تعمیر رطوبت سنج

ما در این مطلب به مبحث تعمیر رطوبت سنج می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیر رطوبت سنج

در بین انواع متنوع ابزار های آزمایشگاهی، ترازوی رطوبت‌ سنج یکی از کاربردی ترین تجهیزاتی است که در آزمایشگاه‌ها مورد بهره قرار گرفته است. تجزیه و تحلیل رطوبت نقشی کلی در ضمانت کیفیت و یکدستی طیف وسیعی از کالاها در صنایع ایفا مینماید.

از دارو گرفته تا تولید ماده های غذایی، اندازه گیری دقیق مقدار رطوبت برای حفظ قوام کالا و رعایت استانداردهای نظارتی الزامی است. در این مطلب قصد داریم به علاوه بر  معرفی این کالا، امکانات به خصوص ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج را هم توضیح دهیم.

معرفی امکانات به خصوص ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی

مهم‌ترین و اساسی ترین مسئولیت یک ترازوی آزمایشگاهی از گونه رطوبت‌سنج، گرفتن اندازه رطوبت موجود در ماده ها است؛ ولی این روز ها شاهد تولید و ارائه انواع به روز تر از این ترازوها به بازار میباشیم.

بیشتر بخوانید: تعمیر فشار خون سنج ” مرکز تعمیر فشار خون سنج ” در کرج

ترازوهای نوین و پیشرفته‌ی امروزی، همراه با سنجیدن رطوبت ماده ها، قابلیت‌ها و امکانات به خصوص دیگری را هم در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

امکانات رسم منحنی حرارتی در حالت‌های گوناگون

یکی از جذاب‌ترین قابلیت هایی که تررازوهای حرارتی نوین به آن تجهیز شده هستند، امکان طراحی منحنی حرارتی در حالت‌های گوناگون است. انواع گوناگون ترازوی رطوبت سنج موجود در بازار، توانا هستند منحنی‌های حرارتی مورد احتیاج شما را با دقت خیلی بالایی رسم نموده و اطلاعات مورد احتیاج را در دسترستان قرار دهند.

حذف نوسانات گوناگون محیطی

یکی دیگر از قابلیت های قابل توجه ترازوهای رطوبت‌سنج آزمایشگاهی، فیلترهایی هستند که برای رفع نوسانات محیطی میباشند. با استفاده از این فیلترها می‌توان به علاوه بر رفع نوسانات موجود در محیط آزمایش، دقت نتیجه های به‌ دست آمده توسط ترازوی رطوبت سنج را هم به اندازه قابل ملاحظه‌ای بالا برد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه فشار خون عقربه ای در تهران

تنظیمات دستی درجه حرارت رطوبت سنج

بعضی از انواع ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی، امکان تنظیم دستی درجه حرارت را هم در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند. تنظیم درجه حرارت به شکل دستی موجب می‌شود بتوانید موقعیت دلخواه خود را برای آزمایش فراهم کرده و نتیجه‌ی مد نظر را هم به‌ دست آورید.

سیستم کالیبراسیون درونی

تجهیز بودن ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج به سیستم کالیبراسیون داخلی به این معنی میباشد که بعد از تمام شدن فعالیت ترازو احتیاجی به تنظیم دوباره دستگاه ندارید و این امر به طور خودکار، به واسطه خود ترازو انجام می‌شود.

کالیبراسیون داخلی یکی از مزیت های ترازوهای آزمایشگاهی رطوبت‌سنج به حساب رفته و نقش خیلی مهمی در بیشتر شدن محبوبیت این تجهیزات اجرا می‌کند.

ترفند های تحلیلی

همانگونه که اشاره نموده ایم ترازوی رطوبت سنج از فن های تحلیلی گوناگونی همچون تیتراسیون کارل فیشر، آنالیز مادون قرمز، ظرفیت خازنی و مایکروویو استفاده مینماید.

هر ترفند حاوی مزیت ها و محدودیت‌های ویژه خود است. ترفندی را گزینش کنید که با خصوصیت های نمونه‌های شما و سطح دقت مورد احتیاج برای کاربرد شما هماهنگ باشد.

به طور مثال اگر سرعت خیلی مهم است، رطوبت سنج‌های مادون قرمز یا مایکروویو می‌تواند متناسب تر باشند ولی تیتراسیون کارل فیشر از لحاظ دقت فوق العاده است.

محدوده اندازه گیری

محدوده گرفتن اندازه یک ترازوی رطوبت سنج به محدوده رطوبتی که می‌تواند به دقت شناسایی کند اشاره دارد. مطمعن شوید  که محدوده گرفتن اندازه ابزار با سطح های رطوبت موجود در نمونه‌های شما تطابق دارد.

حجم و شکل نمونه

حجم و شکل نمونه‌هایی را که آنالیز مینمایید تحت نظر بگیرید. بعضی از ترازوهای رطوبت سنج برای نمونه‌های کوچک و مجزا طراحی شده اند ولی بعضی دیگر مقدار های بیشتری را در خود جای می‌دهند.

اگر کارایی شما حاوی تجزیه و تحلیل انبوه یا نمونه‌های عظیمتر است، تجهیزاتی با محفظه نمونه بزرگتر یا تجهیزاتی با قابلیت استفاده از نگهدارنده‌های نمونه متناسب را گزینش کنید.

آسودگی در استفاده

رابط‌های شخص پسند و کنترل‌های دیداری، به خصوص در محیط آزمایشگاهی که کاربرد کلیدی است خیلی مهم هستند. به دنبال دستگاه رطوبت سنج آزمایشگاهی با منوهای با امکانات پیمودن، نمایشگرهای شفاف و شیوه های کالیبراسیون ساده باشید.

بعضی از مدل‌ها امکان دارد شیوه هایی از قبل برنامه‌ریزی‌شده‌ای را برای استفاده های عادی ارائه دهند، پروسه تحلیل را ساده‌سازی نموده و پروسه یادگیری را برای اپراتورها ساده تر نمایند.

بیشتر بخوانید: تعمیر ترازوی رطوبت سنج

مدیریت داده و متصل کردن

در عصر تحول دیجیتال، خصوصیت های اتصال به صورت پروسه ای اهمیت می یابند. به دنبال ترازوی رطوبت سنجی باشید که امکانات ذخیره سازی داده را عرضه می‌دهد و به شما قابلیت می‌دهد نتیجه ها را در طول زمان ردیابی و تجزیه و تحلیل نمایید.

پورت‌های یو اس بی، گزینه‌های منتقل کردن داده و سازگاری با سیستم‌های مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی می‌توانند مدیریت داده‌ها را بهتر کند و افزودن دستگاه رطوبت سنج آزمایشگاهی را در جریان کاری شما راحتتر نمایند.

راهنمای طریقه فعالیت با ترازوی رطوبت سنج

حاضر کردن نمونه

پیش از ورود به جزئیات کاری ترازوی رطوبت سنج، حاضر کردن مناسب نمونه خیلی مهم است. دقت آنالیز رطوبت به نمونه شما بسته است. مطمعن شوید که نمونه شما به مقدار کافی ترکیب شده است و نماینده‌ای از کل ماده ها است. برای بدست آوردن کیدستی در نمونه جامد، آسیاب نمودن آن را تحت نظر بگیرید.

وزن گیری نمونه

وزن گیری دقیق نمونه برای آنالیز دقیق رطوبت مهم است. پیش از قرار دهی نمونه در ترازوی رطوبت سنج از یک ترازوی با دقت زیاد برای وزن نمودن نمونه استفاده نمایید.

وزن نخستین را برای مرجع در طول تفسیر نتیجه ثبت نمایید. مواظب باشید که هر نوع تأثیر خارجی مثل جذب رطوبت را در طول پروسه وزن گیری به کمترین حد برسانید.

کایبره کردن

کالیبره نمودن ترازوی رطوبت سنج یک قدم کلی برای ضمانت نتیجه های دقیق و قابل تکرار است. از دستورات سازنده برای کالیبراسیون پیروی نمایید که عموما شامل استفاده از استانداردهای مرجع با محتویات رطوبت شناخته گردیده است.

کالیبره کردن منظم و در فاصله های زمانی پیشنهاد شده به واسطه سازنده به حفظ دقت دستگاه رطوبت سنج آزمایشگاهی در طول پروسه کمک می‌کند.

گرم کردن تجهیزات

پیش از شروع تجزیه و تحلیل، زمان دهید ترازوی رطوبت سنج شما گرم گردد. این مرحله ضمانت می‌کند که دستگاه به حرارت عملیاتی پایدار می‌رسد و به ثابت شدن نتیجه کمک مینماید.

مدت وقت گرم کردن امکان دارد در مدل‌های متنوع متفاوت باشد لذا برای دستورالعمل‌های ویژه به دفترچه راهنمای مخاطب مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: تعمیر فشار سنج مچی ” تعمیر انواع فشار سنج مچی “

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج