تعمیر الکتروشوک ها

ما در این مطلب به مبحث تعمیر الکتروشوک ها می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر الکتروشوک ها

الکترو یکی از تجهیزات مهم اتاق های عمل است. این دستگاه برای اعمال یک شوک الکتریکی قوی به بیماران که قلب آن ها به هر دلیلی از کار ایستاده است به کار می رود. شوک الکتریکی به قلب در برخی مورد باعث بازگشت ریتم قلبی به حالت اولیه می شود.

همه مردم تصور می کنند شوک الکتریکی به قلبی که از حرکت ایستاده،انرژي کار کردن دوباره خواهد داد. اما این تصور اشتباه است شوک الکتریکی بر عکس این تصور عمل بازدارندگی دارد. دستگاه الکتروشوک یک باره جریان الکتریکی را با انرژي زیاد به عضله ي قلب وارد می کند.

این انرژي به قدري است که در یک لحظه تمام سلول هاي میوکاردي را در حالت دپلاریزه قرار خواهد داد. در آخر با سرکوب کردن لحظه اي تمام کانون اضافی،به ضربان ساز اجازه می دهد تا فعالیت عادي خود را از دوباره بگیرد.

شوک الکتریکی را می شود به یک نیروي نظامی قدرتمند تشبیه کرد که همه کانون هاي آشوب طلب را در سطح قلب سرکوب کرده و همه را تحت حکومت مرکزي قلب قرار خواهد داد.

دفیبریلاتور به چه معنیست؟

دفیبريلاسيون Defibrillation درواقع تشکیل شده از دو کلمه De (به معنی خنثی کردن) و Fibrillate (به معنای انقباضات ناهماهنگ و نامتعادل قلبی)بوده و اگر بخواهیم تعريفی از دفیبرلاسیون ارائه دهیم باید بگوییم دفیبرلاسیون درواقع درمانی برای آريتمی هاي تهدید کننده حیات در قلب،مانند فیبرلاسيون بطنی يا دهليزی و بـی نبضی است.

دفیبرلاتورها میتوانندخارجی،انتقالی يـا کاشتنی باشد که نوع آن بر اساس کاربرد دستگاه تعیین می شود. بعضی از دفیبرلاتورهاخارجی بانامAED) Automated External Defibrillator) شناخته می شوند که به صورت خودکار روند درمان را انجام خواهند داد. یعنی مریض میتوانند از آن بدون نیاز به آموزش و یادگیری استفاده کنند.

به طورکلی میتوان دفیبریلاتور ها را به پنج گروه اصلی تقسیم کرد.

1. دفیبریلاتورهای دستی خارج از بدن(Manual external)

2. دفیبریلاتور دستی داخلی (Manual internal)

3. دفیبریلاتورهای خارجی اتوماتیک(Automated external AED)

4. کاردیوورتر-دفیبریلاتور قابل کاشتن (Implantable cardioverter-defibrillator ICD)

5. دفیبریلاتورها(Wearable cardiac)

بیشتربدانید:تعمیر الکتروشوک ” مرکز تعمیرات الکتروشوک “

برای شوک دادن چه مرحله های باید طی شود :

شوک دادن یک فرآیندی است که از زمان تصمیم گیري به استفاده از الکتروشوک تا لحظه ي تخلیه انرژي،مراحله هایی طی میشوند. مراحل کار را می شود-در 5 قدم زیر خلاصه کرد:
1 -انتخاب ژول
2 -شارژ شدن دستگاه
3 -آماده کردن پدال ها
4 -قرار دادن پدال ها روي قفسه ي سینه فرد
5 -تخلیه ی انرژي

تفاوت دستگاه های شوک بای فازیک و مونوفازیک :

1- در دستگاه مونوفازیک جریان الکتریسیته فقط در یک مسیر جریان یافته درحالی که در بای فازیک جریان ابتدا در یک مسیر جریان می‌یابد پس به سمت دیگر برمیگردد.

2- دستگاه بای فازیک با مقدار انرژی کمتری نسبت به مونوفازیک و دارای اثر بخشی زیادی است در این دستگاه با کاهیدن انرژی تا حد 50%،همان اثر درمان را دارد.

3- دفیبریلاتورهای مونوفازیک در فردی که دارای مقاومت بالایی در عرض قفسه سینه می‌باشد اثر کافی ندارد و در این مورد بهتر است از بای فازیک استفاده شود.

قسمت های تشکیل دهنده ی الکتروشوک

باتری ها.عموما در الکتروشوک یکی از دو نوع باتری زیر به کار رفته ی شود:

باتری های نیکل کادمیوم NI-Cd
باتری سرب اسید SLA

باتری سرب اسید اکثرا بزرگ تر و سنگین تر بوده. باتری های نیکل کادمیوم کوچک تر هستند و برای تامین ولتاژ مورد نیاز باید چند عدد از‌ آنها را به صورت سری به کار گرفت.

الکترودهای اعمال شوک

به دو دسته ی خارجی و داخلی تقسیم می‌ کنیم:

الکترودهای خارجی( External):که به‌ آنها پدال دستی هم می گویند. یکی از پدال ها با نام APEX و دیگری با نام STERNUM است. پدال STERNUM در محل قلب قرار می‌گیرد

(در بالا) و پدال APEX در نوک قلب قرار می‌گیرند(در پایین).

نوع دیگری از الکترودهای خارجی( External) هم وجود داشته که به صورت الکترودهای چسبی بوده و در دو طرف قلب بر روی پوست چسبیده می‌شوند. این نوع الکترود در دستگاه الکتروشوک اتوماتیک( AED) و نیمه اتوماتیک( SEM AED) به کار می‌روند.

الکترود داخلی( Internal):به الکترودهای قاشقی هم موسوم هستند،جهت اعمال شوک مستقیم به قلب در عمل های جراحی قلب باز به کار می‌روند.

بیشتربدانید:تعمیر دستگاه فشار خون ” مرکز تعمیر دستگاه فشار خون ” + مشاوره

صفحه نمایش

انرژی انتخاب شده برای عمل شوک
تعداد ضربان قلب بیماران
سیگنال های قلبی بیمار(ECG)
وضعیت مخزن دستگاه از لحاظ شارژ یا دشارژ بودن

صفحه کلید یا سلکتور

روشن یا خاموش نمودن دستگاه
انتخاب انرژی که بر حسب ژول
شارژ خازن
انتخاب مد اعمال شوک
پرینت سیگنال ECG از طریق چاپگر
پیس میکر
خازن ها

خرید دستگاه الکتروشوک در بازار تجهیزات پزشکی

در بازار ایران دستگاه های الکتروشوک مونوفیزیک،بایفیزیک دستی و خودکار هم وجود دارند و با مارک هایی مثل زول،فیلیپس،نیهون فیزیو کنترل و … به فروش می رسند. همین دلیل به تازگی در راستای حمایت از تولید داخلی،شرکت های ایرانی مثل صاایران به ساخت این دستگاه روی آورده.

دستگاه های آکبند وارداتی،با توجه به هزینه بالایی که در خرید این دستگاه ها دارند،دستگاه های دست دوم و نوسازی شده(ریفربیشد)هم در بازار پیدا می شوند که یا توسط خود کمپانی نوسازی شده و یا توسط فروشنده کالا بازسازی شده.

نکات مهم در خرید الکتروشوک ها:

  • نوع دستگاه الکتروشوک اتوماتیک یا غیر اتوماتیک بودن آن باید با توجه به کاربری و محلی که دستگاه در آن قرار می گیرد انتخاب می شود. به عنوان مثال برای مکان های عمومی که ممکن فرد متخصص حضور نداشته باشد باید دستگاه اتوماتیک استفاده شود.
  • بهتر است دستگاهی که خریداری می کنید دارای ECG هم باشد و بازگشت ریتم طبیعی قلب را سریعا نشان دهد.
  • شرکت سازنده و شرکتی که الکتروشوک از آن خریداری شده باید اعتبار و کیفیت لازم و خوب را داشته باشد و گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب و خوبی را ارائه دهند.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج