تعمیر دستگاه سی پپ

ما در این مطلب به مبحث تعمیر دستگاه سی پپ می پردازیم. هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تعمیرات دستگاه سی پپ

با شیوه های تعمیرات سی پپ آشنا شوید. دستگاه های کمک تنفسی با بهتر شدن شرایط تنفسی، راحتی و آسودگی را به اشخاص مبتلا به عارضه های تنفسی برمی‌گردانند.

سی پپ، بای پپ و دیگر دستگاه های تنفسی به علت بهره دائم کاربران، احتیاج به تعمیرات و سرویس دارند.

تعمیرات دستگاه سی پپ به طور حرفه ای، شخص را از خرید دستگاه جدید و صرف هزینه اضافه بی نیاز مینماید. بخش های قابل تعمیر و عوض شدن این دستگاه ماسک، لوله هوا، برد، نمایشگر، موتور و سیم کشی دستگاه شامل هستند.

تعمیرات دستگاه سی پاپ به واسطه تعمیرکار حرفه ای موجب عدم نیاز به تعمیر دوباره دستگاه میشود. در حقیقت تعمیرات این دستگاه در تخصص هر فردی نیست. تعمیر حرفه ای سی پاپ برای اشخاص مبتلا به آپنه خواب یا اشخاصی که در طول روز تنفس آسانی ندارند، دارای اهمیت است.

بیشتر بخوانید: تعمیر ونتیلاتور ” تعمیر دستگاه ونتیلاتور “

دستگاه سی پپ چیست؟

تعمیرات سی پپ بدون شناخت این دستگاه اساسا ناممکن است. اسم سی پپ CPAP خلاصه شده عبارت Continuous Positive Airway PRESSURE میباشد. این دستگاه همانطور که از اسم آن مشخص است، مولد جریان هوا با فشار مثبت میباشد.

تعمیرات سی پپ مشکل های موجود در دستگاه را در امتداد کارکرد درست آن برطرف می نماید. دستگاه سی پپ در حقیقت دستگاه تقریبا کوچکی میباشد که با ایجاد فشار مثبت هوا، تنفس اشخاص را سهولت می بخشد.

سی پپ گونه ای معالجه برای برطرف کردن عارضه آپنه خوابی و دیگر مشکل های تنفسی است. این دستگاه در حقیقت هوای فشار مثبت را به بخش بالایی دستگاه تنفس شخص انتقال میدهد.

به این نوبت شخص تنفس آسوده را تجربه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

 

اهمیت تعمیر دستگاه سی پپ

تعمیرات سی پپ چه اهمیتی دارد؟ خواب باکیفیت در شب از احتیاجات اساسی جسم و روح انسان برای دریافت آسایش است. عدم تنفس درست شخص موجب ایجاد مشکل در کیفیت خواب و عدم آرامش شخص می‌گردد.

سی پپ با ایچاد کردن شرایط تنفس متناسب، خوابی آرام و تنفسی راحت را برای شخص به ارمغان می‌آورد. به اصطلاحی این دستگاه درمان سریع و مفید مشکلات تنفسی حساب می‌شود.

تعمیرات سی پپ و برطرف کردن نقص های آن در بهتر شدن عملکرد دستگاه و دریافت نتیجه مطلوب به واسطه بیماران میشود. تعمیرات لوازم های  پزشکی از خرید دوباره آنها از دو لحاظ به صرفه تر است.

علت اول اینکه شخص با طریقه عملکرد و بهره از دستگاه فعلی آشنایی دارد. علت دوم اینکه از صرف هزینه های اضافه پیشگیری می‌شود.

تعمیرات سی پپ به علت نقش خطیر آن در شرایط تنفسی شخص خیلی مهم است. در حقیقت شخص نباید نسبت به تعمیرات سر موقع و اصولی CPAP کوتاهی کند.

برخی اوقات کوچکترین مشکل در دستگاه موجب به خطر افتادن سلامت شخص می‌گردد. از این سو نمی توان نسبت به تعمیرات لوازم های کمک تنفسی بی توجه بود.

بخش های قابل تعمیرات دستگاه سی پپ

روند تعمیرات سی پپ مناسب با بخش حاوی نقص انجام می‌شود. این دستگاه ساده از بخش های گوناگونی مانند بخش دیجیتالی، سیم کشی، لوله خرطومی و ماسک شکل گرفته شده است.

قسمت دیجیتال یا بخش اصلی دستگاه نمایشگر، برد، کلیدهای کنترل، پمپ هوا و رطوبت ساز شامل میباشد.

بخش های قابل تعمیرات سی پپ شامل کلیه موارد ذکر شده می باشند. در حقیقت کلیه بخش های اصلی و فرعی دستگاه امکان تعمیر و در صورت لازم قابلیت عوض شدن دارند.

ماسک این دستگاه در دو گونه نازل بینی و تمام فیس قابل بهره هستند. تولید ماسک های متنوع امکان عوض کردن ماسک های دیرینه را میسر ساخته است.

بخش برد، ماسک، لوله خرطومی و صفحه نمایشگر دستگاه بخش های در دسترس فرسودگی و مشکلات هستند. این بخش ها بنا به تشخیص تعمیرکاران ماهر تعمیر یا عوض می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بای پپ چگونه کار میکند؟

فعالیت دستگاه سی پپ

تعمیرات سی پپ بدون تسلط لازم تعمیرکار به طریقه فعالیت درست  دستگاه ممکن پذیر نمی باشد. سی پپ در دو گونه ثابت و خودکار مورد بهره قرار می‌گیرد. ولی نوع فعالیت آنها شبیه به هم است و با هدف برطرف کردن مشکلات تنفس شخص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعمیرات سی پپ در حقیقت در راستای بهبود فعالیت دستگاه انجام می‌شود. فعالیت دستگاه مطابق مرحله های ذیل صورت میگیرد. کلیه این مرحله ها بنا به تنظیمات کارخانه ای دستگاه مجزا می‌شوند.

 • هوای مورد بهره فرد به وسیله دستگاه رطوبت ساز به میزان کافی مرطوب می شود.
 • جریان هوای مورد احتیاج بیمار به وسیله پمپ هوا در لوله خرطومی دمیده میگردد.
 • لوله خرطومی هوای مناسب و مساعد را تا محل ماسک انتقال میدهد.
 • ماسک سی پپ مسئولیت اصلی منتقل کردن هوا به سیستم تنفسی بالایی بیمار را بر دوش دارد.

مشکل های رایج در تعمیرات سی پپ

مراجعه اشخاص به مرکز خدمات تعمیرات تجهیزات پزشکی به هدف تعمیرات سی پپ به علت دیدن مشکلاتی در دستگاه انجام میگیرد. به اصطلاحی دیگر شخص برای برطرف کردن مشکل موجود در فعالیت دستگاه، به تعمیرکار مراجعه مینماید.

 • عدم روشن شدن سی پپ
 • خطا دادن صفحه نمایشگر
 • نمایشگر تار
 • عبارت های ناخوانا روی صفحه نمایش
 • فعالیت کردن موتور دستگاه
 • عدم تغییرات سرعت موتور سی پپ
 • فعالیت کردن پمپ هوا
 • ضعیفی پمپ هوا
 • مرطوب نشدن هوا
 • از کار افتادگی مرطوب ساز
 • نشت لوله خرطومی
 • خراب بودن ماسک
 • قطع شدن سیم کشی سی پپ
 • پاک شدن حافظه دستگاه

برترین امر بعد از مشاهده موارد ذکر شده، خاموش و روشن کردن دوباره دستگاه است. در صورت ادامه مشکلات، بایستی سریعا نسبت به تعمیرات سی پپ اقدام کرد. دید مشکل در یک قسمت احتمال ایجاد مشکل در دیگر بخش ها را افزایش می‌دهد.

دلیل اختلال و احتیاج به تعمیر سی پپ

دلیل احتیاج به تعمیرات سی پپ در بیشتر موارد دو علت کلی دارد. علت اصلی اکثر مشکل ها، سوختگی یا نیم سوز شدن برد دستگاه میباشد. برد دستگاه فضای ذخیره اطلاعات، مرکز دستور دهی دستگاه و فضای کنترل شرایط دستگاه میباشد.

هر نوع نقص در برد احتیاج به تعمیرات حرفه ای دارد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه فشار خود میکرولایف ” تعمیر دستگاه فشار Microlife “

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج