تمیز کردن و نگهداری از سی پپ

ما در این مطلب به مبحث تمیز کردن و نگهداری از سی پپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

تمیز کردن و نگهداری از سی پپ

یکی از مهمترین عامل ها در نظافت، مراقبت، شستشو و تمیز کاری سی پپ مراقبت درست از تجهیزات آن میباشد. برای پیروزی درمان با سی پپ، بایستی مصمم باشید که درمان را در اولویت زندگی خود قرار دهید. این به این معنی می باشد که دائما اصول تمیز نمودن و مراقبت از سی پپ را رعایت نماییم.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

نظافت و نگهداری از سی پپ

خوشبختانه، نگهداری درست از تجهیزات خیلی راحت بوده و خیلی زمان بر نیست. با اندکی برنامه ریزی در کارهای روزانه، دستگاه و لوازم جانبی شما با بازدهی 100٪ فعالیت می کنند. تا خواب شما را که به مدت زیادی آرزو نموده اید، به شما ببخشد.

یکی از رایج ترین پرسش هایی که از ما پرسیده می شود این میباشد که “چند مرتبه باید تجهیزات سی پپ پاکیزه نمود؟” برای جواب به این سؤال ، ما دستورالعمل جامعی در مورد مراقبت و تمیز کردن متناسب تجهیزات سی پپ فراهم کرده ایم.

بیشتر بخوانید: نحوه کار سی پپ

نظافت و جایگزینی رطوبت ساز سی پپ

تقریباً کلیه دستگاه های سی پپ کنونی با یک سیستم مرطوب کننده گرم همراه میباشند. که به شما کمک می نماید تا خشکی صبحگاهی رفع شده و همینطور موجب پیشگیری از خشک شدن مجاری بینی و تحریک و ملتهب آنها می شود.

ولی، برای پیشگیری از تولید باکتری ها، بایستی ظرف مرطوب ساز روزانه تمیز گردد. که مرحله های اجرای آن در زیر ذکر شده است:

 • محفظه آب رطوبت ساز را درست خارج نمایید تا آب وارد دستگاه سی پپ شما نشود.
 • محفظه را باز نموده و با آب گرم و صابون شستشو دهید.
 • به درستی آب کشی کرده و بگذارید روی یک پارچه پاکیزه یا حوله کاغذی تا در نور مستقیم خورشید خشک گردد.
 • آن را با آب مقطر، استریل یا بطری پر نمایید.  از آب شیر استفاده نفرمایید چون امکان دارد دارای ماده های معدنی باشد که می تواند به بخش های دستگاه صدمه برساند. بهره از آب تصفیه شده به همین علت ها هم پیشنهاد نمیشود.
 • هفته ای یک مرتبه محفظه رطوبت ساز را بایستی در محلول 1 بخش سرکه سفید سه قسمت آب به مدت تقریبی 15-20 دقیقه تماما خیس کرده بعد آب کشی کنید.
 • بعضی از محفظه های رطوبت ساز تجهیز شده به ماشین ظرفشویی میباشند، ولی حتماً پیش از تمیز نمودن در ماشین ظرفشویی، دفترچه راهنمای دستگاه سی پپ خود را چک کنید.
 • محفظه های رطوبت ساز بایستی هر شش ماه یا در صورت لازم عوض شوند.

نظافت و جایگزینی ماسک سی پپ

در نظافت و مراقبت از سی پپ باید توجه داشت که اغلب بالشتک های ماسک سی پپ از جنس سیلیکون میباشند. که ماده ای نرم و بدون تحریک کنندگی میباشد با این وجود، در حالی که سیلیکون یک ماده خیلی راحت برای ماسک ها میباشد، از طول عمر خیلی زیادی مواجه نیست و بدون نگهداری مناسب می تواند سریعتر از حد تصور خراب شود.

پس، نظافت کردن ماسک سی پپ در کاربرد هرچه بیشتر آن نقش مفیدی دارد. در اینجا چند نکته راجع به نظافت کردن و جایگزینی ماسک سی پپ آورده شده است:

 • ماسک را با آب گرم و صابون ملایم و غیر معطر هروز شستشو دهید.
 • با آب کشی نمایید و بگذارید روی یک پارچه پاک یا حوله کاغذی در مقابل نور مستقیم آفتاب خشک گردد.
 • پیش از بهره از ماسک در شب، صورت خود را کاملاً شستشو دهید و از مرطوب کننده های صورت استفاده ننمایید. روغن های مرطوب کننده و مرطوب کننده های صورت می توانند زودتر سیلیکون را تجزیه نمایند.
 • هفته ای یک مرتبه ماسک را در محلول یک بخش سرکه سفید سه بخش آب مقطر خیس بعد آبکشی کنید.
 • در صورت لازم بایستی با بهره از آب صابون گرم، حفره ماسک و سر آن را شستشو و دهید و در هوا خشک نمایید. چانه سی پپ را در ماشین لباسشویی نگذارید.
 • برای جایگزینی ماسک های سی پپ، هم پیشنهاد های سازنده و هم هزینه بیمه خود را باید چک کنید. ولی برای اغلب ماسک ها پیشنهاد می شود بالشتک ها را 1-2 مرتبه در ماه و ماسک را هر سه تا شش ماه جایگزین کنید.
 • لوله های سی پپ بایستی هفتگی در یک سینک آب گرم و صابون پاکیزه شوند، خوب آبکشی شوند و برای خشک گردیدن از نور مستقیم آفتاب استفاده گردند.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه سی پپ

پاکیزه کردن و جایگزینی فیلترهای سی پپ

در پاکیزه کردن و نگهداری از سی پپ بایستی توجه داشت که فیلترهای دستگاه در نزدیکی پشت دستگاه سی پپ قرار دارند. که در آن دستگاه هوا را فشرده می نماید به تنظیمات مد نظر شما می رساند.

تقریباً کلیه دستگاه های سی پپ حاوی یک فیلتر کاغذ سفید یکبار مصرف هستند و بعضی از آنها فیلتر خاکستری چندبار مصرف اضافه هم دارند. در اینجا نکته هایی راجع به پاکیزه کردن فیلترهای سی پپ شما ذکر میگردد:

 • شما بایستی فیلتر خاکستری را در کمترین حالت به صورت هفتگی پاکیزه کنید. در صورت داشتن حیوان خانگی، یا اگر در منزل دود وجود داشته باشد، یا منزل شما مخصوصاً غبار آلود میباشد، امکان دارد مجبور شوید مرتبا آن را نظافت کنید.
 • فیلترهای خاکستری را با آب شستشو داده و بگذارید پیش از بازگشت به دستگاه خوب خشک گردد.
 • فیلترهای قابل چند بار مصرف خاکستری باید موقع شروع فرسودگی یا بعد از شش ماه جایگزین شوند.
 • اگر به نظر می آید که آلوده است ، فیلترهای کاغذ سفید یکبار مصرف را به شکل ماهیانه یا پیاپی جایگزین نمایید.

نکته های کلی راجعبه تعمیرات و نگهداری از سی پپ

 • پاکیزه کردن تجهیزات سی پپ خود را قسمتی از فعالیت های هر روز صبح خود قرار دهید، به این وسیله فرصت دهید که تجهیزات به خوبی در طول روز خشک گردند.
 • دستگاه و لوازم جانبی خود را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید تا از لطمه دیدن آنها پیشگیری شود.
 • اصلا از ماده های سفید کننده برای نظافت لوازم جانبی استفاده ننمایید.
 • همواره موقع تمیز کردن قطعه ها از آب مقطر استریل استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: بای پپ چگونه کار میکند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج
Go to Top