوله و یک ماسک تحویل میدهند.

آنها برخی وقت ها میتوانند برای معالجه شرایط مشابه بهره گیری شوند و عارضه های جانبی مشابهی دارند.

فرق اصلی میان دستگاه BiPAP و CPAP در طریقه تحویل فشار هوا است:

 • طریقه کار دستگاه های بای پپ دو سطح فشار هوا را عرضه میکنند.
 • طریقه کار دستگاه های سی پپ CPAP یک سطح دائمی از فشار هوا را عرضه میدهند.

بیشتر بخوانید: فروش زئولیت اکسیژن ساز

نخستین گزینه برای معالجه مشکل های تنفسی

CPAP ها عموما نخستین گزینه درمانی برای اشخاص مبتلا به آپنه مسدودیت خواب هستند. فشار دائمی راه هوایی را باز نگه میدارد و احتیاجی به دو فشار نیست.

ولی وقتی که دستگاه سی پپ CPAP فعالیت نمی کند یا به خوبی تحمل نمیشود، بای پپ ها یک جایگزین هستند. آنها فشار هوای بیشتری را در زمان دم تولید می کنند و فشار را موقع بازدم کم میکنند.

این سبب می شود که آنها برای بعضی از اشخاص مبتلا به آپنه مسدودیت خواب مؤثرتر یا ساده تر باشند. با توجه به کالج آمریکایی پزشکان، بای پپ ها معلاجه برتر برای بعضی از اشخاص مبتلا به COPD هستند.

این به این دلیل است که اشخاص مبتلا به COPD عموما در بازدم مشکل دارند. برخی امکان دارد تنفس در برابر فشار دائمی دستگاه CPAP را سخت بدانند.

فرق دیگر طریقه کارکرد دستگاه بای پپ این است که دستگاه های بای پپ دو فشار را عرضه میدهند. هر چه فرق میان IPAP و EPAP بیشتر باشد، دستگاه بیشتر به تنفس عمقی تر کمک می نماید.

این موجب میشود آنها برای معالجه چالش های تنفسی حاصل از بیماری های عصبی مانند ALS و دیستروفی عضلانی مساعد باشند. برخی از دستگاه‌های BiPAP دارای تایمر هستند تا حتی اگر تنفس شخص متوقف شود یا برای تنفس کردن ضعیف باشد، دستگاه فشار وارد می نماید.

فعالیت بای پپ

اگر از شما درخواست شود که از دستگاه بای پپ بهره گیری کنید، یک متخصص تنفس عموما دستگاه را برای شما تنظیم مینماید. دستگاه بایستی کالیبره شود و تنظیمات بر اساس معالجه تجویز شده شما تنظیم گردد.

عرضه کننده مراقبت‌های بهداشتی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید موقع بهره از دستگاه بای پپ در منزل چه انتظاراتی دارید و چطور از آن به روش درست استفاده کنید.

بسته به موقعیتی که برای آن بهره گیری میشود، امکان دارد از شما درخواست شود که همیشه، بعضی اوقات یا فقط وقتی که میخوابید از آن بهره گیری کنید.

دنبال کردن از این دستورالعمل ها و بهره از آن همانطور که پزشک یا عرضه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما ذکر کرده است، مهم میباشد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج
Go to Top