خطاهای دستگاه اتوکلاو

ما در این مطلب به مبحث خطاهای دستگاه اتوکلاو می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

خطاهای دستگاه اتوکلاو

مبلغ خرید اتوکلاو دندانپزشکی برای مطب های دندانپزشکی و کلینیک ها خیلی زیاد میباشد. با توجه به این مسئله مبلغ تعمیر اتوکلاو دندانپزشکی را از هر سمتی به صرفه تر نموده است.

البته برای تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی، بایستی از شیوه های تخصصی و اصولی استفاده نمودن. حتی در صورت لازم به عوض کردن قطعات، لازم میباشد که قطعه های اصلی یا باکیفیت گزینش شوند تا مجددا دچار خرابی و نقص عملکرد، نشوند.

ایراد یابی دقیق و علت بروز مشکل در اتوکلاو دندانپزشکی، از جمله کارهای دیگری است که باید به شکل تخصصی صورت گیرد؛ ولی برای درک بهتر از مشکل های رایج و علت های بروز خرابی در این دستگاه ما را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو چیست؟

 • نشتی آب

یکی از مشکل های رایج در اتوکلاوهای دندانپزشکی نشتی آب میباشد. هیچ اتوکلاو سالمی نبایستی نشتی آب داشته باشد. لذا، اگر متوجه نشتی آب شدید، مطمئن باشید که ایرادی وجود دارد.

امکان دارد برای برطرف کردن این مشکل، احتیاج به یک سرویس برای اتوکلاو خواهید داشت.

 •  کامل نشدن چرخه استریل نمودن به وسیله دستگاه

دستگاه اتوکلاو بایستی به صورت مرتب چک شود تا در صورت بروز ایراد و عدم استریل نمودن متناسب، اقدام به تعمیرات آن نمایید.

در موقعیت هایی که هیچ تغییر رنگی را روی برچسب لوازم ها مشاهده نمی کنید، می بایست به دنبال تعمیر کردن اتوکلاو باشید.

امکان دارد بتوانید با سرویس دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی و یا تعمیرات سر موقع، با کمترین هزینه این مشکل ها را رفع کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه کارکرد اتوکلاو

 • خیس ماندن لوازم های دندانپزشکی بعد از خارج شدن

اتوکلاو دندانپزشکی بعد از اینکه چرخه استریل نمودن را انجام داد، کلیه لوازم های را خشک می کند. اگر بعد از خارج کردن لوازم های دندانپزشکی، حس می کنید که این لوازم ها مرطوب هستند، باید در فعالیت اتوکلاو یک ایرادی وجود داشته باشد.

بهتر میباشد برای برطرف کردن این مشکل، از خدمات تخصصی تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی کمک دریافت کنید.

 •  صدمه دیدن لوازم ها در هنگام استریل کردن

بعضی از دستگاه های اتوکلاو توسط خرابی، نمی توانند حرارت داخل دستگاه را تنظیم نمایند. در این حالت احتمال بروز صدمه در لوازم های دندانپزشکی بعد از قرار دادن در دستگاه وجود دارد.

پس، اگر بعد از خارج نمودن لوازم ها از دستگاه، شاهد خرابی و یا ذوب شدن بعضی از آن ها بودید، بایستی حتما اقدام به تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی نمایید. البته در اغلب موارد اشکال مرتبط به تنظیم حرارت نادرست میباشد و می توان با تغییر تنظیمات، ایراد را رفع نمود.

عامل های خرابی اتوکلاو

اکنون که با خرابی های شایع در اتوکلاو دندانپزشکی آشنا شدیم، شاید این پرسش برای شما ایجاد شود که چه کارهایی می توانند موجب خرابی این دستگاه شوند.

نگهداری از دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی، برترین راه حل برای جلوگیری از تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی میباشد. هر نوع شیوه نادرست برای مراقبت از دستگاه اتوکلاو، می تواند تاثیر خیلی بدی روی فعالیت دستگاه داشته باشد.

در ادامه به چند مورد از کارهایی که موجب خرابی اتوکلاو دندانپزشکی می شوند، اشاره می نماییم. اگر بتوانید از این کارها جلوگیری کنید، احتمالا از خرابی و تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی هم جلوگیری خواهید کرد.

 • نظافت اتوکلاو دندانپزشکی به شکل غیر استاندارد

قواعد نگهداری و پاکیزه کردن اتوکلاوهای دندانپزشکی خیلی مهم است و می تواند اثر زیادی روی کیفیت اتوکلاو داشته باشد. رفع کثیفی ها و آشغال ها از اتوکلاو، می تواند از آن در مقابل خرابی های بسیار حفاظت کند.

اگر خون، بزاق و دیگر کثیفی ها در اتوکلاو دندانپزشکی باقی بمانند، امکان بروز خرابی در دستگاه هم زیاد میشود.

 • بسته بندی غلط لوازم های دندانپزشکی

برای استریل نمودن کلیه لوازم های دندانپزشکی، لازم میباشد که لوازم ها در بسته بندی متناسب قرار گیرند. هر کدام از این بسته بندی ها بایستی دارای یک یا چند عدد تجهیزات و ابزار باشند.

قرار دهی لوازم های خیلی زیاد، در یک بسته بندی، می تواند علتی برای خرابی دوباره اتوکلاو دندانپزشکی باشد. همینطور، در مواقعی که ابزارهای استفاده شده در بسته بندی، متناسب آن بسته بندی نباشند؛ امکان خرابی ابزارها و دستگاه اتوکلاو زیاد میشود.

در شرایطی که بسته بندی نتواند درجه حرارت زیادی را تحمل کند، در هنگام فرآیند استریل نمودن دچار ذوب شدگی می شود. این ذوب شدگی می تواند خرابی و مشکل های بیشتری را برای دستگاه به وجود آورد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اتوکلاو

 • قرار دهی لوازم های بیش از اندازه در اتوکلاو

یکی از گروه اشخاصی که برای تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی متقاضی میباشند، اشخاصی هستند که لوازم های خیلی زیادی را در اتوکلاو دندانپزشکی قرار می دهند.

قرار دهی لوازم های زیاد، می تواند موجب گرم شدن دراز مدت اتوکلاو دندانپزشکی شود. از جهتی عدم وجود فاصله متناسب میان لوازم های مختلف، می تواند عاملی برای شکست استریل در اتوکلاو باشد.

پس، اگر شما هم عادت دارید لوازم های زیادی را در دستگاه قرار دهید، دیر یا زود بایستی منتظر خرابی اتوکلاو دندانپزشکی باشید.

 • تنظیمات غلط

اتوکلاو دندانپزشکی، می تواند با تنظیمات غلط دچار خرابی شود. بهره مندی از حرارت مناسب در هنگام استریل نمودن از بروز این مشکل پیشگیری می کند.

پس، باز شدن درب دستگاه در هنگام کار، عدم تنظیم حرارت و وقت مناسب، می توانند علت هایی برای خرابی اتوکلاو های دندانپزشکی باشند.

 • تعمیرات غلط اتوکلاو

همانگونه که تعمیر کردن اتوکلاو توصیه می شود، درخواست از اشخاص نامتخصص برای تعمیرات این دستگاه ها منع می شود. پیشنهاد می کنیم که حتما برای تعمیرات اتوکلاو دندانپزشکی و جلوگیری از بروز شکل های دیگر، از تعمیرکاران حرفه ای درخواست نمایید.

 • استریل نمودن لوازم های نامتناسب با کمک اتوکلاو

تنها لوازم های دندانپزشکی که مقاومت لازم به حرارت بالا دارند، توانا به قرار داده شدن در اتوکلاو دندانپزشکی می باشند. پس، قرار دادن لوازم های دندانپزشکی که مقاومت زیادی در مقابل حرارت ندارند در اتوکلاو دندانپزشکی، نه فقط به اتوکلاو ضرر می رساند، همینطور خود تجهیزات را هم خراب می نماید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اتوکلاو

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج