تعمیرات فشارسنج جیوه ای

ما در این مطلب به مبحث تعمیرات فشارسنج جیوه ای می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

آموزش تعمیرات فشارسنج جیوه ای

با توجه به اینکه دستگاه های فشار سنج جیوه ایی تکنولوژی ساده ایی دارند چون خرابی های آن ها نیز ساده بوده و بر طرف کردن آن ها نیز به همان نسبت ساده تر است اینگونه دستگاه ها پیچیدگی نداشته اما در هنگام تعمیر باید نکات ظریفی را رعایت کرد تا پس از تعمیر صحت و دقت دستگاه درست باشد.

تعمیر فشار سنج جیوه ایی

1-  هنگام اندازه گیری فشار بر روی ستون جیوه حباب های هوا ظاهر می شود

این ایراد بخاطرخالی شدن بخشی از جیوه درون مخزن بوده است و باید به مخزن جیوه ،جیوه اضافه بشود.

نکته 1: برای اضافه کردن جیوه باید در پوش بالایی لوله شیشه ایی را جدا کرده و با سرنگ به داخل لوله جیوه اضافه کرد و دقت کنید شیر مخزن جیوه باید در این حالت درست باشد.

تا زمانی به داخل لوله جیوه اضافه کنید که سطح بالایی جیوه درون لوله بر روی  عدد صفر قرار گیرد و بیشتر اضافه کردن جیوه از این مقدار باعث می شود تا دستگاه دارای خطای زیادی بشود و به میزانی که جیوه اضافه دارد فشار را اضافه تر نمایش دهد.

نکته 2:حتما دقت کنید که پد نمدی یا پارچه ایی زیر پیچ بالایی ستون جیوه در جای درست خود قرار داشته باشد و پس از بستن و محکم کردن پیچ به درستی در جای خود قرار گیرد در غیر این صورت ممکن است دوباره جیوه درون مخزن تخلیه بشود.

بیشتربدانید:تعمير کاف فشار سنج ” مرکز تعمير کاف فشار سنج

 

 

یشترین ایراداتی که در دستگاه های فشار سنج جیوه ایی ایجاد می شود مربوط به سیستم اندازه گیری فشار دستگاه بوده که معمولا قابلیت تعمیر را هم دارد و بخش های دیگه ی دستگاه در صورت خرابی بایستی تعویض یشوند.

عمده خرابی دستگاه فشار سنج جیوه ایی را می توان در موارد زیر مشاهده کرد:

1- فرسودگی شلنگ رابط و کاف و پوآر

نحوه تعمیر آن:تعویض هرکدام از موارد که دارای نشتی هوا بوده است.

2- خرابی شیر کنترل دار و سوپاپ

نحوه تعمیر آن:شیر مخزن جیوه ای اگر خراب بود باید مخزن را تعویض کرد و اگر از نوعی بود که شیر مخزن باز می شود فقط شیر را تعویض نموده.

3- خرابی پمپ هوا

نحوه تعمیر:تعویض پمپ هوا

4-خرابی شیر تخلیه: اگر پس از فشردن هوا داخل فشارسنج قبل از باز کردن شیر فشار پوآر نشتی داشت باشد عیب به خرابی واشر پیچ شیر یا به سوپاپ انتهای شیر ربط داشته است.

نحوه تعمیر آن: اگر واشر پیچ بود تعویض اگر سوپاپ شیر بود فقط کافی بوده است که سوپاپ لاستیکی ورودی محل اتصال پوآر به شیر را خارج نموه و شکاف قسمت انتهای آن را تمیز کنید.

خرابي شير يكطرفه پمپ هوا

تعمير سوپاپ انتهای پوآر(پمپ هوا) كه اکثرا بر اثر پرز گرفتگي يا ذرات گرد و غبار موجب كاركرد نا درست اين بخش مي شود.

نحوه تعمیر:با الکل سوپاپ آن را شسته و بعد خشک بشود.

تعمير سوپاپ پمپ هوا

شکستن لوله شیشه ای(در فشار سنج های جیوه ایی)

نحوه تعمیر:تعویض لوله شیشه ایی (لوله فشارسنج جیوه ای اگر کثیف بود با الکل و پنبه تمیز می شود و نیازی به تعویض نبوده)

بهم خوردن کالیبراسیون دستگاه بخاطر ریختن جیوه و کم شدن جیوه مخزن

در فشار سنج جیوه ایی باید اول شیر مخزن را باز کرده و بعد از بالای لوله شیشه ایی و به آرامی جیوه را با یک سرنگ به داخل آن تزریق نمود و این کار را تا زمانی ادامه می دهیم  که جیوه درون لوله از مقدار صفر رد نشود در این حالت اضافه کردن جیوه را متوقف می کنیم.

در صورتی که جیوه درون لوله از صفر بالاتر قرار گیرد باید اضافه جیوه تزریق شده را تخلیه کرد تا وقتی که هیچ فشاری درون کاف موجود نیست عدد نشان داده شده توسط ستون جیوه بر روی صفر قرار گیرد.

مات شدن یا شکستگی شیشه مدرج دستگاه فشار

در صورت شکستگی یا مات شدن شیشه فشار سنج شیشه باید تعمیر شود و در صورت شکستگی باید تعویض بشود.

بعد از تعمیرات یا تعویض گیج فشارسنج باید حتما پروسه ی کنترل کیفی را بر روی دستگاه انجام داد.

2 –  از بین رفتن یا پاره شدن چسب بازوبند برزنتی فشار سنج جیوه ایی

کاف برزنتی یا بازوبند پارچه ای یک قطعه ی مصرفی می باشد که در صورت خرابی کاف برزنتی فشار سنج جیوه ایی نیاز به تعویض داشته است .

3 – خراب شدن کاف لاستیکی دستگاه فشار خون سنج (کیسه لاستیکی هوا)

کاف لاستیکی یا کیسه هوای لاستیکی دستگاه فشار خون سنج جیوه ای یک قطعه ی مصرفی بوده و در صورت خرابی باید تعویض بشود .

4 – خراب شدن پمپ لاستیکی هوا در دستگاه فشارسنج خون (پوآر فشار سنج آنالوگ)

پمپ لاستیکی یا پوآر دستگاه فشار خون یک قطعه ی مصرفی می باشد و در صورت خرابی باید تعویض بشود.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج
Go to Top