بای پپ چیست؟

ما در این مطلب به مبحث بای پپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

بای پپ چیست؟

تا کنون به نقش تنفس در زندگی روزانه خود توجه نموده اید. شاید در دید اول به اهمیت این مسئله پی نبریم. ولی وقتی که با مشکلات تنفسی روبرو می‌شویم تازه قدر سلامتی خود را بهتر متوجه میشویم.

بعضی اشخاص به علت بیماری تنفسی مجبور هستند که با دستگاه و لوازم های پزشکی تنفس کنند. به اصطلاحی دیگر، بایستی به فکر اجاره لوازم های پزشکی باشند و به یک مورد اضطراری برای آن‌ها تبدیل می‌شود.

در بعضی مواقع امکان دارد بهره از گزینه جایگزین لازم باشد. در این نوع موارد پزشک بهره از بای پپ را پیشنهاد می‌کند ولی سوالی که اینجا ایجاد میشود این میباشد که بای پپ چیست و چه وقتی بیشتر لازم میباشد؟

در این مطلب به معرفی دستگاه بای پپ و نقش اساسی آن می‌پردازیم، همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: زمان سرویس دستگاه اکسیژن ساز

 

بای پپ

خیلی از بخش های سازنده دستگاه بای پپ همان دستگاه استاندارد سی پپ میباشند. به طور مثال، هنوز به ماسک صورت و لوله وصل شده به دستگاه احتیاج دارد. خصوصیت های اصلی متمایز بای پپ این میباشد که هوای تحت فشار در دو سطح متناوب تحویل میگردد.

فشار مجرای هوای مثبت دم بالاتر است و در هنگام تنفس از نفس پشتیبانی مینماید. برعکس، فشار مجرای هوای مثبت در بازدم فشار اندک تری است که به شما قابلیت راحت تر نفس کشیدن را میدهد.

این فشارها مطابق بر نسخه‌ای میباشد که به واسطه پزشک خواب فراهم می‌شود و دقیقاً مثل الگوی تنفس شما جایگزین می‌شوند. بیشتر از تنظیمات استاندارد، چند خصوصیت دیگر به چشم می‌خورد.

بای پپ نفس کشیدن را در صورت ایجاد وقفه‌ای راحتی می‌کند که اکثرا در آپنه خواب دیده می‌شود. ضمن  بر این، تهویه خودکار حاوی تنظیمات پیچیده‌تری میباشد که وقت، طول و حجم نفس های منتقل شده را عوض میکند.

چه وقتی بایستی از بای پپ استفاده نمود؟

بای پپ شیوه ای برای حمایت از تنفس میباشد که غالبا برای معالجه آپنه خواب مرکزی مورد بهره قرار می‌گیرد، شخصی که در موقعیت استفاده از ماده های افیونی، نارسایی احتقانی قلب و سکته مغزی قبلی رخ میدهد.

همینطور امکان دارد در آپنه انسدادی خواب شدیدتر استفاده گردد، به ویژه اگر وقایع مختلط آپنه وجود داشته باشد که علامتی از یک جز آپنه خواب مرکزی میباشد.

بای پپ امکان دارد برای درمان اشخاصی مورد استفاده قرار گیرد که تحمل فشار مثبت دائم راه هوایی cpap را ندارند، به ویژه کسانی که شکایت دارند نفس کشیدن در مقابل فشار سخت است.

این کار بیشتر امکان دارد در فشارهای بیشتر وقتی بروز دهد که برای باز نگه داشتن مجرای هوایی لازم است. اگرچه این آستانه مختلف است، ولی اکثرا در فشارهای بیشتر از ۱۵ سانتی متر فشار آب (CWP) مورد احتیاج است.

این مسئله امکان دارد به بهتر شدن انطباق در اشخاصی کمک کند که با درمان cpap دست و پنجه نرم مینمایند.

ضمن بر این، این ابزاری غیرتهاجمی برای پشتیبانی میباشد که می‌تواند در اشخاص بیمار مورد استفاده قرار گیرد که دچار ناراحتی تنفسی میباشند. این مسئله امکان دارد برای کسانی موثر باشد که ضعف عضلانی عصبی دارند، مثل وقتی که در بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه بخور سرد در غرب تهران

سی پپ یا بای پپ کدام یک برای من مناسب است؟

در اغلب موارد برای آپنه انسدادی خواب، سی پپ به تنهایی تحت عنوان یک معالجه لازم است. در سناریوهای پیچیده‌تر که در فوق شرح داده شد، یا زمانی که تحمل سی پپ سخت است، بای پپ می‌تواند یک انتخاب مفید باشد.

اکثر اشخاص درمان با سی پپ را آغاز می‌کنند. در صورت لازم، می‌توان یک مطالعه و تحقیق برای معین کردن تنظیمات مورد احتیاج برای جواب بهینه به معالجه دو سطح انجام داد.

لازم به بیان است که بای پپ گرانبها تر از یک دستگاه سی پپ استاندارد میباشد. مبلغ آن امکان دارد دو یا سه برابر مبلغ سی پپ باشد. البته مرکز هایی هم وجود دارند که قابلیت اجاره بای پپ را ایجاد می‌کنند.

دستگاه‌ بای پپ اکثرا برای بیماران مبتلا به آپنه خواب با تنظیم فشار بسیار یا سطح اکسیژن کم تجویز می‌شوند. بای پپ اکثرا بعد از عدم پیروزی سی پپ در معالجه مناسب بیماران ویژه، استفاده می‌شود.

بای پپ می‌تواند برای بیمار های مبتلا به اختلالات قلبی ریوی مثل نارسایی احتقانی قلب موثر باشد. بیشتر برای کسانی تجویز می‌شود که حاوی مشکلات ریوی یا بعضی مشکل های عصبی عضلانی هستند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

بای پپ مسیر نجات آپنه خواب

فشار هوای مثبت بای پپ تحت عنوان جایگزینی برای سی پپ کار می‌کند. می‌تواند برای درمان افرادی استفاده شود که دچار آپنه خواب مرکزی میباشند، افرادی که فشار دائمی مثبت هوا را تحمل نمی‌کنند، حاوی دشواری و پریشانی تنفسی میباشند و نمی‌خواهند تحت فشار قرار بگیرند.

اگر حس سردرگمی دارید که آیا بای پپ برای شما متناسب است یا خیر، اول با با پزشک مربوطه صحبت نمایید. بعد از ارزیابی عامل های خطر و آزمایش‌های لازمه، می‌توان درمان متناسب را عرضه کرد.

این تصمیم خوب است با مشورت پزشک گرفته شود. لازم به بیان است که در بیمار های تنفسی باید به دیگر مسئله ها هم اهمیت داد،به طور مثال تغذیه بیماران تنفسی و ریوی خیلی مهم است.

بسته به نتیجه های مطالعه تیتراسیون سی پپ، به احتمال بسیار پزشک و متخصصان خواب می‌دانند که آیا دستگاه بای پپ برای شما متاسب است یا خیر. با این وجود، اگر سی پپ را تست کرده‌اید و تنظیم فشار را برای مدیریت بازدم در مقابل آن خیلی سخت می‌دانید، با پزشک خود صحبت نمایید و بپرسید که دستگاه بای پپ برای شما بهتر است یا خیر.

چه اشخاصی از بای پپ استفاده می کند؟

همانطور اشاره نمودیم، اگر شرایط پزشکی دارید که برخی اوقات تنفس را برای شما دشوار می‌کند، امکان دارد از بای پپ بهره‌مند شوید. بای پپ ها می‌توانند برای آپنه انسدادی خواب موثر باشند، یک شرایط جدی که در آن تنفس شما متوقف می‌شود و در زمان خواب به صورت پیاپی آغاز می‌شود.

 • بیماری آسم
 • انسدادی مزمن ریه (COPD)
 • نارسایی احتقانی قلب یا عروق کرونر
 • یک مشکل عصبی یا عصبی عضلانی
 • بیماری سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی
 • تنفس ضعیف بعد از یک جراحی پزشکی یا به علت وضعیت پزشکی دیگر

بیشتر بخوانید: بای پپ چگونه کار میکند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج