تعميرات تجهيزات پزشکی

ما در این مطلب به مبحث تعميرات تجهيزات پزشکی می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعميرات تجهيزات پزشکی

– تعمیر یونیت های دندانپزشکی

امروز اهمیت بالا و زیاد سلامت دهان و دندان ضرورت ارائه دادن خدمات حرفه ای به بیمار را دو برابر کرده و اهمیت زیادی به این فاکتور اصلی سلامت،سبب گسترش هر روزه تکنولوژی تجهیزات دندانپزشکی و ابداع انواع یونیت دندانپزشکی های جدید شده است .

یونیت های دندانپزشکی از بخش های زیادی ساخته شده که شامل مواردی مثل کنسول دندانپزشکی،سینی ابزار،بازوها،پایه،جعبه الکترونیک و مدارهای آب و هوا می باشد.

و لازم است اضافه کرد که باید کار نصب و تعمیر یونیت دندانپزشکی را به متخصص آنها سپرد. در ادامه به توضیح این موضوعات خواهیم پرداخت.

یونیت ،بخشی کلیدی و مهم در هر کلینیک دندانپزشکی می باشد که خرابی یا ضعف عملکردی با این تجهیزات می توانند بر سرعت عملکرد یک دندانپزشک تاثیر زیاد و خوبی داشته و در آخر میزان رضایتمندی بیمار از فرآیند انجام درمان خود کاهش یافته و در آخر منجر به ژایین آمدن درامد پزشک خواهد شد.

با توجه به داشتن قیمت زیاد یونیت ضروری است بصورت منظم و بر اساس چک لیست های استاندارد در دوره روزانه،هفتگی،ماهانه این تجهیزات بازیابی می شوند و در صورت بروز هر گونه مشکل تعمیرات یونیت در سریع ترین مدت زمان و به بهترین نحو انجام خواهد شد.واضح است که تعمیر و نگهداری به موقع تجهیزات باعث افزایش ماندگاری آنها خواهد شد.

بررسی مسیر شغلی تعمیرکاران تجهیزات پزشکی

برای ورود به این شغل،آموزش و آشنایی با تکنولوژی‌های پزشکی و تجهیزات مورد استفاده بسیار ضروری و مهم است.

تحصیل در رشته تعمیر و نگهداری تجهیز پزشکی

رشته تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای برای پسران بطور کاردانی ناپیوسته ارائه می‌شود. فارغ‌التحصیلانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم ریاضی‌فیزیک و یا دیپلم الکترونیک و مخابرات دریایی شاخه فنی و حرفه‌ای می‌باشند،می‌توانند این رشته‌ را جهت ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

نکته مفید:فارغ‌التحصیل رشته مهندسی پزشکی بخصوص گرایش بیوالکتریک هم می‌توانند به عنوان عیب‌یاب و تعمیرکاران تجهیزات پزشکی فعالیت کنند.

دوره های تعمیرات تجهیزات پزشکی فنی و حرفه ای

این دوره‌ها اکثرا در مراکز خصوصی و وابسته به مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شوند و دوره‌های آموزشی تعمیرات تجهیزات پزشکی اکثرا به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شوند و در طول آن متقاضیان با اصول و مبانی تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی آشنا خواهند شد.

دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی جهاد دانشگاهی

سازمان جهاد دانشگاهی هم یکی از مراکز برگزار کننده دوره‌های آموزشی تعمیرات تجهیزات می‌باشد. دانشجویان و علاقه‌مندان به این دوره می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها مهارت‌ها و دانش لازم و مهم را برای تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی را کسب نوده و بتوانند در بازار کار رقابت کنند.

تعميرات تجهيزات پزشکی

بیشتربدانید:تعمیر الکتروشوک ” مرکز تعمیرات الکتروشوک “

آموزش رایگان تعمیر تجهیزات پزشکی

بجز دوره‌های آموزشی،منابع آموزشی دیگری هم برای علاقه‌مندان به شغل تعمیرکار تجهیزات وجود دارد. این منابع شامل جزوه تعمیرات تجهیزات پزشکی،کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی می باشند.

بررسی وظایف تعمیر کاران تجهیزات پزشکی

تعمیرکاران تجهیزات پزشکی مسئول تعمیر و نگهداری از تجهیزات پزشکی در مرکز های بهداشتی و درمانی می‌باشند. که وظایف اصلی این شغل به شرح زیر می‌باشد:

1. تعمیرات و نگهداری تجهیزات پزشکی

تشخیص و رفع مشکل و خرابی‌های تجهیزات پزشکی.توانایی تعمیر هر نوع تجهیزات از جمله اکوکاردیوگراف (دستگاه اکو قلب)،اسکنرها،اکسیژنراتور و ماشین‌آلات پزشکی.

2. بررسی و تست تجهیزات

تست کردن تجهیزات پزشکی برای اطمینان از عملکرد درست بعد از تعمیرات.شامل بررسی عملکرد تجهیزات و تنظیمات آن‌ها می باشد.

3. نصب و راه‌اندازی تجهیزات جدید

راه‌اندازی تجهیزات پزشکی جدید که به مراکز بهداشتی و درمانی ارائه می‌شوند. این کار باید با دقت و تخصص زیادی انجام شود.

4. ارائه آموزش

آموزش در مورد نحوه استفاده درست و نگهداری از تجهیزات به پرسنل بیمارستان ها این مسئولیت برای افزایش ایمنی و کارایی تجهیزات بسیار مهم و ضروری است.

5. مدیریت کردن قطعات یدکی

تامین کردن قطعات یدکی،مانیتورینگ موجودی قطعات و انجام تعمیرات با استفاده کردن از قطعات مورد نیاز.

بیشتربدانید:نمایندگی تعمیر اکسیژن ساز ” نمایندگی تعمیرات “

بررسی مهارت‌های تعمیر کاران تجهزات پزشکی

برای اینکه تعمیرکاران تجهیزات پزشکی بتوانند وظایف خود را بدرستی انجام دهد باید دارای مهارت‌های تخصصی زیر باشد:

1. دانش تجهیزات پزشکی

دقت و توانایی تفکر برای تشخیص خرابی‌ها و مشکلات تجهیزات.

2. مهارت‌های تعمیرات

توانایی تعمیر تجهیزات پزشکی مثل تعویض قطعات،تنظیمات صحیح و رفع مشکلات برقی و مکانیکی.

3. مهارت‌های ارتباطی

توانایی برقراری ارتباط خوب با پزشکان،پرسنل بیمارستان و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی. ارتباط خوب می‌تواند به بهبود عملکرد و ایمنی تجهیزات را تضمین کند.

4. آموزش و آشنایی با قوانین

آشنایی با قوانین و مقررات مجموعه‌ در آن فعالیت می‌کنید و رعایت آن‌ شامل حفظ حریم شخصی بیمار و اطلاعات حساس.

بررسی بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی

بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی در ایران رونق خوب و زیادی دارد و قابلیت‌های زیادی را برای افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند فراهم می‌کند. این صنعت بخاطر دلیل رشد پیوسته در حوزه سلامت و پزشکی و نیازهای روزافزون به تجهیزات پزشکی به یکی از صنایع پررونق و پرفروش در کشور تبدیل شده است.

در ادامه به برخی از جوانب و ویژگی‌های بازار کار تعمیر تجهیزات پزشکی در ایران اشاره خواهیم کرد:

رشد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ها

با افزایش تعداد بیمارستان‌ و مراکز درمانی در سراسر کشور،نیاز به تجهیزات پزشکی و تعمیرات آنها هم بیشتر شد. این موضوع باعث افزایش تقاضا برای جذب و استخدام تعمیرکار تجهیزات در کشور شد.

تکنولوژی پیشرفته در تعميرات تجهيزات پزشکی

تکنولوژی در حوزه پزشکی و تجهیزات پزشکی به سرعت در حال پیشرفت بوده و این عامل باعث می‌شود تا که تجهیزات پزشکی پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر شوند و احتیاج بیشتری به تعمیر و نگهداری تخصصی داشته‌ باشند.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج