طرز کار ترازوی رطوبت سنج

ما در این مطلب به مبحث طرز کار ترازوی رطوبت سنج می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

طریقه فعالیت ترازوی رطوبت سنج

رطوبت‌ سنج که بیشتر اوقات در آزمایشگاه‌ های صنعتی و شیمی کاربرد دارد، از دقت بسیار زیادی مواجه بوده و قادر است مقدار رطوبت موجود در مواد را با دقت خیلی بالایی معین کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر ترازوی رطوبت سنج

معرفی امکانات منحصر به‌ فرد ترازوی رطوبت سنج

یکی از کار های سریع و دقیق معین کردن رطوبت مکانیسم اندازه گیری رایج به شیوه حرارتی وزنی میباشد. که از یک آنالیزور رطوبتی هالوژن بهره مند است و رایج ترین شیوه اندازه گیری رطوبت در اکثر ترازوهای رطوبت سنج آزمایشگاه های مدرن می باشد.

همینطور مقدار رطوبت در یک ماده را اندازه میگیرد. این ترازوی ویژه در پروسه های مربوطه با تولید در صنعت های غذایی استفاده میشود و میتواند تازگی و کیفیت ماده های غذایی تولید شده را نمایش دهد.

این آنالیزورها عموما در صنعت های بوم‌شناسی، داروسازی، صنعت های غذایی، و آزمایشگاه‌های در ارتباط با علوم طبیعی به کار میروند.

در این ترازوها فن های گوناگونی برای گرفتن اندازه رطوبت وجود دارد که شامل اندازه‌گیری بخار آب حاصل از گرم‌ شدن نمونه، اندازه‌گیری تفاوت وزن بعد از دفع رطوبت در نمونه و گرفتن اندازه تعادل بخار آب نمونه در سیستمی بسته میباشد.

موضوع مهم در خرید ترازوی رطوبت توجه به ظرفیت، دقت، سرعت، شیوه اندازه‌گیری، نرم‌افزارها، و گونه مواد قابل بهره در این دستگاه میباشد.

مهم‌ترین و اساسی ترین مسئولیت یک ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج، اندازه‌گیری مقدار رطوبت موجود در ماده ها است؛ ولی این روز ها شاهد تولید و ارائه انواع پیشرفته‌تری از این ترازوها به بازار میباشیم.

ترازوهای جدید و پیشرفته‌ی امروزی، در کنار سنجش رطوبت ماده ها، قابلیت‌ها و امکانات خاص دیگری را هم در دسترس مخاطبان خود قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

امکان رسم منحنی حرارتی در حالت‌های گوناگون

یکی از جذاب‌ترین قابلیت هایی که تررازوهای حرارتی مدرن به آن مجهز میباشند، امکان طراحی منحنی حرارتی در حالت‌های متنوع است. انواع گوناگون ترازوی رطوبت سنج موجود در بازار، میتوانند منحنی‌های حرارتی مورد احتیاج شما را با دقت خیلی بالایی رسم نموده و اطلاعات مورد احتیاج را در دسترستان قرار دهند.

بیشتر بخوانید: تعمیر رطوبت سنج

نشان دادن همزمان اطلاعات مورد لازم کاربر

ترازو پیشرفته‌ی امروزی میتوانند اطلاعات مهمی که مخاطبان به آن‌ها احتیاج دارند را به شکل همزمان برای آن ها نشان دهند. درصد رطوبت، حرارت آزمایش، وزن ماده‌ی نخستین و ثانویه، تایم آزمایش و درصد ماده‌ی خشک از جمله اطلاعاتی میباشند که ترازوهای رطوبت‌سنج پیشرفته برای مخاطبان خود به نمایش می‌گذارند.

برنامه‌های پایان آزمایش

مخاطبان ترازوهای رطوبت‌سنج می‌توانند با گزینش یکی از برنامه‌های مد نظر خود، تایم اتمام آزمایش را بر حسب فاکتور انتخاب شده، معین کنند. این امکان به کاربران ترازو این قابلیت را می‌دهد که بر حسب فاکتورهایی مثل زمان یا دیگر فاکتور های تعریف شده به واسطه آن‌ها، آزمایش را متوقف نموده و نتیجه های مورد لازم را ثبت کنند.

امکان چاپ نتیجه ها

تجهیز بودن ترازوهای رطوبت‌سنج امروزی به امکانات چاپ نتایج یکی از مهم‌ترین مزیت های این ابزارهای کارآمد به‌ شمار می‌رود. با کمک این امکانات می‌توانید نتیجه های مد نظر خود را در قالب نمودارهایی دقیق چاپ نمایید.

قابلیت درج جزئیات گوناگون مثل وقت و تاریخ آزمایش هم از دیگر قابلیت هایی هستند که در زمان چاپ نتیجه های آزمایش در دسترس شما قرار می‌گیرند.

حذف نوسانات گوناگون محیطی

یکی دیگر از قابلیت های قابل توجه ترازوهای رطوبت‌سنج آزمایشگاهی، وجود فیلترهایی برای رفع نوسانات محیطی میباشد. با بهره مندی از این فیلترها می‌توان به علاوه بر حذف نوسانات موجود در محیط آزمایش، دقت نتیجه های به‌ دست آمده توسط ترازوی رطوبت سنج را هم به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داد.

تنظیمات دستی درجه دمای ترازو

بعضی از انواع ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی، امکان تنظیمات دستی درجه حرارت را هم در دسترس مخاطبان خود قرار می‌دهند. تنظیم درجه حرارت به شکل دستی موجب می‌شود بتوانید موقعیت دلخواه خود را برای آزمایش ایجاد نموده و نتیجه‌ی مد نظر را هم به‌دست آورید.

بیشتر بخوانید: طرز کار با دستگاه الکتروشوک

سیستم کالیبره کردن داخلی

ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج مجهز شده به سیستم کالیبراسیون داخلی به این معنی است که بعد از اتمام فعالیت ترازو احتیاجی به تنظیم دوباره دستگاه ندارید و این امر به شکل اتومات، به واسطه خود ترازو انجام می‌شود.

کالیبراسیون داخلی یکی از مزیت های ترازوهای آزمایشگاهی رطوبت‌سنج به حساب رفته و نقش خیلی مهمی در افزایش محبوبیت این ابزارها اجرا می‌کند.

 

داشتن پورت یو اس بی

وجود پورت USB در ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج یکی از مهم‌ترین مزیت های این دستگاه به حساب می آید. ترازوهایی که از این امکانات کاربردی مواجه باشند، قابلیت انتقال اطلاعات با بهره مندی از یک کابل را در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند.

امکان قطع اتومات آزمایش در موقعیت تعریف‌ شده

امکانات منحصربه‌فرد دیگری که در ترازوهای پیشرفته می‌توانید از آن استفاده کنید، تعریف شرایط ویژه برای ترازو و قطع خودکار آزمایش در این شرایط میباشد. مثلا می‌توانید یک بازه‌ی زمانی معین را برای ترازوی رطوبت سنج تعریف نمایید تا اگر در این بازه، وزن ماده های مورد آزمایش تغییری نکرد، آزمایش اتومات متوقف گردد.

بیشتر بخوانید: کاربرد دستگاه سانتریفیوژ

تشریحات تکمیلی ترازوهای رطوبت سنح

ترازوهای رطوبت‌ سنج‌ توانا هستند نتیجه‌ی آزمایش را نسبت به نمونه و مواد مورد بررسی از پنج تا نود دقیقه ذکر نمایند.

این اختلاف نیز عموما به حجم رطوبت و حجم نمونه‌ی مورد آزمایش بستگی دارد. کلیه رطوبت‌ سنج های نوین که با بهره از فعالیت های هالوژنی و وزن‌ سنجی حرارتی کار میکنند از دو قسمت کلی ترازوی توکار برای گرفتن اندازه دقیقه و محفظه‌ی حرارتی یا خشک‌کننده ایجاد میشوند.

ترازوی رطوبت به صورت اتومات وزن اولیه نمونه را ثبت مینماید و وزن آن را در طول کل پروسه خشک‌شدن نظارت و ثبت می نماید. اگر ترازوی دقیق توکار دیگر فرق وزن را بعد از چندین مورد اندازه‌‌گیری معین و ثبت نکند، آن زمان به این معنی میباشد که پروسه خشک‌ نمودن به پایان رسیده و داده‌های مورد احتیاج برای اندازه‌گیری ثبت گردیده است.

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج