علت باد نشدن دستگاه فشار خون بازویی

ما در این مطلب به مبحث علت باد نشدن دستگاه فشار خون بازویی می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌ شود، توسط تکنسین‌ های دانش آموخته‌ ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشار سنج‌ ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌ سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

علت باد نشدن دستگاه فشار خون بازویی

در هر سن و شرایطی از سلامت که باشید توجه به وضعیت عملکردی مهم‌ترین علائم سلامت بدن مانند فشارخون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است که با توجه به ضرورت این نکته در جامعه‌ای که کمبود زمان و بسیار بودن دغدغه‌ها امکان مراجعه‌ی منظم افراد به مطب و پیگیری وضعیت سلامت خود را به شدت کاهش داده است به همراه داشتن ابزار پزشکی مهمی مثل فشارسنج بسیار اهمیت داشته است و متعاقبا علت ارور دادن دستگاه فشار هم مهم بوده است.

خرابی و عیب یابی دستگاه فشار

بطور کلی خطاها و عیب های یک دستگاه فشارسنج به دو بخش ایرادات فنی و ارورها ربط داشته و ایرادات فنی و کلی که اکثرا ممکن است درمورد هر نوع فشارسنج اتفاق بیفتد مثل:عمکلرد غلط کاف دستگاه کیسه پلاستیکی بوده که به دور بازو بسته می شود و تراز بودن نشانگر شریان(ART)روی شریان بازویی بیمار و عدم تشخیص درست فشار ایراد باتری حرکت بیمار حین اندازه‌گیری مسدود شدن شلنگ هوا یا نشت و غیره می باشد.

بیشتربدانید:تعمیرات اتوکلاو

 • تنظیم نادرست کاف

موقعی که کاف در اندازه‌ی مناسب دستگاه متصل نشده و یا سست در جای خود قرار بگیرد امکان خطا و نشان ندادن اطلاعات بالا می‌رود و علاوه بر این قرار نگرفتن درست قسمت کاف فشارسنج بر روی بازوی بیمار هم تاثیر زیادی در نمایش اعداد درست داشته پس سعی کنید مانعی بین کاف و بدن فرد وجود نداشته باشد.

 • ایرادات باتری

بعضی وقت ها دلیل اصلی باد نشدن کاف دستگاه مربوط به ایرادها و مشکلات مربوط به باتری استفاده شده و در دستگاه بوده و پمپ دستگاه انرژی مورد نیاز برای باد کردن کاف را نداشته و مشکلات فنی باتری فساد آن و بخصوص کیفیت پایین باتری در بیشتر مواقع دلیل این اتفاق است و این مورد یکی از اصلی ترین علت های ارور دادن دستگاه فشار خون است.

با توجه به اهمیت باتری های قلمی دستگاه فشار خون پیشنهاد شده که از معتبرترین و باکیفیت‌ترین مارک های باتری دنیا مثل وارتا آلمان استفاده شود که احتمال بروز خطا در دستگاه را به شدت کاهش می‌دهد و از استاندارد فنی و محافظتی بالایی برخوردار بوده و حتی علت روشن نشدن دستگاه فشار خون را هم می‌تواند به این مورد ربط داده شود.

 • حرکت در حین اندازه‌گیری

مجهز بودن اکثر دستگاه فشارسنج امروزی به تکنیک نوسان‌سنج و ارزیابی پالس‌های فشار بازویی لازم بوده است که حتما حین اندازه‌گیری فشارخون در موقعیت ثابتی قرار گرفته شوید چرا که هر حرکت کاف می‌تواند باعث نوسانات شدید فشار اندازه‌گیری شده و نیز باعث ایجاد اختلال جدی در سیگنال شود که دستگاه آن را تشخیص می‌دهد.

 • مسدود شدن شلنگ هوا

اغلب علت ارور دادن دستگاه فشار خون مچی مسدود بودن شلنگ یا نشتی در شلنگ رابط یا کاف بوده است که در چنین مواقعی می‌ شود با گوش دادن دقیق به شلنگ کانکتور و کاف‌ نشتی را بررسی و انسداد به وجود آمده را رفع کرد و کاف به کیسه پلاستیکی فشارسنج می گویند که به دور بازو بسته می شوند و داخل کیسه به قدری از هوا پر می‌شود که مانع عبور خون در رگ ها می شود.

 • موقعیت درست بازو

نحوه درست قرار گرفتن بازو و موقعیت آن نگه داشتنش در جهت قلب بوده است و مطمئن شوید که بیمار بازوی کاف خود را خیلی نزدیک به پهلوی خود نگه نداشته باشد چرا که سیگنال‌ های نویز ایجاد شده پالس‌های فشارمورد نظر از شریان بازویی را مسدود کرده و این تداخل احتمال نمایش درست اطلاعات را به شدت پایین می آورد.

بیشربدانید:تعمیر دستگاه بخور سرد ” تعمیرات دستگاه بخور سرد “

علت ارور دادن دستگاه فشار

عدم عیب یابی دستگاه فشار می‌تواند ارورهای زیادی بر روی نمایشگر دستگاه ایجاد شود که اغلب آن‌ها مبهم بوده و برای رفع نیاز به در دست داشتن لیستی درمورد توضیحات هر ارور بوده است و گاهی بهترین راه برای رفع خط‌ها روشن و خاموش کردن دستگاه یا جدا کردن و مجددا نصب باتری‌ بوده است ولی زمانی که بعد از امتحان این راه باز هم اروری مشاهده شد می‌توان از این لیست استفاده کنید.

رفع کدهای خطا در فشارسنج

برخی اوقات علت نمایش ارورهای روی فشارسنج دیجیتال عدم جایگذاری درست باتری اشتباه در نحوه تعویض باتری فشارسنج راه‌اندازی نامناسب و در برخی مواقع اشتباه در قرائت درست اعداد و اطلاعات بوده است.

 • نشان ندادن اطلاعات: ممکن است باتری نداشته باشد یا باتری استفاده شده فاسد بوده باشد.
 • چشمک زدن موقع فشردن دکمه پاور:قطب‌های باتری اشتباه تنظیم شده‌.
 • E1 :نشان‌دهنده‌ وضعیت غیرطبیعی در چرخش هوا نیاز به اندازه‌گیری مجدد فشار بوده است.
 • E2 :یعنی فشار بیش ازmmHg 300 بوده است و باید دستگاه را خاموش و مجددا اندازه‌گیری کنید.
 • E3 :به معنای خطا در تاریخ بوده است و در چنین شرایطی باید باتری‌ را خارج و جایگذاری کرد.
 • E4 :اشکال در منتصل بودن به مانتور باید در محلی قرار بگیرید که سیگنال‌های قوی‌تری دارند.
 • EE :در حین اندازه‌گیری خطا وجود داشته پس باید کاف را به صورت صحیحی ببندید و در طول اندازه‌گیری بازوی خود را سفت نگه داشته.
 • Er :بیانگر فراتر از دامنه اندازه‌گیری و نیاز به راه‌اندازی مجدد دستگاه بوده است.
 • مقدار فشار انبساطی یا انقباضی بالا:باید حالت و موقعیت بدن و کاف را یک بار دیگر بررسی کرد.
 • فشار انبساطی یا انقباضی پایین:در این حالت هم باید بدن و کاف را چک کرد تا طبق نکات گفته شده قرار داشته باشد.

رفع خطاهای فشارسنج

برخی افراد استفاده از انواع دستگاه عقربه‌ای را بخاطر عدم نیاز به باتری و سیستم الکترونیکی دقیق‌تر از فشارسنج‌ های دیجیتالی می‌دانند ولی از طرف دیگری هزینه‌ی کمتری هم از این کار می‌پردازند و برخی فشارسنج‌های عقربه‌ای دارای قابلیت حفظ تاریخچه فشار خون قبلی بیمار بوده اند.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ ای دارد. به طوری‌ که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیر اکسیژن ساز در کرج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج
Go to Top