تعمیر یونیت دندانپزشکی

ما در این مطلب به مبحث تعمیر یونیت دندانپزشکی می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید

تعمیر یونیت دندانپزشکی

کارآمد نگه داشتن تجهیزات دندانپزشکی، تا وقتی که امکان دارد، برای گردش مالی و رضایت بیماران مطب حیاتی است. از این گذشته، وقتی که چنین تجهیزاتی خراب یا عملکردشان کند می‌شود، احتمالا مجبور می‌شوید مطب دندانپزشکی را تعطیل کنید.

به این معنی که علاوه بر ناامید کردن بیماران، درست وقتی که به شما نیاز دارند، درآمد خود را هم از دست خواهید داد.

بدتر از آن، این مسئله می‌تواند باعث از بین رفتن اطمینان و اعتماد بیماران شود.

به همین دلیل،مطمئن شوید که از اینکه تجهیزات دندانپزشکی همیشه در وضعیت خوب و قابل قبولی قرار دارند، اهمیت زیادی دارد.

وقتی که یک کار اجتناب‌ناپذیر اتفاق می‌افتد و دستگاه‌ها خراب می‌شوند، پیدا کردن شخصی معتبر و قابل اعتماد که کار تعمیر یونیت و یا سرویس آن را انجام دهد، خیلی مهم است.

با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله نگاهی داشته باشیم به نحوه پیشگیری از آسیب و بالا رفتن طول عمر یونیت دندانپزشکی و اینکه چگونه می‌توانند از به وجود آمدن مشکلات جلوگیری کنند.

همچنین در ادامه می‌گوییم که در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل برای یونیت دندانپزشکی، چه کاری انجام دهید.

بیشتر بخوانید:تعمیرات الکترو شوک

بخش‌های تشکیل دهنده یونیت دندانپزشکی

 • چراغ‌ یونیت‌
 • کاسه کراشوار و دوش آب لیوان
 • میز (کنسول)‌ دندانپزشک‌
 • میز دستیار
 • سیستم ساکشن
 • کنترل‌ بلوک
 • جعبه‌ جانبی‌ یونیت‌
 • سیستم‌ هوای‌ فشرده‌ دستگاه‌
 • پایه‌ مانیتور و مانیتور
 • صندلی‌
 • شیر برقی
 • پوآر یا سرنگ آب و هوا
 • کمپرسور

نگهداری از یونیت دندانپزشکی

وقتی صحبت از نگهداری تجهیزات دندانپزشکی می‌شود، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. نگهداری درست یونیت دندانپزشکی نه تنها دوام و طول عمر سرمایه‌گذاری را بهبود می‌بخشد، بلکه کمک می‌کند تا از تعمیراتی که هم برای شما و هم برای مطب گران تمام می‌شود جلوگیری کنید.

روش‌های نگهداری از تجهیزات دندانپزشکی

راه‌های مختلفی برای سالم نگه داشتن وسایل یا ابزار وجود دارد. بعضی از روش‌ها به کمک فردی حرفه‌ای نیاز دارند.

در حالی که بیشتر آن ها فقط به انجام وظایف روزانه که دستیار دندانپزشک می‌تواند انجام دهد، نیازمند هستند.

سرویس کردن یونیت دندانپزشکی

سرویس کردن یونیت دندانپزشکی هر چند ماه یک بار با تمیز کردن و چک کردن تمام قسمت‌های متحرک روی تجهیزات انجام می‌شود. همچنین شامل بررسی نشتی، ترک و عوض کردن قطعات کهنه در صورت نیاز است. متعدد ترین کارهای سرویس یونیت شامل روغن‌کاری قطعات متحرک مثل موتورها، چرخ‌دنده‌ها است.

علاوه بر این، ممکن است نیاز به عوض کردن پیچ و مهره‌هایی داشته باشید که به دلیل سایش در طول زمان آسیب دیده‌اند.

تمیز کردن

تمیز کردن می‌تواند شامل شستن سطوح مثل دستگیره‌ها باشد تا از جمع شدن باکتری‌های چسبنده جلوگیری کند. مخزن احتمالاً دارای نوعی سیستم فیلتر است که باید به طور دوره‌ای تمیز شود. علاوه بر این، ممکن است نیاز به تمیز کردن و روغن‌کاری قطعات متحرک مثل موتور یا چرخ‌دنده داشته باشید.

ضدعفونی

در عصر کووید -19،  دندان پزشکان باید زمان و تلاش بیشتری را برای اقدامات کنترل عفونت اختصاص دهند. ضدعفونی کردن یکی از سنگ بناهایی است که نیاز به توجه روزانه دارد.

مهم است که همه موارد را قبل از هر ویزیت بیمار ضدعفونی کنید. این شامل هندپیس‌ها، کمپرسورهای هوا، مته‌ها، جرم‌گیرها، نوک‌های مکش می‌شود.

بیشتر بخوانید:تعمیرات اکسیژن ساز

در صورت خرابی و نیاز به تعمیر یونیت

خرابی یونیت

درست مثل دندان‌های بیمار که حداقل سالی یک بار نیاز به تمیز کردن دارند، تجهیزات دندانی هم نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و این کار با سرویس‌دهی منظم قابل نظارت است. با این حال، ما متوجه می‌شویم که بعضی اوقات یونیت‌ها به هر دلیلی خراب می‌شوند.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد تعمیر یا عوض کردن، باید به مواردی مثل سن تجهیزات، نوع مشکل، گارانتی توجه کنید. وقتی خرابی و قبل از اقدام به تعمیر یونیت، خوب است به نکاتی که در ادامه می‌آوریم دقت کنید.

علت خرابی را دریابید

قبل از اینکه به پیدا کردن یک متخصص تعمیر فکر کنید باید دلیل کار نکردن تجهیزات را بیابید. اگر بتوانید به یاد بیاورید که چه زمانی تجهیزات دچار مشکل شده، احتمالاً منبع مشکل را پیدا خواهید کرد.

ممکن است یونیت بعد از استفاده از آن برای آخرین بیمار خراب شود یا آسیب به دست کارکنان نظافت رخ داده باشد. پیدا کردن مشکل ممکن است کمک کند تا مشکل را برای یک متخصص توضیح دهید.

و در آخر، این اطلاعات باید کمک کند تا متخصصین مناسبی را برای تعمیر تجهیزات دندانپزشکی پیدا کنید.

اطلاعات گارانتی را بررسی کنید

بررسی اطلاعات گارانتی هنگام جستجوی یک تعمیرکار قابل اعتماد خیلی مهم است. باید بدانید که آیا یونیت دندانپزشکی هنوز تحت پوشش گارانتی معتبر هست یا خیر.

اگر پوشش داده شده، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با سازنده یا خرده‌ فروش تماس بگیرید تا تجهیزات تعمیر شود. به یاد داشته باشید، حتی اگر تجهیزات دارای گارانتی معتبر باشد، باز هم باید ثابت کنید که کارکنانتان باعث خرابی نشده‌اند.

از طرف دیگر، اگر تحت ضمانت‌نامه نیست، باید به دنبال شخص مناسب برای تعمیر یونیت دندانپزشکی در سریع‌ترین زمان ممکن باشید.

با شخصی که تعمیر یونیت انجام می‌دهد، صحبت کنید.

توصیه می‌شود وقتی که تجهیزات دندانپزشکی خراب می‌شود، اول با شخصی قابل‌ اعتماد که کار تعمیر یونیت را انجام می‌دهد، مشورت کنید.

برای بعضی از مسائل، فقط با چند سوال، متوجه خواهید شد که چطور عیب‌یابی اولیه را انجام دهید. این ممکن است تنها قدمی باشد که باید انجام دهید تا یونیت دوباره به‌درستی کار کند.

در غیر این صورت، به خدمات حضوری یک متخصص باتجربه نیاز دارید.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج