تعمیر فشارسنج عقربه ای

ما در این مطلب به مبحث تعمیر فشارسنج عقربه ای می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر فشارسنج عقربه ای

معرفی:

فشارخون یکی ازعلایم حیاتی بدن انسان بوده اندازه گیری فشارخون،بوسیله دستگاه فشارسنج انجام می گیرد و شیوه ها و روش های ظریفی دارد که در هنگام اندازه گیری فشار ماکزیمم و مینیمم باید رعایت شود.

فردی که فشارخون را اندازه می گیرد باید با این شیوه ها و روش ها آشنایی درست داشته باشد. در غیر اینصورت یک اشتباه کوچک ممکن اطلاعات نادرست درباره مقدار فشار خون اندازه گیری شده به وجود بیاید.

تعریف فشارخون

برای اینکه خون اعضای بدن جاری شود و مواد غذایی را به اعضای متفاوت بدن برساند،نیاز به نیرو دارد که این نیرو فشارخون نام دارد و مولدان قلب است. قلب خون را به صورت مداوم به داخل دو شریان عمده بدن،به نام آئورت و شریان ششی پمپاژ می کند.

فشارخون شریانی بین دو سطح حداکثر و حداقل در نوسان است. سطح سیستولی در زمان انقباض قلب و سطح دیاستولی در زمان استراحت قلب بوجود می آید.

فشارخون به دو عامل بستگی دارد. یکی برون ده قلب است،مقدار خونی که در هر دقیقه به وسیله قلب به درون آئورت پمپاژ می شود و عوامل دیگر،مقاومت رگ است.مقاومتی که بر سر راه خارج شدن خون از قلب در رگ ها وجود دارند.

بیشتربدانید:تعمیر فشار سنج مچی ” تعمیر انواع فشار سنج مچی “

اگر این رابطه را به شکل فرمول نشان دهیم :

مقاومت رگ ×برون ده قلب = فشارخون

با تغییر برون ده قلب مقدار فشار خون تغییر خواهد کرد.فشارخون درطول روز تحت تأثیر عامل مختلفی تغییر می کند که از جمله این عوامل وضعیت بدن، فعالیت مغز، فعالیت گوارشی، فعالیت عضلانی، تحریکات عصبی، تحریکات دردناک، مثانه پر، عوامل محیطی مثل دمای هوا و میزان صدا ، مصرف دخانیات، الکل، قهوه و دارو است.

سطح مینیمم در زمان استراحت قلب که فشار خون به حداقل خود می رسد بدست می آید. هر دو سطح فشارخون به صورت دو عدد کنار هم بر حسب میلی متر جیوه نشان داده می شود مثلاً۸۰/۱۲۰ یا و عدد بزرگتر۱۲۰معادل فشار ماکزیمم و عدد کوچکتر۸۰ معادل فشار مینیمم است.

تقسیم بندی فشارخون

۱- فشارخون مطلوب: فشار ماکزیمم کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار مینیمم کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه

۲- فشارخون طبیعی:فشار ماکزیمم کمتر از ۱۳۰ میلی متر و فشار مینیمم کمتر از ۸۵ میلی متر جیوه است

۳- فشارخون کمی بالاتر از طبیعی: فشار ماکزیمم بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلی متر جیوه یا فشار مینیمم بین ۸۵ تا ۹۰ میلی متر جیوه

۴- فشارخون بالا:فشار ماکزیمم ۱۴۰ میلی متر و بیشتر یا فشار مینیمم ۹۰ میلی متر جیوه

اهمیت اندازه گیری فشارخون

فشارخون بالا یکی از عامل های خطرساز بیماری های عروق کرونر قلب (عروقی که به قلب خون می رسانند) است و به اعضای مهم مانند مغز،قلب،کلیه و چشم آسیب جدی می رساند.

اگر فشارخون بالا شناخته شود و به موقع درمان شود،می شود بسیاری از عوارض فشارخون بالا را پیشگیری کرد اما چونکه فشار خون بالا معمولا ً بدون علامت هست،“قاتل بیصدا ”یا “Silent killer” نامیده می شود و برای پی بردن به فشارخون بالا باید فشار خون را اندازه گیری کرد. برای اینکار باید از دستگاه اندازه گیری فشار خون استفاده نمود.

بیشتربدانید:تعمیرات فشارسنج ” تعمیر دستگاه فشار خون ” انواع دستگاها

دستگاه اندازه گیری فشارخون

دستگاه فشارخون یک وسیله ضروری در تشخیص پزشکی است. این دستگاه انواع گوناگونی دارد: جیوه ای،عقربه ای و دیجیتال

هرکدام از این دستگاه ها مزایا و معایب خاص خودش را دارند.

  • فشار سنج جیوه ایی:این فشارسنج ها دقت بالایی دارند و قیمت آن ها هم متوسط به حساب می ایند.ولی شرایط نگهداری آنها سخت بوده و در صورت بسته نشدن شیر جیوه پس از هربار اندازه گیری امکان تخلیه شدن جیوه درون مخزن وجود دارد که بخاطر سمی بودن جیوه مشکلاتی برای فرد می تواند ایجاد شود.
  • فشار سنج های عقربه ایی: این فشار سنج ها هم دقت خوبی داشته و قیمت آن ها بسیار پایین تر از قیمت های نسبتا بالا را شامل می شود. که مدل های قیمت بالای علاوه بر دقت بسیار زیاد و کیفیت ساخت خوب معمولا ضد آب هم هستند.و بیشترین نوع فشار سنج موجود در بازار هم پر کاربرد ترین آن ها محسوب می شود.
  • فشارسنج اتوماتیک (دیجیتال) :دقت این فشار سنج ها بالا نبوده اما بخاطر کاربردی ساده و قیمت مناسب تر آن ها به عنوان فشار سنج خانگی بسیار قابل استفاده هستند. در دو نوع بازویی و مچی در بازاروجود دارد که نوع بازویی آن از دقت بیشتری نسبت به مدل مچی برخوردار است.

نحوه کار انواع فشار سنج ها

فشارسنج جیوه‌ای:

این نوع فشارسنج مهم ترین استاندارد اندازه‌گیری فشار خون شناخته شده. در این دستگاه‌ یک ستون جیوه مانند دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نشان می‌دهد. که احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است.

ستون جیوه فقط در آن حرکت می‌کند. هنگام خوندن فشار خون باید به عدد ها دقت کنید که در دو طرف ستون جیوه قرار داده شده‌.اما استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است،چونکه جیوه سمی بوده و می‌تواند محیط را آلوده کند.

فشارسنج عقربه‌ای:

اندازه گیر این نوع از فشار سنج دارای بالشتک هایی از هوا بوده که با پر شدن کاف فشار داخل بالشتک هم زیاد شده و موجب حرکت بالشتک می شود.

فشارسنج دیجیتال:

در مواردی خیلی کم دستگاه‌های دیجیتالی فشارخون را اشتباه محاسبه می‌کنند،همیشه سعی کنید از فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاه‌های دیجیتال فقط برای بیمارانی توصیه می‌شود که توانایی استفاده از این وسایل استاندارد را نخواهند داشت.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج