الکتروشوک چگونه عمل می‌کند؟

ما در این مطلب به مبحث الکتروشوک چگونه عمل می‌کند می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

الکتروشوک چگونه عمل می‌کند؟

الکتروشوک یا دفیبریلاتور دستگاهی میباشد، که برای اعمال یک شوک الکتریکی به بیمار هایی که قلب آنها به علت هایی مثل آریتمی‌ها، از کار افتاده میباشد، استفاده می‌شود.

این وسیله که نیاز است در همه بخش‌های بیمارستان وجود داشته باشد، کمک می‌کند ریتم قلبی به حالت نرمال بازگردد.

به دنبال جا به جا کردن یون‌ها به داخل یا خارج از سلول‌ها، سلول‌های عضله قلب حاوی جریان الکتریکی می‌شوند. این جریان الکتریکی به شکل مرتب از سوی دهلیزها به سوی بطن‌ها منتقل شده و موجب انقباض دهلیزها و بطن‌ها می‌شود.

این اتفاق سبب می‌شود که یک الگوی مرتب الکتریکی ایجاد شود، که منجر به ایجاد ضربان‌های منظم قلبی و پمپاژ خون و فشارخون متناسب می‌شود. حال وقتی که این الگو انقدر تند شود که قلب فشارخون متناسب ایجاد نکند و مرتب به فعالیت خود ادامه ندهد، برای آغاز منظم و دوباره لازم میباشد از الکتروشوک استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر میکروسکوپ

الکتروشوک چگونه کار می‌کند؟

الکتروشوک انرژی الکتریکی با ولتاژ زیاد از قلب رد میکند، که این کار موجب دپولاریزاسیون و رپولاریزاسیون می‌شود.

الکتروشوک مطابق شکل موج، به دو گروه بایفازیک و مونوفازیک تقسیم می‌شود. در بایفازیک، جریان الکتریکی به دو شکل رفت و برگشتی به قلب فرستاده می‌شود، ولی در دستگاه مونوفایزیک جریان الکتریکی در یک راستا به قلب فرستاده می‌شود.

در حقیقت در حالت مونو فازیک جریان الکتریکی از پدل اپکس به سوی پدل استرنوم  هدایت میگردد. در برخی شرایط پزشکی، پزشک مجبور میباشد از انرژی زیادی استفاده کند، که عارضه هایی مثل سوختگی پوست را به همراه خواهد داشت.

ولی در حالت بایفایزیک موج های الکتریکی از پدل اپکس به پدل استرنوم رفته و در مرحله دوم از استرنوم به پدل اپکس بازمیگردد.

الکتروشوک‌ها بر حسب طریقه استفاده ای که در بدن دارند، به دو گروه خارجی و داخلی دسته بندی می‌شوند.

الکتروشوک خارجی خود به دو گروه الکتروشوک خارجی اتومات و الکتروشوک خارجی دستی تقسیم می‌شود. الکترودهای خارجی که در بیرون از قفسه سینه صورت میگیرد، به آن‌ها پدال دستی میگویند.

نام یک پدال APEX و دیگری STERNUM است. پدال استرنوم در جای قاعده قلب قرار می‌گیرد و پدال اپکس در نوک قلب قرار می‌گیرد. گونه دیگری از الکترودهای خارجی هم وجود دارند که به شکل الکترودهای چسبی بوده و در دو سمت قلب به روی پوست چسبیده می‌شوند.

این مدل الکترودها در دستگاه‌های الکتروشوک اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کاربرد دارند. همینطور الکترودهای داخلی که به الکترودهای قاشقی هم موسوم میباشند، راستای اعمال شوک مستقیم به قلب در جریان اعمال جراحی قلب باز کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید: تعمیر الکتروشوک ” مرکز تعمیرات الکتروشوک “

محل قرار گیری پدال‌ هاي الکتروشوک

پدال نخست در جهت راست و بالایی استرنوم و پدال دوم در فضای پنجم میان دنده‌ای در راستای خط بین ترقوه‌ای، قرار می‌گیرد.

سطح پدال الکتروشوک بالغین بایستی 8×12 سانتی متر باشد؛ اگر کوچکتر از این اندازه باشد، امکان سوختن پوست وجود دارد.

فشار روی پدال‌ها در وقتی که شوک وارد می‌شود، برای کودکان ۵ کیلوگرم و برای بزرگ سال ها ۸ کیلوگرم میباشد.

دفيبريلاتور چند مدل دارد؟

ديفيبريلاتورها به پنج گروه زیر دسته بندی می‌شوند:

 1. نوع کاشتنی
 2. نوع داخلي
 3. نوع خارجي
 4. نوع اتومات
 5. نوع نيمه اتومات

انواع دستگاه الکتروشوک های خارجی

الکتروشوک خارجی به دو دسته، الکتروشوک خارجی نیمه اتومات و الکتروشوک خارجی اتومات تقسیم می‌شود.

در هنگام بهره گیری از دفیبریلاتور خارجی اتومات، الکترودهاي دستگاه را روي سینه بیمار قرار داده و سیستم را روشن نمایید. به این ترتیب دستگاه، سیگنال‌هاي ECG را از طریق الکترودهاي قابل دسترس کسب می‌کند و پس از تفسیر آن در هنگام مقتضی، شخص را از احتیاج به اعمال دفیبریلاسیون آگاه می‌کند تا او عملیات شوك را شروع نماید.

در دفیبریلاتور خارجی اتومات یا AED، زمانی که الکترودهاي دستگاه را روي سینه بیمار قرار می‌دهید، دستگاه سیگنال‌هاي ECG را از طریق الکترودها کسب کرده و سپس معین می‌کند که آیا احتیاجی به شوک هست یا خیر.

این وسیله در صورت لازم به شکل اتومات فعالیت شارژ و دشارژ را اجرا میکند.

اجزای تشکیل دهنده الکتروشوک

 • کابل‌ های برق: برای متصل کردن دستگاه به برق و فراهم شدن انرژی الکتریکی و شارژ باتری‌های دستگاه کاربرد دارد.
 • پروب ثبت ECG: برای ثبت همزمان سیگنال‌ قلبی و شناسایی بازگشت قلب و هم سینکرون نمودن شوک، از این پروب‌ها بهره گرفته میشود. با توجه به اینکه شوک الکتریکی اجرا شده به بیمار، برای تقویت کننده‌های ECG دستگاه مشکل بوده و سبب خرابی آن‌ها می‌شود، بایستی حتما از یک مدار محافظ استفاده کرد. الکترودهای کاربرده شده در اغلب دستگاه‌های الکتروشوک از گونه چس لید میباشند.
 • باتری: معمولا در الکتروشوک‌ها یکی از دو مدل باتری زیر به‌ کار می‌رود:
 1. باتری‌ نیکل کادمیوم NI-Cd
 2. باتری‌ سرب اسید SLA بخش های تشکیل دهنده الکتروشوک

بیشتر بخوانید: طرز کار با دستگاه الکتروشوک

 • الکترود
 • منابع تغذیه
 • صفحه نمایش: با توجه به مدل دستگاه می‌تواند اطلاعات مختلفی را نشان دهد، مثل:
 1. انرژی برگزیده شده برای اعمال
 2. تعداد ضربان قلب شخص
 3. سیگنال قلبی شخص
 4. شرایط های پروب‌های اعمال شوک
 5. شرایط خازن دستگاه از نظر شارژ یا دشارژ بودن

چطور از دستگاه‌ الکتروشوک استفاده نماییم؟

 • اول سلکتور اصلی وسیله را روی DEFIB قرار دهید. در این شرایط روی صفحه مانیتور میزان عددی ۱۲۰ ژول در حالت بای فیزیک پدیدار خواهد شد.
 • میزان انرژی کافی را با دکمه ENERGY SELECT گزینش نمایید.
 • پدال‌ها را از روی دستگاه بردارید و کمی ژل روی آن بمالید. دقت کنید ژل بیش از حد نباشد و به دیواره‌های کناری پدال‌ها برخوردی نداشته باشد.
 • بعد پدالی که کلمه Sternum روی آن نوشته شده به روی سینه بیمار در سمت راست، حدودا زیر ترقوه و پدالی که واژه APEX روی آن نوشته شده در چپ‌ترین سمت پستان بیمار قرار دهید.
 • برای متصل کردن کامل و پیشگیری از سوختگی پوست بیمار فشاری تقریباً مساوی با ده کیلوگرم روی بدن بیمار در هنگام تخلیه شوک وارد کنید.
 • بعد از گزینش انرژی، نوبت شارژ دستگاه میباشد. با فشار دادن دکمه شارژ از روی پنل دستگاه و یا از طریق دکمه‌ای که به روی پدال APEX قرار گرفته، بعد از چند ثانیه با زدن بوق ممتد، حاضر برای تخلیه شوک خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات الکتروشوک

الکتروشوک چگونه عمل می‌کند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج