تعمیر دستگاه اتوکلاو

ما در این مطلب به مبحث تعمیر دستگاه اتوکلاو می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر دستگاه اتوکلاو

برای ایراد یابی دستگاه اتوکلاو پیش از هر چیز بایستی با خود دستگاه آشنا شویم که برای استریل نمودن وسیله های پزشکی و آزمایشگاهی بهره گیری می‌شود.

کار استریل نمودن در این دستگاه از طریق فشار بخار و حرارت زیاد انجام می‌شود.

در این دستگاه در مرحله نخست استریلیزاسیون، به واسطه پمپ خلا  و با تولید یک مکش خیلی قوی، هوای داخل محفظه را خالی نموده و بخار آب را جایگزین آن مینمایند.

این دستگاه‌ها احتیاج به نگهداری اصولی و دائمی برای برتر فعالیت کردن دارند.

ایراد یابی دستگاه اتوکلاو: هر میزان جایگزینی بخار با هوای درون دستگاه برتر انجام شود، کیفیت استریلیزاسیون بیشتر خواهد بود.

بایستی به این نکته توجه داشت که نمی‌توان کلیه وسیله ها را برای استریل نمودن، موقع ایراد یابی دستگاه اتوکلاو داخل دستگاه قرار داد چون امکان دارد به فشار و حرارت حساس باشند و کیفیتشان کم شود.

(یکی از کارهای ایراد یابی دستگاه اتوکلاو این میباشد که در زمان کار، وسیله های را داخل دستگاه می‌گذاریم و با دقت به طریقه عملکرد دستگاه، عیب های احتمالی را شناسایی و برای برطرف کردن آنها اقدام خواهیم نمود).

برای آنکه معلوم شود وسیله های مد نظر کاملا استریل شده یا خیر، یک برچسب به اسم نوار شاخص روی آن چسبیده می‌شود که پس از استریل شدن، رنگ آن عوض میشود.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو چگونه کار می کند؟

ایراد یابی دستگاه اتوکلاو در 9 مرحله 

اتوکلاو را اغلب مطابق با نه مرحله کلی ایراد یابی می نمایند که اگر موردی در هر یک از این مرحله ها ایجاد شود قادر است کیفیت استریلیزاسیون در ایراد یابی اتوکلاو را تحت تاثیر قرار دهد و این رخداد امکان دارد به قیمت جان بیماران به پایان برسد.

از جایی که بیماران امکان دارد خواهرها و برادرها، پدرها و مادرهای خودمان باشند لذا بهتر است نسبت به حفاظت از جان هم ‌وطنان خود حس مسئولیت کرده و با جان آنها بازی ننماییم.

برای مطمعن شدن می توانید به صورت دوره‌ای دستگاه اتوکلاو خود را به مرکز های مورد تایید ببرید، سرویس نمایید و اگر مشکلی در قطعه های آن وجود داشت، برای ایراد یابی دستگاه اتوکلاو به مرکز های با سابقه و مطمئن رجوع کنید.

در ایراد یابی دستگاه اتوکلاو پرسش هایی پیش می‌آید که آشنایی با آنها و فهمیدن پاسخ موجب می‌شود دستگاه اتوکلاو سال‌ها بدون دغدغه برایمان فعالیت کند و ایراد یابی دستگاه اتوکلاو برایمان آسان تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو دندان پزشکی چیست؟

پرسش: چند مرتبه باید برای ایراد یابی دستگاه اتوکلاو، آن را بازرسی نماییم؟

بایستی در زمان های معین به آن دست پیدا نماییم. عموما در دوره های زمانی سه ماهه، شش‌ ماهه، یکساله و… ایراد یابی دستگاه‌ اتوکلاو را بایستی مورد بازرسی قرار دهیم تا از ایراد احتمالی به وجود آمده پیشگیری نماییم.

پرسش: چه چیزی بیشترین اثر را در ایرادیابی دستگاه اتوکلاو شامل است؟

 1. کیفیت و بخار آب
 2. کنتاکتور
 3. تله بخار
 4. سوپاپ‌‌ ایمنی
 5. کنترل‌
 6. پمپ خلاء (تنها واحد قبل از خلاء)

کیفیت و بخار آب: مهمترین اثرات را در ایراد یابی دستگاه اتوکلاو دارند. مطمعن شدن از این كه لوازم ها از بخار جمع شده با خشكی مورد قبول و سطح ذره های تغذیه می‌شوند، خیلی مهم است. ذره ها می‌توانند به دریچه‌‌ها آسیب بزنند و موجب شوند تله‌های بخار زود هنگام خراب نشوند.

کیفیت آب: این گزینه هم در ایرادیابی دستگاه اتوکلاو خیلی مهم است. آب دشوار به شکل کربنات کلسیم می‌تواند موجب ایجاد پوسته پوسته شدن عنصر های گرمایش، لوله‌کشی بخش ها و سطح های ضد عفونی‌کننده شود.

ساخت اندازه موجب افت قابل توجه کاربرد عنصر های گرمایش می‌شود و این کار سبب می‌شود تا قطعه ها دشوارتر فعالیت کنند و امید به زندگی را افت دهند. کلریدهای موجود در منابع آب حتی به فولاد ضدزنگ با کیفیت زیاد لطمه می‌رسانند و می‌توانند سبب خوردگی، گودبرداری و دیگر صدمات فلز شوند.

کنتاکتور: اصولا رله‌‌های الکتریکی آمپر هستند و در استریلیزر های تجهیز شده به ژنراتور بخار برقی و پمپ‌‌های حلقه مایع بهره گیری می‌شوند. روشن و خاموش نمودن ولتاژ بالا یک فعالیت خیلی خواستار است و موجب سایش چشمگیری در کنتاکتورها می‌شود. حتما مطمعن شوید که تمام سیم‌های با ولتاژ زیاد به صورت دوره‌ای سفت می‌شوند چون دوچرخه‌سواری حرارتی موجب سست شدن آنها به مرور می‌شود. بایستی در فاصل های زمانی منظم چک شوند.

تله‌‌ بخار: خیلی به کیفیت سیستم تحویل بخار و عدم وجود آوار بسته است. برای بخار تجهیز شده به تأسیسات، یک برنامه چک کردن تله بخار باید بیشتر از استریلایزر باشد تا کلیه تله‌‌های برگشت به دیگ را مشمول باشد. اگرچه انواع گوناگونی از تله‌ها می‌توانند در سیستم تحویل بخار مورد بهره قرار گیرند، ولی تمام آنها همان کارکرد را از بین می‌برند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اتوکلاو

سوپاپ ‌‌ایمنی: بر اساس  استانداردهای مخزن های تحت فشار ASME، شیرهای ایمنی کالیبره میگردند و بسته به تهیه کننده استریلیزر، مساوی یا بیشترین فشار فعالیت مجاز هستند.

MAWP در صفحه کشتی رگ نمایش داده می‌شود که آشکارا در بخشی در قسمت خارجی کشتی قرار دارد. در مواقع عدم پیروزی تمامی کنترل‌‌ های الکترونیکی، این ابزار نقلیه پایانی ایمن برای خرابی فشار میباشد.

بنابراین الزامی است که شیر ایمنی مورد بازدید، تست و تأیید قرار گیرد تا در موقعیت کار مناسب و مطابق با پیشنهاد سازنده استریلیزر و / یا شیرآلات و همینطور آژانس‌‌های بازرسی و بیمه محلی باشد.

عموما بازرسی و تست دریچه‌‌های ایمنی به شکل منظم اجرا می‌شود.

کنترل‌ها: به ویژه، کنترل‌ های PLC تثبیت شده است که در صنعت ها و محیط‌های متنوع خیلی قابل اعتماد هستند. اگرچه دستگاه‌ها فرق میکنند، در اغلب موارد باتری پشتیبان بایستی هر 3-5 سال یک دفعه عوض شود تا از نابود شدن حافظه یا برنامه پیشگیری شود.

پمپ‌‌ خلاء: بایستی عمر اتوکلاو بخار را با دوام سازد. آب دشوار می‌تواند موجب به وجود آمدن سازگاری در پمپ شود و سبب افت راندمان و فشار بسیار موتور و پروانه شود.

این احتمال وجود دارد که موقع ایراد یابی دستگاه اتوکلاو، پروانه به واسطه زباله‌هایی که از درون کنه عبور مینمایند و پروانه می‌تواند نامتعادل شود، شل شود.

بیشتر بخوانید: خرید اتوکلاو آزمایشگاهی

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج