تعمیر دستگاه فشار خون

ما در این مطلب به مبحث تعمیر دستگاه فشار خون می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر دستگاه فشار خون

برای تعمیر دستگاه فشار خون خود، ابتدا باید مشکل دقیق آن را تشخیص دهید. در بسیاری از موارد، این دستگاه‌ ها نیاز به تنظیم مجدد یا تعویض باتری دارند. اگر مشکل اساسی‌تر است، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید. قبل از هر کاری، مطمئن شوید که دستگاه شما تحت گارانتی است یا خیر، زیرا تعمیر آن تحت پوشش گارانتی ممکن است باشد.

تعمیرات فشارسنج

برای تعمیرات فشارسنج، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. بررسی باتری: ابتدا مطمئن شوید که باتری دستگاه شارژ کافی دارد یا تعویض آن لازم است.
  2. بررسی سیم‌ها و اتصالات: مطمئن شوید که سیم‌ ها و اتصالات دستگاه درست و سالم هستند و هیچ کدورتی وجود ندارد.
  3. تنظیم مجدد: در صورتی که فشارسنج شما دارای گزینه تنظیم مجدد باشد، این گزینه را بررسی کنید و دستگاه را مجدداً تنظیم کنید.
  4. بررسی خطاها: بررسی کنید که آیا دستگاه خطاهای نمایش داده شده را نشان می‌دهد یا خیر. در صورت نیاز، به دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه مراجعه کنید و یا با تولید کننده تماس بگیرید.
  5. تمیز کردن دستگاه: گرد و غبار یا آلودگی ممکن است باعث نامناسب شدن عملکرد دستگاه شود. دستگاه را به دقت تمیز کنید.
  6. تعویض قطعات معیوب: در صورتی که با وجود تلاش‌ های بالا هنوز دستگاه کار نمی‌کند، ممکن است نیاز به تعویض قطعات داشته باشد. در این صورت، بهتر است به تعمیرکار یا مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که قبل از هرگونه تعمیرات، بهتر است دستگاه را خاموش کنید و از اتصال آن به منبع برق هم خارج شوید.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو چیست؟

اعداد روی دستگاه فشارسنج نشان دهنده چیست؟

اعداد روی دستگاه فشارسنج نشان دهنده فشار خون شما هستند. این اعداد به دو صورت نمایش داده می‌شوند: فشار سیستولیک و دیاستولیک.

  1. فشار سیستولیک: این عدد نشان دهنده فشار خون در لحظه انقباض قلب است، یعنی زمانی که قلب شما به نیروی خون به بیرون پمپ کردن شروع می‌کند. این عدد اولین عددی است که در خواندن فشارسنج مشاهده می‌شود.
  2. فشار دیاستولیک: این عدد نشان دهنده فشار خون در لحظه استراحت قلب است، یعنی زمانی که قلب شما استراحت می‌کند و خون به دل برمی‌گردد. این عدد دومین عددی است که در خواندن فشارسنج مشاهده می‌شود.

به طور کلی، فشار خون سالم برای بزرگسالان تقریباً 120/80 میلیمتر جیوه (میلیمتر جیوه زئول، یا mmHg) است، که فشار سیستولیک 120 و فشار دیاستولیک 80 است. این اعداد می‌توانند با توجه به سن، جنسیت، وضعیت فیزیولوژیک فرد، و همچنین شرایط خاص به شدت متغیر باشند.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اتوکلاو

شیوه استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتالی

برای استفاده از یک دستگاه فشارسنج دیجیتالی، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. آماده‌ سازی: قبل از شروع، مطمئن شوید که دستگاه شارژ شده است یا باتری آن کافی شارژ شده است. همچنین، مطمئن شوید که دستگاه درست کالیبره شده است.
  2. آرام‌ بخشی: قبل از اندازه‌ گیری، به فرد این امکان را بدهید که حداقل 5 تا 10 دقیقه استراحت کند و ساکن بماند. همچنین، فرد باید دست و پاهای خود را روی سطح صاف قرار دهد.
  3. قرار دادن منبع فشارسنج: قرار دادن منبع فشارسنج (مچ یا بازو) در اندازه‌گیری صحیح بسیار مهم است. برای اندازه‌گیری فشار خون مچی، دستگاه را بر روی مچ دست چپ خود قرار دهید. برای اندازه‌گیری فشار خون بازویی، منبع را در انتهای بالایی بازوی راست خود قرار دهید.
  4. اندازه‌گیری فشار خون: دکمه شروع اندازه‌ گیری را فشار دهید. دستگاه شروع به فشار دادن منبع می‌کند و فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند. در حین اندازه‌گیری، سعی کنید به طور آرام نفس بکشید و ساکت بمانید.
  5. خواندن نتایج: پس از انجام اندازه‌ گیری، فشار سیستولیک و دیاستولیک و نبض را بر روی صفحه نمایشگر مشاهده کنید.
  6. ثبت نتایج: نتایج را ثبت کنید و به پزشک خود نشان دهید.

بیشتر بخوانید: نحوه کارکرد اتوکلاو

در تعمیرات فشارسنج باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در تعمیرات فشارسنج، به نکات زیر توجه کنید:

  1. مشکلات شایع: ابتدا باید مشکل دقیق دستگاه را تشخیص دهید. ممکن است مشکل اصلی باتری، سیم‌ها، یا سنسور باشد.
  2. مراجعه به راهنمایی: قبل از هر تعمیر، به دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه مراجعه کنید. این کتابچه ممکن است راهنمایی‌ هایی برای رفع مشکلات پرتابل دستگاه داشته باشد.
  3. تمیزی دستگاه: قبل از هر تعمیر، دستگاه را خاموش کنید و از اتصال آن به منبع برق هم خارج شوید. سپس دستگاه را با یک پارچه نرم و خشک تمیز کنید.
  4. بررسی باتری: در صورتی که دستگاه باتری دارد، مطمئن شوید که باتری به درستی نصب شده است و شارژ کافی دارد. در صورت لزوم، باتری را تعویض کنید.
  5. بررسی سیم‌ها و اتصالات: بررسی کنید که آیا سیم‌ها و اتصالات دستگاه درست و سالم هستند و هیچ کدورتی وجود ندارد. در صورت لزوم، اتصالات را مجدداً بررسی و تنظیم کنید.
  6. تست عملکرد: پس از تعمیر، دستگاه را روشن کنید و عملکرد آن را تست کنید. اگر مشکل حل نشد، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج