مشکلات رایج در اتوکلاو دندانپزشکی

ما در این مطلب به مبحث مشکلات رایج در اتوکلاو دندانپزشکی می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

مشکلات رایج در اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو یکی از با اهمیت ترین دستگاه هایی میباشد که به صورت دائمی در مطب ها، دندانپزشکی ها، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها استفاده می شود. مشکلات دستگاه اتوکلاو مضمون مقاله مقابل ما میباشد.

استریل شدن لوازم های پزشکی و منهدم نمودن کثیفی ها پروسه است که بدون انجام دادن آن قابلیت انجام فعالیت های پزشکی وجود ندارد چون که با لوازم های آلوده نمی توان هیچ کاری انجام داد.

ولی دستگاه های اتوکلاو برخی اوقات دچار مشکلاتی می شوند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اتوکلاو

آشنایی با مشکلات اتوکلاو

مشکلاتی که امکان دارد فعالیت دستگاه را تحت تاثیرات منفی قرار دهد. در این مقاله قصد داریم شما را با این مشکلات آشنا نماییم لذا همراه ما باشید.

مشکل عدم دسترسی به حرارت تنظیم شده

مخاطبان می توانند حرارت دستگاه اتوکلاو را روی اندازه های مختلف تنظیم نمایند. حرارت ضد عفونی لوازم های مختلف امکان دارد متفاوت باشد پس طبیعی میباشد که قابلیت تنظیم حرارت برای کاربران ایجاد شده باشد.

ولی برخی اوقات پیش می آید که دستگاه اتوکلاو در طول پروسه استریل قادر به رساندن حرارت به نقطه تنظیم شده نباشد. پس پروسه متوقف خواهد شد و یا زنگ هشدار اتوکلاو به صدا در خواهد آمد.

روشن نبودن منبع تغذیه مولد بخار می تواند یکی از رایج ترین علت های این مشکل باشد. لذا ژنراتور بخار بایستی تعمیر شود. از دیگر علت های این خطا زیاد بودن بیش از اندازه حرارتی میباشد که مخاطب تنظیم کرده است.

لذا حرارت چرخه بایستی کاهش یابد. وجود گرفتگی در محفظه تخلیه هم می تواند علت این مشکل باشد. پس لازم میباشد که فیلتر تخلیه را چک کنید تا اگر مانعی سبب نرسیدن بخار به حرارت متناسب شده آن را رفع کنید.

ارور کالیبراسیون به وسیله اتوکلاو

اگر دستگاه خطای کالیبراسیون می دهد به این معنا میباشد که تناسب خطی میان فشار و حرارت بخار در مرحله Healing مختل گردیده است. بعضی اتوکلاو ها را بایستی به شکل دستی و از طریق کیت کالیبره کرد و بعضی دیگر به شکل اتومات کالیبره می شوند.

بهره پی در پی از اتوکلاو هم ممکن است موجب به هم خوردن کالیبره آن شود.

پس از کالیبره کردن دستگاه اگر باز هم شاهد این ارور بودید پس احتمال اینکه مشکل از سنسورهای دستگاه باشد و یا میکروی دستگاه دچار مشکل شده باشد و احتیاج به تعویض داشته باشد بسیار است.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو چیست؟

صدای بیش از اندازه پمپ وکیوم اتوکلاو

اگر اتوکلاو صدای بسیاری از خود ایجاد می کند به احتمال خیلی زیاد دیافراگم دچار پارگی شده و بایستی برای عوض کردن آن اقدام کرد.

صدمه رسیدن به لوازم های داخلی اتوکلاو

اگر با قرار دهی بعضی لوازم ها داخل اتوکلاو متوجه می شوید که فرم و ساختارشان ناموزون می شود بنابراین حتما تشریحات ایمنی روی لوازم ها را به خوبی مطالعه نکرده اید چون که روی همه لوازم های پزشکی درج میشود که برای قرار دادن در اتوکلاو ایمن میباشند یا خیر.

ارور نمایش ماکزیمم و مینیمم سطح آب داخل مخزن

اگر نمایش دهنده سطح آب مخزن به خوبی فعالیت نمی کند امکان دارد دور الکترودها جرم گرفته شده باشد. پس باید تمیز شوند.

متوقف شدن ناگهانی پروسه استریل

اگر پروسه استریل ناگهان توقف کرد امکان دارد علت آن عدم کافی بودن فشار بخار و هوا باشد.. به این منظور بایستی سیستم تامین فشار بخار و هوا را بررسی کنید.

سایر ارور های دستگاه اتوکلاو

مثبت بودن اندیکاتور بیولوژی اتوکلاو

علت این ارور می تواند نامتناسب بودن اندیکاتور بیولوژی برای پروسه باشد. پس گونه و مارک اندیکاتور را عوض کنید.

نشان ندادن سترون سازی کامل در انتهای پروسه

اگر نمایشگر سترون سازی انتهای پروسه را نشان نمی دهد امکان دارد دریچه بخار دچار خرابی شده باشد و نفوذ بخار به داخل محفظه اتوکلاو کافی نباشد.

همینطور امکان دارد موقع سترون سازی کافی نبوده باشد. قرار دادن بار بیش از اندازه اتاق اتوکلاو و باقی ماندن هوای به اندازه زیاد داخل اتاق اتوکلاو هم از دیگر علت های این مشکل می باشد.

قفل نشدن درب اتوکلاو

اگر درب دستگاه بسته می شود ولی قفل نمی گردد امکان دارد شئ ای مانع قفل شدن درب شده باشد و یا کابل ها به اندازه ای سست باشند که قفل شدن امکان پذیر نباشد.

پس لوازم ها را در آورید و پس از تنظیم نمودن کابل ها مجددا برای قفل نمودن درب اتوکلاو اقدام نمایید.

بالا نرفتن فشار

اگر فشار دستگاه افزایش نمی یابد احتمال دارد علت های مختلفی برای این مشکل وجود داشته باشد؛

 • امکان دارد شیر برقی خراب شده باشد.
 • امکان پارگی یکی از شلنگ ها وجود دارد.
 • امکان اینکه لاستیک دور درب اتوکلاو دچار پارگی یا فرسایش شده باشد بسیار است.
 • امکان دارد ترانسدیوسر فشار دچار خرابی شده باشد و احتیاج به عوض شدن داشته باشد.
 • امکان دارد آب لازم به اتوکلاو نرسیده باشد.
 • امکان اینکه المنت خراب شده باشد و جلوی بالا رفتن دما و فشار درون چمبر را گرفته باشد بسیار میباشد.

بیشتر بخوانید: نحوه کارکرد اتوکلاو

استریل نشدن لوازم ها 

اگر لوازمی که داخل اتوکلاو قرار می دهید استریل نمی شوند امکان دارد مشکل از چند بخش باشد؛ احتمالا شما لوازم ها را به درستی بارگذاری نکرده باشید، احتمال دارد دستگاه دچار خشکی بخار شده باشد، امکان دارد قطعه ها خراب شده باشند، بخار اتوکلاو به اندازه نباشد و یا مشکل کاربری وجود داشته باشد.

پس لازم میباشد که پس از اتمام پروسه لوازم های را انکوباتور کنیید. چنانچه وجود هر نوع میکروارگانیسم رد شد، می توانید از سلامت پروسه اطمینان حصل نمایید.

مرطوب ماندن لوازم ها پس از خارج شدن از دستگاه

این مشکل وقتی بروز می دهد که لوازم های پارچه ای مثل پارچه و اسفنج را داخل اتوکلاو به شکل نامتناسب بارگیری نموده باشید. پس احتمال اینکه آب داخل آن ها باقی بماند بسیار خواهد بود.

در این حالت نیاز است که روش بارگیری لوازم ها را تغییر دهید.

نبود بخار در دستگاه

اگر دستگاه هیچ بخاری ایجاد نمی کند اطمینان حاصل نمایید که منبع تغذیه ژنراتور بخار روشن میباشد و به درستی فعالیت می کند.

روشن نشدن اتوکلاو

اگر اتوکلاو روشن نمی شود امکان دارد به برق وصل نباشد و یا فیوز اصلی دچار سوختگی شده باشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اتوکلاو

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج