نگهداری از دستگاه های سانتریفیوژ

ما در این مطلب به مبحث نگهداری از دستگاه های سانتریفیوژ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌ شود، توسط تکنسین‌ های دانش آموخته‌ ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشار سنج‌ ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌ سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

نگهداری از دستگاه های سانتریفیوژ

 اگر به درستی از آن نگهداری کنید مدت زمان بیشتری از آن استفاده خواهید کرد این جمله تقریبا برای اکثر تجهیزات آزمایشگاهی از جمله سانتریفیوژ صدق می کند.

در حقیقت سانتریفیوژ از تجهیزات گران قیمت آزمایشگاهی بوده اند که برای انجام یک تحقیق علمی یا پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به نوعی در آسان‌تر شدن زندگی روزمره ما نقش دارند به همین خاطر لازم است از این تجهیزات حساس و گران قیمت به درستی نگهداری شود.

یکی از نکات مهم نگهداری از سانتریفیوژهای آزمایشگاهی نحوه صحیح تمیز کردن ضدعفونی کردن آن است.

چگونه سانتریفیوژ آزمایشگاه خود را تمیز کنیم؟

همان‌طور که گفتیم یکی از نکات مهم در نگهداری سانتریفیوژ نحوه صحیح نظافت و ضدعفونی کردن آن بوده است اگر سانتریفیوژ به خوبی و درستی تمیز و ضدعفونی نشود علاوه‌بر اینکه دستگاه در معرض سایش و خوردگی قرار می‌گیرد ممکن است سلامت کاربر هم در اثر تماس با نمونه‌های نشت کرده به خطر بیفتد.

 بیشتربدانید:مشاوره تعمیر اکسیژن ساز

نکات مربوط به نظافت و تمیز کردن سانتریفیوژ را بررسی خواهیم کرد.

۱- نکات تمیز کردن سانتریفیوژ  برای افزایش ایمنی خود حتما از روپوش آزمایشگاهی دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.

۲- قبل از شروع به تمیز و ضد عفونی‌کردن سانتریفوژ دستگاه را خاموش کرده و آن را از منبع جدا کنید.

۳- ظروف نمونه‌ ای شیشه‌ای ممکن است موقع سانتریفوژ کردن بخاطر استفاده از باگت و آداپتورهای نامناسب بقیه لوله‌­ها و یا نقص ذاتی در لوله بشکند و در چنین شرایطی قبل از انجام سانتریفوژ کردن مجدد باگت‌ ها آداپتور ها و درزگیرهای لاستیکی و محفظه‌ی روتور را باید از تکه‌های شیشه پاکسازی و تمیز کنید.

۴- قطعات بزرگتر شیشه‌ شکسته را با پنس برداشته و خرده‌ کوچک را با پارچه مرطوب جمع‌آوری کنید.

۵- محفظه‌ی روتور را به خوبی تمیز کرده تا مطمئن شوید هیچ گونه تکه‌­هایی ریز شیشه در داخل سانتریفوژ وجود ندارد.

۶- در صورت نشت نمونه مثل خون آن را با گاز استریل یا حوله کاغذی جذب کرده است و دستمال را داخل ظروف مخصوص مواد بیولوژیکی دفع کرده.

۷- در صورت الزام روتورهای آلوده و باگت‌ها را از سانتری فیوژ خارج کنید تا آلودگی‌ زدایی مناطقی که دسترسی سختی دارند راحت‌تر انجام شود.

۸- جهت جلوگیری از انتشار آلودگی ناشی از نمونه‌های سانتریفوژ شده بدنه سانتریفوژ و محفظه روتور باید به طور مرتب با مواد شوینده خنثی تمیز شوند البته مواد ضدعفونی نباید مستقیماً روی دستگاه اسپری شوند بلکه دستمالی را به مواد شوینده آغشته و سپس برروی دستگاه کشیده شود.

۹- محفظه سانتری فیوژ را با یک پارچه مرطوب تمیز کرده این کار باعث افزایش عمر روتور می‌شود.
۱۰- برای نظافت سانتریفیوژ از استون مواد خورنده و شوینده‌هایی که حاوی یون کلریت هستند استفاده نکنید چون ممکن است باعث ایجاد خوردگی شوند.

۱۱- دقت داشته باشید که به هیچ عنوان از سنباده استفاده نکنید زیرا ممکن است خطر خوردگی را افزایش داده و به روتور آسیب برساند به همین خاطر همواره از برس‌های نرم استفاده کنید.

12- توصیه شده که روتور را بخاطر نظافت درون دستگاه‌ شست و شو قرار ندهید.

۱۳- هنگام استفاده از روتورهای زاویه متغیر اطمینان حاصل کنید که شیارهای موجود روی روتور و باگت‌ها آلوده نیستند و برای کارکرد مناسب روتورها و شیارهای موجود را روغن‌کاری کنید.

۲- آلودگی‌زدایی از سانتری فیوژ در اثر سانتری فیوژ کردن مواد بیولوژیکی مانند خون و مواد رادیواکتیو این احتمال را دارد که روتور و سانتری فیوژ آلوده شود که این آلودگی علاوه‌بر اینکه ممکن است سبب فرسایش روتور شود می‌تواند خطرات بسیار جدی را برای کاربرانی که در آزمایشگاه مشغول به کار هستند هم به دنبال داشته باشد.

به همین خاطر پس از کار با چنین موادی با مسئول ایمنی آزمایشگاه خود در مورد روش‌های مناسب تمیز کردن و ضدعفونی کردن مواد نشت کرده به داخل سانتریفیوژ مشورت کرده و مطابق با دستورالعمل‌های تعیین شده توسط سازنده دستگاه و آزمایشگاه خود عمل کنید.

 توصیه می‌شود تا مواد تمیزکننده را روی سانتریفیوژ اسپری نکرده زیرا این کار ممکن است باعث اتصال کوتاه قطعات داخل دستگاه شود وبعد از اتمام آلودگی‌زدایی هم قطعات را با آب مقطر تمیز شده و بعد روغن کاری کنید.

 بیشتربدانید:تعمير کاف فشار سنج ” مرکز تعمير کاف فشار سنج “

نکته‌ی مهم در رابطه با سانتریفیوژ

– استریل کردن
استریل کردن روتورها و لوازم جانبی هم به‌منظور محافظت کاربر در برابر عوامل بیماری‌زا و جلوگیری از بروز آلودگی متقاطع صورت می‌گیرد.

استریل کردن فرآیندی است که سبب از بین رفتن انواع مختلف عوامل میکروبی مانند باکتری ویروس قارچ هاگ می‌شود متداول‌ترین روش استریل کردن تجهیزات آزمایشگاهی از جمله سانتریفیوژ اتوکلاو کردن است.

به عنوان فردی که در آزمایشگاه مشغول به کار است حتما با فرآیند اتوکلاو آشنایی دارید در این روش لوازم جانبی سانتریفیوژ با استفاده از بخار آب استریل می‌شوند اتوکلاو کردن معمولا در دمای ۱۲۱ درجه سانتی‌گراد فشار ۱ اتمسفر و به مدت ۲۰ دقیقه صورت می‌گیرد.

توجه داشته باشید که همه‌ی روتور هایی که در بازار موجود هستند قابل اتوکلاو کردن نیستند به همین دلیل ابتدا از شرکت تولیدکننده در رابطه با قابلیت اتوکلاو سوال کنید.

– روغن‌کاری
دقت داشته باشید که یکی از نکات مهم نگهداری صحیح سانتریفیوژ آزمایشگاهی روغن‌کاری قطعات پس از هربار تمیز کردن ضدعفونی و آلودگی‌زدایی است توصیه می‌شود پین‌­های نگه­دارنده باگت موجود بر روی روتورهای زاویه متغیر با استفاده از روان­کننده‌های مورد تایید تولیدکننده روغن‌کاری شوند دقت داشته باشید که جهت روغن‌کاری دستگاه و قطعات ابتدا دفترچه راهنمای سانتریفیوژ را به دقت مطالعه کرده و متناسب با آن عمل کنید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ ای دارد. به طوری‌ که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیر اکسیژن ساز در کرج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج