تعمیرات برد تجهیزات پزشکی

ما در این مطلب به مبحث تعمیرات برد تجهیزات پزشکی می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌ شود، توسط تکنسین‌ های دانش آموخته‌ ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشار سنج‌ ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌ سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تکنسین متخصص تعمیرات برد تجهیزات پزشکی

یکی از رشته‌هایی که در دانشگاه‌ امروز تدریس می شود مهندسی پزشکی بوده است که به آموزش تعمیر برد تجهیزات نیز می‌پردازند.

اگر شخصی به هر دلیلی نخواهد در دانشگاه در این رشته تحصیل کند ولی علاقه‌مند بوده است می‌تواند با گذراندن دوره‌ تخصصی به صورت چند ماهه در زمینه مهندسی پزشکی مهارت کسب کند و اطلاعات خود را بالا ببرند.

در بازار کار شروع به کار کند و در مجموع می‌ شود گفت که تعمیر انواع بردهای تجهیزات پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته ها به حساب می آید که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی آموزش،تعمیر راه اندازی و تعویض قطعات عیب دار لوازم از موارد اصلی و مهم می باشند.

تعمیر برد تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی و اتاق عمل از بهترین شاخه ها در بازار کار می باشد در واقع برای اینکه تعمیر تجهیزات پزشکی را یاد بگیرید باید تعمیر مکانیک و تعمیر برد تجهیزات پزشکی را هم بلد باشید.

از آموزش هایی که در دوره‌ آموزشی باید ببینید تا بتوان به صورت حرفه ای کار کنید را این طور می‌توان بیان کرد:

  • آموزش و یادگیری شناخت قطعات الکترونیکی روی مدار دستگاه‌های پزشکی
  • بررسی کردن ساختار برد دستگاه از لحاظ کارایی و توانایی کار کردن ان ها
  • روش تست شدن و اندازه گیری قطعات برد با مولتی
  • شناخت انواع قطعه روی برد آموزش‌ لازم برای هویه کاری و هیتر،برای در آوردن و جا زدن قطعات دستگاه
  • آشنایی با برد مانیتور دستگاه های پزشکی
  • آموزش عیب یابی صفحه نمایش رنگی و معمولی دستگاه پزشکی
  • آموزش برد تک لایه و شناخت برد چندلایه پزشکی و آزمایشگاهی عملکرد برد دستگاه‌ یونیت دندانپزشکی آموزش عیب یابی تجهیز اتاق عمل
  • آموزش تعمیر برد انواع دستگاه رادیولوژی ،سی تی اسکن ام آر آی،سونوگرافی و آزمایشگاهی
  • روش مسیریابی و ولتاژ گیری برد چند لایه با مولتی متر
  • یادگیری نقشه خواندن و تکنولوژی ارتباطات قطعه های روی برد

بیشتربدانید:سرویس دستگاه اکسیژن ساز

آموزش تعمیر برد تجهیزات پزشکی

این تعمیر شامل دو بخش تعمیر دستگاه و برد پزشکی و آزمایشگاهی بوده است و جالب است بدانید بیشترین تاکید در آموزش تعمیر لوازم پزشکی دستگاه های پزشکی می باشد و بسیار اهمیت دارد.

این طور می شود گفت که دوره های آموزش کامل تعمیر برد دندانپزشکی،آموزش تعمیر برد دستگاه سی تی اسکن،تعمیر برد لوازم آزمایشگاهی،تعمیر انواع تجهیزات بیمارستانی،دستگاه آندوسکوپ ، تعمیر دستگاه الکتروشوک و تعمیر انواع دستگاه های زیبایی و لیزر می باشد.

تعمیر برد تجهیزات پزشکی از مهمترین نوع تعمیرات بوده است که باید به صورت صحیح و جامع آن را یاد گرفت و هر چند وقت یکبار باید این آموزش ها را به روز کرد امروزه یکی از مشکلات رایج در کشور ایران بوجود آمده تحریم ها می باشند.

چون شرکت های سازنده این دستگاه ها بخاطر تحریم نمی‌تواند این دستگاه ها و تجهیزات را ساپورت و پشتیبانی کنند بهخاطر حساس بودن دستگاه ها و تجهیزات پزشکی اتاق عمل،رادیولوژی،سونوگرافی،آزمایشگاهی و بیمارستانی

در بخش آموزش تعمیرات بردهای پزشکی در ابتدای کار،کارآموز با قطعات تشکیل دهنده روی کلیه مدار آشنا می شوند و بعد از شناخت قطعات الکترونیکی باید سراغ ابزار جهت تست و اندازه گیری و در آوردن و جا زدن بروند.

بعد از آن به یادگیری برد تغذیه بپردازند قابل ذکر است که یادگیری عیب یابی های بردهای پزشکی مستلزم یاد گرفتن اصول مدار تغذیه مین برد اصلی و ارتباط آن با هیدرولیک و مکانیک می باشد در نتیجه کار آموز باید علاقه زیادی به یادگیری تعمیر برد و انواع تجهیزات پزشکی داشته باشد.

تا در آینده بتوانند تعمیر برد تجهیزات پزشکی،دندانپزشکی و آزمایشگاهی و بیمارستانی را انجام داده و در این زمینه تعهد کاری داشته باشند و بداند که شاید درست تعمیر نکردن برد یکی از این دستگاه ها ممکن است منجر به مرگ انسان بشود.

بیشتربدانید:تعمیرات اتوکلاو