ترازوی رطوبت سنج و قابلیت‌های آن

ما در این مطلب به مبحث ترازوی رطوبت سنج و قابلیت‌های آن می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

ترازوی رطوبت سنج و امکانات آن

در بین انواع مختلف لوازم های آزمایشگاهی، ترازوی رطوبت‌سنج یکی از کارآمدترین ابزارهایی میباشد که در آزمایشگاه‌ها مورد بهره قرار می‌گیرد. تجزیه و تحلیل رطوبت نقشی کلی در ضمانت کیفیت و یکپارچگی طیف وسیعی از کالاها در صنایع ایفا مینماید.

از داروها تا تولید ماده های غذایی، اندازه گیری دقیق مقدار رطوبت برای حفظ قوام کالا و رعایت استانداردهای نظارتی الزامی میباشد. در این مطلب قصد داریم به علاوه بر معرفی این کالا، امکانات به خصوص ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج را هم شرح دهیم.

معرفی قابلیت های ویژه رطوبت سنج آزمایشگاهی

با اهمیت ترین و اصلی‌ترین مسئولیت یک ترازوی آزمایشگاهی از گونه رطوبت‌سنج، اندازه‌گیری مقدار رطوبت موجود در ماده ها است؛ ولی این روز ها شاهد تولید و ارائه انواع پیشرفته‌تری از این ترازوها به بازار میباشیم.

ترازوهای نوین و پیشرفته‌ی امروزی، همراه با سنجش رطوبت ماده ها، قابلیت‌ها و امکانات مخصوص دیگری را هم در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز در تهران

رسم منحنی حرارتی در صورت های گوناگون

یکی از جذاب‌ترین قابلیتی که تررازو حرارتی نوین به آن تجهیز شده هستند، امکانات طراحی منحنی حرارتی در صورت های مختلف است. نوع های متنوع ترازوی رطوبت سنج در بازار، قادر هستند منحنی‌ های حرارتی مورد احتیاج شما را با دقت خیلی زیادی ترسیم کرده و اطلاعات لازم را در دسترستان قرار دهند.

نشان دادن همزمان اطلاعات مورد احتیاج مخاطب

ترازوهای به روز امروزی میتوانند اطلاعات مهمی که مخاطبان به آن‌ها احتیاج دارند را به شکل همزمان برای آنان نشان دهند.

درصد رطوبت، حرارت آزمایش، وزن ماده‌ی نخستین و ثانویه، وقت آزمایش و درصد ماده‌ی خشک از نمونه اطلاعاتی میباشند که ترازوهای رطوبت‌سنج به روز برای مخاطبان خود به نمایش می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: اکسیژن ساز چیست و انواع کاربردهای آن

برنامه‌ های پایان آزمایش

بهره گیرندگان ترازوهای رطوبت‌سنج می‌توانند با گزینش یکی از برنامه‌های مد نظر خود، وقت به پایان رسیدن آزمایش را بر حسب معیار انتخاب شده، معین کنند.

این امکانات به مخاطبان ترازو این قابلیت را می‌دهد که مطابق فاکتورهایی مثل زمان یا سایر معیارهای تعریف شده به وسیله آن‌ها، آزمایش را متوقف نموده و نتیجه های مورد احتیاج را ثبت کنند.

امکان چاپ نتایج

تجهیز شدن ترازوهای رطوبت‌سنج مدرن به امکانات چاپ نتیجه های یکی از مهم‌ترین مزیت های این ابزارهای کاربردی به‌ حساب می آید. توسط این قابلیت می‌توانید نتیجه های مد نظر خود را در قالب نمودارهایی دقیق چاپ نمایید.

قابلیت درج جزئیات مختلف مثل وقت و تاریخ آزمایش هم از دیگر قابلیت هایی هستند که در زمان چاپ نتیجه های آزمایش در دسترس شما قرار می‌گیرند.

رفع نوسان های گوناگون محیطی

یکی دیگر از قابلیت های قابل توجه ترازوهای رطوبت‌سنج آزمایشگاهی، وجود فیلترهایی برای رفع نوسانات محیطی میباشد. با بهره از این فیلترها می‌توان علاوه بر حذف نوسانات موجود در محیط آزمایش، دقت نتیجه های به‌دست آمده توسط ترازوی رطوبت سنج را هم به اندازه قابل توجهی افزایش داد.

تنظیمات دستی درجه ترازو

بعضی از انواع ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی، امکان تنظیم دستی درجه را هم در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند. تنظیمات درجه حرارت به شکل دستی موجب می‌شود بتوانید شرایط مد نظر خود را برای آزمایش ایجاد نموده و نتیجه‌ی مد نظر را هم به‌ دست آورید.

سیستم کالیبره داخلی

مجهز بودن ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی به سیستم کالیبره کردن داخلی به این معنا است که بعد از اتمام کار ترازو به تنظیم دوباره دستگاه احتیاجی ندارید و این‌ امر به شکل اتوماتیک، توسط خود ترازو صورت میگیرد.

کالیبره داخلی یکی از مزیت های ترازوهای آزمایشگاهی رطوبت‌سنج به حساب رفته و نقش خیلی مهمی در افزایش محبوبیت این دستگاه ایفا می‌کند.

بیشتر بخوانید: مزیت‌های بخور سرد و بهترین برندهای دستگاه بخور سرد

پورت یو اس بی

وجود پورت USB در ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج یکی از مهم‌ترین مزیت های این دستگاه شمار می‌رود. ترازوهایی که از این امکانات کاربردی برخوردار باشند، قابلیت انتقال اطلاعات با بهره از یک کابل را در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند.

امکان قطع خودکار آزمایش در موقعیت تعریف‌ شده

قابلیت های به خصوص دیگری که در ترازوهای مدرن می‌توانید از آن استفاده نمایید، تعریف وضعیت خاص برای ترازو و قطع اتومات آزمایش در این حالت میباشد.

به‌ طور مثال می‌توانید یک بازه‌ی زمانی معین را برای ترازوی رطوبت سنج تعریف نمایید تا اگر در این بازه، وزن ماده های مورد آزمایش عوض نشد، آزمایش به شکل خودکار بایستد.

درک احتیاجات کاربرد شما

پیش از پرداختن به مشخصه ها و خصوصیت های ترازوی رطوبت سنج، خیلی مهم است که فهم روشنی از احتیاجات کاربرد خود داشته باشید.

گونه نمونه‌هایی را که تجزیه و تحلیل مینمایید، سطح دقت خوشایند و هر استاندارد یا نظم خاص صنعت را که بایستی رعایت شود، تحت نظر بگیرید.

رطوبت سنج‌های گوناگون در کاربردهای به خصوص برتری دارند لذا همراستایی دستگاه با احتیاجات منحصر به فرد شما نخستین گام برای خرید موفق میباشد.

ترفند های تحلیلی

ترازوی رطوبت سنج از ترفند های تحلیلی مختلفی مثل تیتراسیون کارل فیشر، آنالیز مادون قرمز، ظرفیت خازنی و مایکروویو استفاده مینماید.

هر ترفند حاوی مزیت ها و محدودیت‌های ویژه خود است. ترفندی را گزینش کنید که با خصوصیت های نمونه‌های شما و سطح دقت مورد احتیاج برای استفاده شما هماهنگ باشد.

به طور مثال اگر سرعت خیلی مهم است، رطوبت سنج‌ مادون قرمز یا مایکروویو می‌تواند متناسب تر باشند ولی تیتراسیون کارل فیشر از لحاظ دقت فوق العاده است.

بیشتر بخوانید: تعويض زئوليت اکسيژن ساز

محدوده گرفتن اندازه

حد مشخص گرفتن اندازه یک ترازوی رطوبت سنج به اندازه رطوبتی که می‌تواند به دقت شناسایی نماید اشاره دارد. مطمعن شوید که محدوده اندازه‌گیری ابزار با سطح های رطوبت موجود در نمونه‌های شما تطابق دارد.

بعضی از رطوبت سنج‌ها امکان دارد دامنه گسترده تری داشته باشند که آنها را برای انواع گوناگون ماده ها کاربردی می‌کند ولی بعضی دیگر امکان دارد برای سطح های خاصی از رطوبت متناسب باشند.

مقدار و شکل نمونه

حجم و شکل نمونه‌هایی را که آنالیز مینمایید مد نظر بگیرید. بعضی از ترازوهای رطوبت سنج برای نمونه‌های کوچک و جداگانه طراحی شده اند ولی بعضی دیگر مقدار های بیشتری را در خود جای می‌دهند.

اگر استفاده شما شامل تجزیه و تحلیل بسیار یا نمونه‌های بزرگتر میباشد، وسیله ای با محفظه نمونه بزرگتر یا وسیله ای با امکان بهره از نگهدارنده‌های نمونه متناسب را انتخاب کنید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو در کرج
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج