تعمیر میکروسکوپ

ما در این مطلب به مبحث تعمیر میکروسکوپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر میکروسکوپ

میکروسکوپ از نمونه ابزار های پیشرفته مورد بهره در آزمایشگاه است که به علت امکانات بالای این دستگاه بخش جدا نشدنی آزمایشگاه ها به شمار می آید.

میکروسکوپ ها با امکانات بزرگ نمایی خیلی زیاد و رزولوشن و کیفیت عکس عالی در خیلی از صنایع، آزمایشگاه و پژوهشگاه مورد بهره قرار می گیرد.

تعمیرات انواع میکروسکوپ معمولی و پیشرفته، تعمیرات میکروسکوپ تک چشمی، دوچشمی و سه چشمی، تعمیرات میکروسکوپ های بیولوژی،تعمیرات میکروسکوپ های متالوژی در کمترین وقت و بیشترین کیفیت ممکن با بهره از قطعه های اورجینال اجرا میشود.

 • تعمیرات میکروسکوپ به شکل حرفه ای و تخصصی به دست اشخاص دوره دیده و متخصص
 • در مواقع لازم عوض کردن قطعه میکروسکوپ با قطعه اصلی و با کیفیت
 • اگر صرفا احتیاج به قطعه دارید فراهم کردن قطعه های یدکی و لامپ میکروسکوپ

تجزیه و تحلیل و رفع مشکل های شایع میکروسکوپ ها

در طول تست، میکروسکوپ ما اکثرا اختلالات کوچک گوناگونی دارد، بنابراین چطور می‌توانیم تعمیرات این نقص های کوچک را خودمان رفع کنیم؟

نقص اول:

کیفیت عکس میکروسکوپ بعد از مدتی بهره افت می یابد و بعد از خاموش شدن میکروسکوپ برای زمانی کیفیت عکس به اندازه قابل توجهی بهتر میشود.

پیدا کردن: تکنولوژی پوشش لنز به مقدار لازم خوب نیست و بعد از گرم شدن لنز برای مدت زیادی، پوشش از هم جدا می گردد.

نقص دوم:

موقع تنظیم دستی فوکوس عکس مشخص است و بعد از ول کردن عکس تار می شود.

پیدا کردن: مکانیسم تمرکز پیر است.

نقص سوم:

با دیدن چشمی عکس واضح است ولی عکس  جمع آوری شده مشخص نیست. وقتی که عکس جمع آوری شده برای شفاف بودن کنترل می شود، عکس دیده شده در چشمی مجددا مشخص نمی شود.

پیدا کردن: فواصل کانونی سیستم مناسب نیست و دیدن و اکتساب نمی توانند همگام گردند.

نقص چهارم:

مرحله به پایین لغزش دارد و ترجمه می شود.

پیدا کردن: مکانیسم قفل کننده مرحله از یک چرخ دنده ستاره بهره گیری می کند که موجب افت پایداری در بهره طولانی مدت می شود.

نقص پنجم:

وسط عکس مشخص و لبه ها تار میباشند.

پیدا کردن: درست کردن نقص های انحراف کروی.

نقص شیشم:

مرکز میدان دید میکروسکوپ مشخص است، ولی لبه ها تار هستند به چه علت؟

تشخیص: نقص عدسی شیئی است. به صورت کلی، میدان مسطح عدسی شیئی آکروماتیک درست نیست. 60-80 درصد از مرکز میدان دید به شکل کلی مشخص است، اما ناحیه اطراف تار خواهد بود.

راه کار این است که با یک هدف آکروماتیک پلان جایگزین گردد.

نقص هفتم:

زیر چشمی میکروسکوپ و پس زمینه صویر به مقدار لازم تیره نیست چه کاری انجام دهم؟

پیدا کردن: موقع گرفتن تصویر از میکروسکوپ، می توانید کندانسور نور عبوری را تکان داده، به غیر این حالت با دیدن فلورسانس عکسی بازتابی وجود خواهد داشت.

شیوه ای هم وجود دارد، اگر فلورسانس به مقدار لازم قدرتمند است، دیافراگم دیافراگم فلورسانس را به صورت مناسب تنظیم نمایید تا پس زمینه اندکی حذف شود.

ضمن بر این، گزینه تعادل سیاه در نرم افزار هست که می تواند پس زمینه را تیره تر نماید.

نقص هشتم:

محدوده فلورسانس میکروسکوپ Olympus کوچکتر می شود و عدسی شیئی 40x نمی تواند واضح ببیند؟

پیدا کردن: احتمالات بسیاری برای این نشانه وجود دارد، مثل:

1. فیلتر رنگ خاکستری میانگین ​​به صورت کامل در محل خود قرار ندارد. در این زمان خواهید دید که بعضی از بخش ها روشن و بعضی روشن نیستند و بخش روشن و بخش غیر روشن حدودا مرز یک قوس است.

2. دیافراگم بسته میباشد. در این هنگام، بایستی ببینید که لبه روشن میانی تاریک میباشد یا فلورسانس وجود ندارد. اگر مرکز دیافراگم صحیح نباشد، در بین روشن نیست، امکان دارد در یک محیط به خصوص روشن باشد. در این تایم، می توانید مشاهده کنید که بخش روشن احتمالاً یک چند ضلعی مرتب است.

3. مرکز لامپ جیوه ای صحیح نیست: امکان دارد  این مرکز بعد از عوض شدن لامپ جدید به خوبی تنظیم نشده باشد، یا میله تنظیم روی جعبه نور با تحقیق های کنجکاو حرکت کرده باشد. در این مواقع، توضیح شکل نیمه روشن سخت است.

شرایط های مختلف امکان دارد بله باشد، ولی اساساً به صورت 1 و 2 نیست. در 2 قبلی، اصولا می توانید مرزهای نسبتاً مرتب و واضحی را ببینید. در این موارد، شما به دشواری می توانید مرزهای مرتب و مشخص را ببینید.

4. میز چرخنده بلوک تحریک در محل خود چرخیده نشده است. یا منشور شکاف پرتو در محل خود کشیده نشده است: این امکان نسبتاً اندک است و منحرف شدن عکس حاصل شبیه مورد 1 است.

نقص نهم: فلورسانس در زمان مشاهده خیلی ضعیف است، راه کار چیست؟

پیدا کردن:

 1. رنگ های فلورسنت امکان دارد است با بلوک های فلورسنت میکروسکوپ درست فعالیت نکنند.
 2. مرکز لامپ جیوه به درستی تنظیم نگردیده است یا عمر لامپ جیوه به اتمام رسیده است.
 3. آیا ایجاد نمونه می تواند برتر باشد،
 4. آیا از لنز شیئی مطلوب بهره گیری کرده اید؟

نقص دهم: چطور می توان به دیدن میدان تاریک میکروسکوپ پی برد؟

پیدا کردن: دیدن با میکروسکوپ می تواند حاوی میدان روشن، میدان تاریک، نور پلاریزه، کنتراست فاز و دیگر تکنیک های مشاهده باشد. میکروسکوپ های کارکردی گوناگون از تکنیک های مشاهده متفاوتی بهره گیری می کنند.

 • 1. کندانسور میدان روشن را برداشته و کندانسور میدان تاریک را روی براکت کندانسور قرار دهید.
 • 2. لنز شیئی را به راه نوری وارد کنید.
 • 3. دیافراگم را باز نمایید.
 • 4. نمونه را روی صحنه قرار داده و تمرکز نمایید.
 • 5. چشمی را از لوله چشمی برداشته، لبه عدسی شیئی را از لوله ببینید، و دستگیره های دو سمت  کندانسور را جوری تنظیم نمایید که حلقه میدان تاریک را در مرکز قرار گیرد.
 • 6. چشمی را درون لوله چشمی قرار داده و عکس میدان تاریک به دست آمده را ببینید.
 • 7. کندانسور را به فوق و پایین حرکت داده تا روشنایی یکدست میدان تاریک ایجاد شود.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات بایپپ
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیر اکسیژن ساز