بررسی مشکلات دستگاه الکتروشوک

ما در این مطلب به مبحث بررسی مشکلات دستگاه الکتروشوک می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

بررسی مشکلات دستگاه الکتروشوک

دستگاه الکترو شوک انرژی خود را از باطری بزرگ داخلی که دارد تامین می کند و مقدار استفاده ی الکتروشوک از باطری برای شارژ کردن یک خازن پرحجم از 5 تا 400 ژول انرژی مصرف می کند و الکترو شوک دارای دو قطعه ی فلزی که الکترود نام دارد بوده که به دستگاه متصل شده اند و روی سینه فرد گذاشته می شود.

عملکرد دستگاه الکتروشوک به چه صورت است؟

فرد ارائه‌دهنده مراقبت‌ بهداشتی برای استفاده از دستگاه الکتروشوک مراحلی را طی می‌کند که این مراحل را می‌توان به‌صورت زیر بیان کرد.

دو پد دفیبریلاتور یا پدهای چسبنده (که به دفیبریلاتور متصل اند) روی سینه فرد قرار می‌‌گیرد آنگاه یک پد زیر شانه راست و دیگری زیر نوک پستان چپ فرد قرار می‌گیرد پدها دارای مواد رسانا هستند تا از سوختگی جلوگیری کنند.

البته ارائه دهنده باید قبل از استفاده از پاروها مواد رسانا را روی سینه فرد قرار دهد شخص ارائه دهنده برای پدهای چسبنده دکمه‌ای روی دفیبریلاتور را فشار می‌دهد تا شارژ آزاد شود.

حال دفیبریلاسیون یا الکتروشوک برای مدت کمی فرد را تکان می‌دهد و شوک وارد می‌کند تا ماهیچه قلب محرک فرد را متوقف کرده و به قلب اجازه تولید تکانه الکتریکی و شروع یک ریتم طبیعی را بدهد.

می‌بینید که در اصل دفیبریلاسیون یا الکتروشوک قلب را دوباره راه‌اندازی می‌کند در واقع شوک حاصل از تکانه‌های این دستگاه سبب شده تا فردی که دچار ایست قلبی شده است دوباره به زندگی برگرشته و می‌ شود گفت که الکتروشوک ها به فرد فرصتی دوباره برای زنده ماندن از ایست قلبی ناگهانی را می‌دهد.

بیشتربدانید:تعمیر دستگاه بخور گرم ” مرکز تعمیر دستگاه بخور گرم “

درنتیجه دستگاه الکتروشوک انرژی الکتریکی را از طریق الکترود در فاصله ی چند هزارم ثانیه با ولتاژ بالا تخلیه کرده و باعث دپولاریزاسیون سلول های قلب می شود.

تغذیه این دستگاه با کمک یک باطری بزرگ بوده است که به منظور شارژ کردن یک خازن با حجم زیاد 5 الی 400 ژول انرژی مورد نیاز می باشد همچنین از دو صفحه فلزی با نام الکترود برخوردار بوده که بر روی سینه بیمار نصب می شوند.

دستگاه از اجزای متفاوتی مثل  مجموعه ای از مدارها سیم ها خازن ها مقاومت ها و دیگر قطعات الکترونیکی طراحی و ساخته می شوند.

دستگاه الکتروشوک از ضروری ترین و پرکاربردترین دستگاه در مراکز درمانی و بیمارستان ها بحساب آمده که اگر با مواردی مثل:

-در باطری و ذخیره نکردن مناسب انرژی الکتریکی

-سوختن خازن و قطعات الکترونیکی روی برد دستگاه

– مشکل در سیستم شارژ و دشارژ

–  قطعی سیم و اتصالات داخلی دستگاه

– بروز مشکل در نمایشگر

– فرسوده شدن ولوم ها و دکمه دستگاه

– فرسوده شدن و جرم گرفتگی الکترود

بیشتربدانید:سرویس دستگاه اکسیژن ساز

آیا دستگاه الکتروشوک قابل تعمیر بوده است؟

الکتروشوک‌ها جزو دستگاه‌های ضروری بیمارستان‌ و مراکز درمانی هستند که باید همیشه در دسترس قرار داشته باشند این دستگاه‌ها ممکن است در اثر استفاده زیاد افتادن یا آسیب دیدن به تعمیر نیاز داشته باشد.

نکته قابل توجه این است که تعمیر الکتروشوک امکان‌پذیر بوده است درواقع با توجه به قیمت نسبتاً بالای الکتروشوک‌ تعمیر الکتروشوک می‌تواند منطقی‌تر به حساب بیاید به همین خاطر با مشاهده علائم اختلال در الکتروشوک‌ها بهتر است قبل از استفاده دوباره از آن‌ها به یک مرکز مناسب برای تعمیر الکتروشوک مراجعه کنید.

بخصوص که گاهی خرابی یا از کار افتادن برخی از قطعات الکترونیکی داخل برد دستگاه باعث از کار افتادن الکتروشوک می‌شود که با تعویض این قطعه می‌شود دوباره دستگاه را به کار انداخت و از آن استفاده نمود.

با توجه به حساس بودن کاربرد الکتروشوک‌ها نمی‌توان در صورت خرابی ریسک استفاده از آن را برای بیمار پذیرفت پس حتماً باید بلافاصله آن را تعمیر کرد.

الکتروشوک در چه موردی به تعمیر نیاز دارد؟

دستگاه الکتروشوک یا دفیبریلاسیون ممکن است به شیوه‌های متفاوتی دچار اختلال یا خرابی بشوند که بستگی به نوع خرابی و نوع و زمان تعمیر الکتروشوک هم تفاوت دارد.

برخی از خرابی‌های رایج در دستگاه الکتروشوک به این صورت است:

مشکل در باطری دستگاه الکتروشوک و عدم ذخیره مناسب انرژی الکتریکی در آنسوختن خازن‌ها یا بقیه قطعات الکترونیکی که روی برد دستگاه الکتروشوک قرار دارند بروز مشکل در سیستم شارژ یا دشارژ دستگاه الکتروشوک قطع شدن سیم‌ها یا اتصال داخلی دستگاه الکتروشوک بوجود آمدن مشکل در نمایشگر دستگاه الکتروشوک فرسودگی ولوم‌ یا دکمه‌های دستگاه الکتروشوک فرسودگی و جرم‌گرفتگی الکترود دستگاه باشد.

همان‌ گونه که قبلاً هم گفته شده هزینه خرید دستگاه الکتروشوک یا دفیبریلاسیون مجدد بالا بوده است به همین دلیل برای تعمیر الکتروشوک باید در اسرع وقت به مراکز تعمیراتی مراجعه کرده تا اگر دستگاه قابل تعمیر بوده است آن را تعمیر کنید اما اگر خرابی‌ها به حدی بالا بوده باشد که قابلیت تعمیر نداشته باشند و می‌توان در این مورد به خرید یک الکتروشوک جدید اندیشید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج