روش تعمیر دستگاه بخور گرم

ما در این مطلب به مبحث روش تعمیر دستگاه بخور گرم می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

روش تعمیر دستگاه بخور گرم

نحوه عملکرد دستگاه بخور گرم چگونه بوده است

 • در این دستگاه فناوری گرمایش داخلی که همان المنت حرارتی هست آب را به جوش آورده و بخار آب را به محیط هدایت می کند.

نحوه کار دستگاه بخور سرد چگونه بوده است

 • این دستگاه آب را به ذرات بسیار ریز غبار که سرد هم هستند تبدیل کرده و به هوا منتقل می کنند.

مشکلات مشترک مربوط به بخار نکردن دستگاه بخور گرم

 • خالی بودن مخازن آب
 • مشکلات برقی پریز و یا سیم و کابل ها
 • نشتی آب
 • عدم استفاده از دستگاه برای مدت طولانی

دلیل بخار نکردن دستگاه بخور گرم

 1. از کار افتادن المنت حرارتی
 2. مسدود شدن نازل خروجی دستگاه
 3. تجمع رسوبات و آلودگی

بیشتربدانید:تعمير کاف فشار سنج ” مرکز تعمير کاف فشار سنج

مشکلات برقی پریز و یا سیم و کابل دستگاه

پس از اتصال دستگاه به برق شروع به تولید بخار گرم کرده و ممکن است یکی از دلایل هایی که دستگاه بخار تولید نمی کند این باشد که دستگاه را به خوبی به برق متصل نکرده اید حتی ممکن است پریز و یا سیم کشی های آن و یا کابل کلید و سیم کشی دستگاه دچار مشکل شده باشند.

 • راه حل: اگر احساس می کنید دلیل بخار نکردن دستگاه بخور گرم بخاطر خرابی پریز و یا مشکل برقی دستگاه و خرابی کلید و سیم کشی آن است و برای عیب یابی و حل مشکل از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

نشتی آب

اگر مخزن آب دستگاه بخور گرم سوراخ شده یا ترک برداشته باشد آب کم کم از آن خارج می شود و حجم آب مخزن پایین می آید در نتیجه حجم بخار آن هم کاهش پیدا می کند.

 • راه حل: بهتر است هرچه زودتر برای پیدا کردن محل نشتی آب و تعمیر کردن آن اقدام کرده.

سهل انگاری در سرویس دهی و تمیز کردن دستگاه

با توجه به اینکه اساس کار دستگاه بخور بر استفاده از آب است این دستگاه در معرض تشکیل جرم و رسوبات زیادی قرار دارد.

 • راه حل: بهتر است ماهی چند بار این دستگاه را به خوبی تمیز و سرویس کاری کرده تا همیشه عملکرد مناسب و خوبی داشته باشد.

عدم استفاده از دستگاه برای مدت طولانی

بخار نکردن دستگاه بخور گاهی مربوط به این بوده که آن را تازه خریداری کرده اید و یا اینکه به مدت طولانی از آن استفاده نکرده اید و کار نکردن دستگاه بخور برای مدت طولانی باعث می شود کارایی لازم را نداشته و حجم بخار تولید شده توسط آن کم باشد.

 •  راه حل: اگر بخار نکردن دستگاه بخور مربوط به این مشکل باشد می توانید دستگاه را ه مدت 1 الی 2 ساعت روشن کنید تا به حداکثر کارایی خودش برسد.

چرا دستگاه بخور گرم بخار نمی کند

خرابی المنت گرمایشی

المنت های گرمایشی رشته سیم پیچ در پیچ کوچک نازک و نیمه رسانا هستند و مقاومت زیادی دارند و المنت ها با دریافت انرژی الکتریکی آن ها را به گرما تبدیل می کنند و در دستگاه های بخور المنت حرارتی باعث به جوش آمدن آب و تولید بخار می شوند و اگر آسیب ببینند دستگاه بخار نمی کند و عملکرد مناسبی نداشته است.

 • راه حل: دستگاه را به تعمیرکار نشان داده و در صورت از کار افتادن المنت ها بخواهید که آن ها را برای شما تعویض کنند.
 • مسدود شدن نازل یا خروجی

بیشتربدانید:تعمير کاف فشار سنج ” مرکز تعمير کاف فشار سنج

با توجه به اینکه بخار تولید شده از نازل های دستگاه بیرون می آیند ممکن است یکی از دلایل بخار نکردن دستگاه بخور گرم تجمع رسوب در نازل یا خروجی آن باشد و یکی از دلایل مسدود شدن نازل ها این بوده است که آب محل زندگی شما سختی بالایی داشته و املاح آب در دستگاه به مرور زمان ته نشین شده و مسیر خروج بخار آب گرم را بسته اند.

 • راه حل: این مشکل تمیز کردن و رسوب زدایی دستگاه بخور در خصوص خروجی آن است.

جابجا شدن سوپاپ

در دستگاه های بخور سوپاپ هایی که زیر مخزن قرار دارند تولید بخار را بر عهده دارند بنابراین اگر به هر دلیلی در جای خود نباشند و یا گیر کنند تولید بخار دستگاه بخور سرد با مشکل مواجه می شود.

 • راه حل: برای حل مشکل می توانید با دست سوپاپ را تکان دهید و با آن بازی کنید تا در جای درست خود قرار گیرد.

عدم استفاده از آب تصفیه شده

با توجه به اینکه آب معمولی به اصطلاح سنگین بوده است و املاح زیادی دارد که به مرور زمان ته نشین می شوند و برای بهبود عملکرد دستگاه بخور سرد بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید و استفاده از آب معمولی بخاطر همراه داشتن مواد معدنی و املاح زیادی که دارد باعث ایجاد رسوب و کاهش میزان بخار خروجی از دستگاه خواهد بود.

 • راه حل: توصیه می کنیم حتما از آب تصفیه شده برای این دستگاه استفاده کنید و در صورتی که جرم و رسوبات تشکیل شده آن ها را از بین ببرید تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.

رسوب گرفتن و کثیف بودن فیلتر

فیلترهای دستگاه بخور از جمله قطعات مهم اما مصرفی آن بوده که همواره در معرض جذب انواع رسوبات و آلودگی ها بوده اند.

 • راه حل: برای حل این مشکل فیلترهای دستگاه را بررسی کرده و در صورت نیاز آن ها را تمیز و رسوب گیری و یا تعویض کنید.
 • مناسب ترین ماده برای تمیز کردن دستگاه بخور گرم و از بین بردن آلودگی و جرم و رسوبات روی آن سرکه یا جوش شیرین بوده است.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج