دستگاه سی پپ چگونه کار میکند؟

ما در این مطلب به مبحث دستگاه سی پپ چگونه کار میکند می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

دستگاه سی پپ چیست و چطور کار می کند؟

دستگاه فشار هوای مثبت مداوم سی پپ رایج ترین دستگاه برای معالجه مشکل های آپنه خواب است. آپنه انسدادی خواب (OSA) موجب ایجاد وقفه یا مکث در تنفس می شود، بیشتر به این علت که گلو یا مجاری هوایی شما برای مدت کمی فرو می ریزد یا چیزی به طور موقت آنها را مسدود می کند.

دستگاه سی پپ در زمان خواب جریان ثابت اکسیژن را به درون بینی و دهان شما می فرستد. این راه های هوایی شما را باز نگه می دارد و به شما کمک می نماید تا تنفس نرمال داشته باشید.

بیایید نگاهی واضح تر به طریقه کار این دستگاه، مزیت ها و معایب بهره مندی از یک دستگاه و دیگر گزینه های آپنه خواب بیندازیم.

بیشتر بخوانید: نحوه کار سی پپ

دستگاه سی پپ چگونه فعالیت می کند؟

موتور دستگاه سی پپ جریان دائم هوای تحت فشار را ایجاد می نماید که از طریق فیلتر هوا به داخل یک لوله انعطاف پذیر می رود. این لوله هوای تصفیه شده را به ماسکی که در مجاورت بینی یا دهان شما مهر و موم شده انتقال میدهد.

موقع خواب، جریان هوای دستگاه سی پپ به سوی انسداد فشار می آورد و مجاری تنفسی را باز می نماید تا ریه ها اکسیژن بسیاری دریافت نمایند. در نتیجه، شما دائما بیدار نمی شوید تا تنفس خود را از اول آغاز کنید.

بیشتر بخوانید: بای پپ چیست؟

آیا دستگاه های سی پپ انواع گوناگونی دارد؟

دستگاه های سی پپ همه بخش های اساسی برابری دارند:

 • کمپرسور مستقر در یک واحد
 • ماسک های بالشتی
 • لوله ای که موتور را به ماسک وصل می نماید.
 • یک قاب سرپوش
 • قطعه های “آرنج” که تحت عنوان مفاصل کار می کنند.
 • تسمه قابل تنظیم که به شما قابلیت می دهد مناسب بودن دستگاه را تنظیم نمایید.

انواع متنوع ماسک سی پپ

مدل های ماسک می توانند در دستگاه های گوناگون سی پپ متفاوت باشند. گونه پوشیدن شما تا حدی به عادت های تنفسی، راحتی پوشیدن ماسک و گونه مشکل آپنه خواب بستگی دارد.

انواع گوناگون ماسک های سی پپ شامل موارد ذیل است:

 • ماسک بالش بینی. این گونه ماسک یک بالشتک کوچک را دارا میباشد که روی ناحیه سوراخ بینی شما قرار دارد. همینطور امکان دارد حاوی شاخک هایی باشد که در سوراخ های بینی شما قرار می گیرند. این ماسک به شما قابلیت می دهد عینک خود را به سادگی استفاده نمایید. اگر موهای بسیاری در صورت دارید که امکان دارد از جا افتادن ماسک بزرگتر پیشگیری کند، هم به خوبی فعالیت می کند.
 • ماسک بینی. این گونه یک ماسک بالشتی میباشد که کلیه ناحیه بینی شما را میپوشاند.

اگر میل داشته باشید در خواب حرکت نمایید، امکان دارد  گزینه بهتری باشد. این می تواند جریان هوایی با فشار زیاد را تحویل دهد.

 • ماسک کامل این گونه مثلثی شکل دارد و دهان و بینی شما را می پوشاند.

اگر موقع خواب تنفس کنید یا در بررسی انسداد داشته باشید، امکان دارد این مدل ماسک برای شما تجویز نماید.

چه فرقی میان دستگاه های سی پپ و بای پپ وجود دارد؟

نوع های دیگر دستگاه های تنفسی سی پپ و بای پپ میباشند. فرق آنها در اینجا میباشد: دستگاه سی پپ این دستگاه برای ایجاد هوای تحت فشار در یک سطح فشار هوای ثابت برنامه ریزی گردیده است.

برای عوض کردن فشار هوا، بایستی  تنظیمات دستگاه را عوض کرد. دستگاه بای پپ (فشار جریان اتومات مثبت هوا). این گونه تنفس شما را در طول شب چک می کند.

فشار هوا را به شکل خودکار تنظیم می نماید تا تغییراتی را در شرایط خواب یا داروهایی که امکان دارد تنفس شما را عوض کنند جبران نماید.

بای پپ (فشار جریان مثبت هوا در دو سطح)، این دستگاه حاوی دو تنظیم فشار میباشد، یک فشار برای استنشاق و یک فشار اندک تر برای بازدم. این برای اشخاصی استفاده می گردد که نمی توانند ماشین های سی پپ را تحمل نمایند یا سطح دی اکسید کربن آنها در خون زیاد باشد.

دستگاه های بای پپ همینطور می توانند برای بیماران دچار به آپنه خواب مرکزی با نرخ تنفس پشتیبان فراهم شوند. مقدار تنفس پشتیبان، تنفس شخص را ضمانت می کند، چون اختلال اصلی آپنه خواب مرکزی ایجاد نفس میباشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه سی پپ

مزیت ها و معایب بهره مندی از دستگاه سی پپ چیست؟

مانند خیلی از انواع شیوه های درمانی، مزیت ها و معایبی هم در رابطه با بهره مندی از دستگاه سی پپ وجود دارد. در این بخش چند مورد از موارد مثبت و منفی شناخته شده وجود دارند.

 • فایده ها

مزیت های بهره مندی از دستگاه سی پپ کاملاً مستند میباشد. این دستگاه ها موقع خواب اکسیژن رسانی دائمی به بدن می رسانند. با این امر، آنها از وقفه های کوتاه تنفسی که مشخصات آپنه خواب میباشد، پیشگیری می کنند. مزیت ها با بهره طولانی مدت از سی پپ افزایش می یابد.

مزیت های بهره مندی از دستگاه سی پپ قدرت شما را برای خواب بدون بیدار شدن بهتر میکند خطر مبتلا شدن به حملات قلبی، سکته مغزی یا دیگر حادثه های قلبی عروقی را افت می دهد به کم شدن فشار خون کمک می کند خواب آلودگی در روز را کم میکند امکان دارد سطح گلوکز و کلسترول خون را کم کند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

 • ایرادات 

اگرچه دستگاه سی پپ می تواند از قطع شدن تنفس موقع خواب پیشگیری کند، ولی ایراداتی هم در این دستگاه وجود دارد. بعضی از افراد به علت عارضه های جانبی بهره مندی از دستگاه های سی پپ را متوقف می کنند.

موارد منفی بهره مندی از دستگاه سی پپ ناراحتی و سختی در به خواب رفتن، به خصوص در اول کار حس کلاستروفوبیا یا اضطراب گرفتگی بینی دهان خشک خون دماغ شدن حساسیت پوست یا زخم هایی که ماسک به صورت برخورد میکند.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج
Go to Top