نگهداری از دستگاه سانتریفیوژ

ما در این مطلب به مبحث نگهداری از دستگاه سانتریفیوژ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

نگهداری از دستگاه سانتریفیوژ

سانتریفیوژ یک ابزار ضروری و مهمه از لوازم های آزمایشگاهی است که کار جداسازی ماده ها از هم را با به کارگیری نیروی گریز از مرکز ارائه میدهد. این شیوه جداسازی، در علوم شیمیایی، فیزیکی و زیست‌شناسی بهره گیری می‌شود.

زمانی که سانتریفیوژ شما خراب شود و احتیاج به تعمیرات سانتریفیوژ باشد، نه‌ فقط ناراحت کننده میباشد، همچنین می‌تواند هزینه و وقت شما را هم به هدر دهد.

در این مطلب با ما همراه باشید تا راجع به چگونگی نگهداری صحیح از این دستگاه بدانید و مطالعه کنیم که در صورت لازم به تعمیر سانتریفیوژ، چه باید کرد؟

بیشتر بخوانید: کاربرد دستگاه سانتریفیوژ

طریقه کارکرد سانتریفیوژ

سانتریفیوژ آزمایشگاهی، لوازمی است که نمونه‌ها را با سرعت خیلی بالایی می‌چرخاند و ذرات سنگین‌تر را مجبور می نماید در انتهای لوله جمع گردند.

انواع گوناگونی از سانتریفیوژها در اندازه‌های متنوع از مدل‌های رومیزی تا… در دسترس میباشند. سانتریفیوژها از چندین قسمت مختلف شامل روتور، موتور، زمان سنج، شافت دستگاه، سر روتور، سرعت‌سنج و درب ایمنی ایجاد شده‌اند.

نگهداری درست از سانتریفیوژ

نگهداری درست از این وسیله برای ایجاد فضای امن برای کارکنان آزمایشگاه خیلی مهم میباشد. مثل هر دستگاهی مراقبت غلط از سانتریفیوژ هم می‌تواند منجر به صدمه قطعات مهم دستگاه و در نتیجه کارکرد غلط شود.

مراقبت و سرویس منظم نه‌ تنها از صدمه جلوگیری می‌کند، همینطور می‌تواند صدماتی را که قبلاً اتفاق افتاده شناسایی نموده و پیش از اینکه سانتریفیوژ دیگر قابل استفاده نباشد، آن را تعمیر نماید.

برای آنکه سانتریفیوژ شما در برترین شرایط ممکن باشد و اطمینان ایجاد شود که تحقیقات شما مورد اطمینان میباشد، بایستی به صورت منظم سرویس نمودن دستگاه با یک تکنسین ماهر را برنامه‌ریزی نمایید.

حالا و با پیشرفت تکنولوژی، سانتریفیوژها به نقطه‌ای جلو می‌روند که به تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارند.

برترین راه برای انجام تعمیرات و مراقبت، این میباشد که نه‌ فقط از دستورالعمل‌های سازنده پیروی نمایید، همچنین برنامه‌ روزانه‌ای برای مراقبت داشته باشید که اصلاً احتیاجی به تعمیر ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: تعمیرات سانتریفیوژ

در ادامه به بعضی از آنان اشاره می نماییم:

 • هر دفعه که از سانتریفیوژ استفاده می نمایید یا حداقل هر هفته آن را نظافت کنید. تمیز کردن بخش داخلی سانتریفیوژ و همینطور هر یک از سطح هایی که حاوی قطعات الکترونیکی میباشند، مثل صفحه نمایش لمسی یا صفحه کلید، ایده خوبی در زمان انجام تمیز کردن روزانه میباشد.
 • اصلا سانتریفیوژ را روی سطح ناصاف یا کج قرار ندهید.
 • کالیبره کردن نخستین سانتریفیوژ بایستی توسط یک تکنسین ماهر انجام شود.
 • بررسی‌ها و سرویس نمودن مرتب قبل، حین و پس از استفاده خیلی مهم است.
 • پاک نمودن سانتریفیوژ بعد از هر مرتبه استفاده از تجمع آلودگی پیشگیری می‌کند.
 • داخل را با ماده های ضدعفونی کننده تمیز نمایید و آن را کاملا شستشو دهید.
 • یک نمودار همراه سانتریفیوژ نگه دارید تا نشان دهید آخرین مرتبه چه تایمی تمیز شده و چه شخصی آن را تمیز نموده است.
 • سالی یک مرتبه سرویس سانتریفیوژ را به واسطه یک تکنسین خدمات ماهر انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که دستگاه به‌ درستی و ایمن فعالیت می‌کند.
 • مطمعن شوید که بعد از هر مرتبه استفاده، لوازم ها را به‌ درستی خاموش نمایید.

در مواقع خرابی و احتیاج به تعمیرات سانتریفیوژ

اگر سانتریفیوژ شما خراب گردد نخستین سوالی که بایستی بپرسید این میباشد: آیا می‌توانم خودم مشکل را رفع کنم؟ برخی اوقات، مشکل چیز خیلی ساده‌ای میباشد.

به‌ طور مثال، امکان دارد فیوز روی دوشاخه سوخته باشد. از جهتی دیگر، کابل برق سانتریفیوژ امکان دارد به‌ درستی متصل نشده باشد. همیشه پیش از ادامه کار اول این موارد ساده را چک کنید.

اشکال دیگری که خودتان می‌توانید به سادگی آن را رفع کنید، این میباشد که آیا سانتریفیوژ شما از تعادل خارج می‌شود. اگر این اتفاق بروز میدهد، امکان دارد تنها لازم باشد کفه‌ های خود را به‌ درستی تعادل سازی نمایید.

خیلی از اشکالات ساده دیگری وجود دارد که می‌توانید به دست خودتان، پیش از دریافت کمک از متخصص تعمیرات سانتریفیوژ، آنها را رفع کنید.

دفترچه دستگاه می‌تواند در این مواقع به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو چیست؟

نشانه های نیاز به تعمیرات سانتریفیوژ

علائم بسیاری وجود دارد که امکان دارد دستگاه شما در راستای خرابی باشد. در زیر به قسمتی از آنها اشاره نموده ایم؛ ولی این نشانه ها محدود به موارد زیر نیست:

بالا رفتن دما

سانتریفیوژ شما بایستی محدوده دمای استاندارد داشته باشد. دماهای بیشتر از این می‌تواند علامتی از یک فروپاشی قریب‌الوقوع میباشد.

لرزیدن بیش از اندازه

شما بایستی سانتریفیوژ و سایر لوازم های خود را از لحاظ ارتعاش بیش از اندازه یا غیرعادی، تحت نظر داشته باشید. ارتعاش بیش از اندازه می‌تواند به معنی هر چیزی باشد، از ناهماهنگی تا یک شکستگی فاجعه‌بار.

طریقه تعمیرات سانتریفیوژ

اگر اشکال به این سادگی نمیباشد که خودتان بتوانید آن را تعمیر نمایید، زمان آن است که با یک متخصص تعمیر سانتریفیوژ تماس حاصل نمایید. بسته به مشکل، سانتریفیوژها را می‌توان به هر شیوه ای تعمیر نمود.

نخستین قدم برای هر تعمیرات سانتریفیوژ، تمیز نمودن و بازرسی کامل آن میباشد. در بعضی موارد امکان دارد به لوازم های تشخیصی پیشرفته احتیاج باشد.

موقع تماس با متخصص تعمیر سانتریفیوژ، مطمعن شوید که شرح مفصلی از مشکل را ارائه کرده‌اید. امکان دارد  متخصص تعمیرات سانتریفیوژ بتواند به شما کمک کند تا آن را از طریق تلفن رفع کنید.

سلامتی و ایمنی همیشه در هر تعمیرات سانتریفیوژ آزمایشگاهی از اهمیت زیادی مواجه میباشد. همانطور که پیش از این ذکر شد، پیش از انجام هر فعالیتی روی دستگاه، باید مطمعن شوید که سانتریفیوژ به‌ خوبی ضدعفونی شده و به هیچ عنوان استفاده نمی‌شود.

بهره از سانتریفیوژ معیوب امکان دارد برای مخاطب خطرناک باشد.

سخن پایانی

خراب شدن ناگهانی سانتریفیوژ می‌تواند کار آزمایشگاه شما را متوقف نماید. برای هر دقیقه‌ای که این دستگاه فعالیت نمی‌کند، وقت و هزینه به هدر ‌رود.

متخصصان تعمیرات سانتریفیوژ ما، تشخیص سریع و دقیق را به مشتریان خود عرضه می‌دهند. ما در کرج طب، باتجربه و آموزش سازنده، می‌توانیم سریعا دلیل اصلی مشکلات سانتریفیوژ را تشخیص دهیم.

بیشتر بخوانید: بای پپ چیست؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج