کاربرد رطوبت سنج چیست؟

ما در این مطلب به مبحث کاربرد رطوبت سنج می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

کاربرد رطوبت سنج

رطوبت سنج وسیله ای برای اندازه گیری رطوبت موجود در محیط یا جسم ها میباشد. رطوبت سنج ها لوازم هایی خیلی مهم در ادارات، خانه  و به ویژه پروسه های تولیدی و صنعتی مثل انواع  کارخانجات، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، آزمایشکاه تحقیقاتی و… میباشند.

پارامترهای گرفتن اندازه رطوبت

پارامترهای گوناگونی در معین کردن و اندازه گیری میزان رطوبت وجود دارد. این پارامترها با هم تفاوت هایی در مفهوم هایشان دارند که در ادامه به هر کدام از آنها اشاره می نماییم:

بیشتر بخوانید: تعمیر رطوبت سنج

رطوبت نسبی RH

به نسبت میزان بخار آب موجود در هوا به تمام رطوبت موجود در اندازه ای مشخص از هوا رطوبت نسبی relative humidity گفته میشود. در اینجا بایستی توجه کرد که تغییرات دما بر مقدار رطوبت نسبی تاثیر گذار میباشد.

رطوبت مطلق AH

به میزان بخار آب موجود در اندازه ای مشخص از هوا رطوبت مطلق می گوییم. این میزان بر اساس واحد میلی گرم در لیتر یا گرم در متر مکعب ذکر میشود. لازم به شرح است بلعکس پارامتر رطوبت نسبی، تغییرات حرارتی بر مقدار رطوبت مطلق اثر نمیگذارد.

نقطه شبنم Dew Point

حرارت نقطه شبنم (حرارت تبدیل بخار آب به قطره های آب) به حرارتی گفته می شود که مقدار رطوبت موجود در اندازه مشخصی از هوا بایستی به دمایی برسد که رطوبت موجود به شبنم تبدیل شوند (قطره های آب متراکم شوند).

لازم به شرح است که در این شرایط مقدار فشار و بخار آب ثابت میباشند و با افت دما، هوای مد نظر به حرارت نقطه شبنم خواهد رسید.

در اینجا لازم به بیان میباشد برای بدست آوردن مقدار دقیق رطوبت در محیط یا جسم ها، حسگرها بایستی متغیرهایی مثل فشار و دمای محیط را هم اندازه‌ گیری نمایند.

پس دو عامل فشار و دما اثر مورد توجهی در اندازه گیری رطوبت دارند.

رطوبت سنج های مختلف

رطوبت سنج مدل مکانیکی:

در این مدل رطوبت سنج ها از ماده های آلی به خصوص ماده های ظریف تر مثل موی انسان که در جواب به رطوبت منقبض و منبسط میشوند، بهره گیری میشود.

منقبض و منبسط شدن در رطوبت سنج مکانیکی موجب می شود که فنریا سوزن را روی صفحه مدرج حرکت داده و مقدار رطوبت هوا به واسطه آن مشخص شود.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه بخور گرم آنی ساز

رطوبت سنج مدل دیجیتال:

این مدل رطوبت سنج ها که اکثرا در مکان های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد بر حسب اندازه گیری تغییر مقاومت الکتریکی فعالیت می کنند. این رطوبت سنج ها با بهره گیری از یک لایه نازک از کلرید لیتیوم و یک نیمه هادی تغییرات رطوبت را اندازه گیری می نمایند.

برخی از مدل های رطوبت سنج محیطی قابل نصب روی دیوار هستند که با دقت و رزولوشن زیادی رطوبت را اندازه گیری می کنند.

رطوبت سنج مدل خازنی:

برای استفاده هایی که هزینه و با دوام بودن در مقابل شکستگی مهم میباشد، از رطوبت سنج های خازنی که مبلغ و دقت آن ها کمتر میباشد، استفاده می شود.

در رطوبت سنج های مدل خازنی، تاثیر رطوبت بر ثابت دی الکتریک که یک پلیمر یا ماده اکسید فلز است اندازه گیری می گردد. در مواقع کالیبره کردن این رطوبت سنج ها دقت آن ها دو الی سه برابر میشود.

حسگر خازنی در مقابل تاثیراتی مثل تراکم و حرارت بالای موقتی، مقاوم میباشند. رطوبت سنج های خازنی در شراییطی که به شکل دائم در دسترس کثیفی و فرسودگی قرار گیرند دقت خود را از دست می دهند، با این وجود برای خیلی از استفاده ها متناسب هستند.

رطوبت سنج مدل حرارتی

این لوازم های بر پایه ی اندازه گیری تغییر رسانایی حرارتی هوا که بر اثر رطوبت، بوجود می آید، فعالیت می کند. این مدل رطوبت سنج ها، رطوبت مطلق را به جای رطوبت نسبی اندازه گیری می نمایند.

رطوبت سنج مدل نوری

رطوبت سنج مدل نوری بر حسب مقدار جذب نور به واسطه آب در هوا فعالیت میکند. در این مدل رطوبت سنج ها  یک پخش کننده نور و یک آشکارساز نور با اندازه ای از هوا میان آنها، قرار دارد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه فشار خون در جنوب تهران

رطوبت سنج جامد ها

رطوبت سنج جامد ها به چند گروه رطوبت سنج جامدات غیر مخرب، مخرب دسته بندی می شوند.

در ادامه به شناخت هر کدام از انواع رطوبت سنج های جامد ها میپردازیم:

رطوبت سنج جامد ها مدل غیر مخرب یا الکتریکی:

رطوبت سنج جامد ها غیرمخرب با تشکیل یک جریان الکتریکی در شئ می باشد مقدار رطوبت را اندازه گیری می نماید. فواید این رطوبت سنج ها، عدم ایجاد هیچ نوع تخریب در شئ مورد آزمایش می باشد.

گونه خیلی متداولی از رطوبت سنج های غیر تماسی که در صنعت های چوب مورد بهره میباشد، بدون هیچ نوع خرابی رطوبت چوب را اندازه گیری می نماید. این اندازه گیری بر حسب موج های الکترو مغناطیسی پخش شده از دستگاه روی سطح چوب انجام می گیرد.

رطوبت سنج جامد ها مدل مخرب نفوذی:

این مدل رطوبت سنج ها حاوی یک پراب نفوذی میباشند که تا عمق معینی از کالا ( گچ، کاغذ، سیمان، بتن، چوب) نفوذ مینماید و رطوبت آنها را اندازه گیری می کند. به دلیل ایجاد منافذ در شئ مورد تست موقع اندازه گیری درصد رطوبت، به این لوازم رطوبت سنج جامدات تخریبی گفته میشود.

در صنعت های چوبی، اندازه گیری میزان رطوبت از اهمیت خیلی بالایی مواجه است.

کارایی های رطوبت سنج

  1. بیشتر رطوبت سنج ها امکان اندازه گیری نقطه ی شبنم و نقطه ی تر را دارند و بعضی از آن ها حاوی سنسور جداگانه برای اندازه گیری رطوبت می باشند که موجب راحت تر شدن اندازه گیری رطوبت در اماکن مختلف می شود. رطوبت سنج ها حاوی دقت و حد اندازه گیری مختلفی هستند و با توجه به آن در مکان های مختلف استفاده میشوند.ن
  2. بعضی از مدل های رطوبت سنج، به شکل همزمان حرارت را اندازه گیری می نمایند و به این نوع از لوازم های اندازه گیری حرارت ترمو رطوبت سنج میگویند. همینطور رطوبت سنج ها حاوی حافظه داخلی برای ذخیره کردن پارامترهای مورد اندازه گیری می باشند و در مواقع مورد احتیاج داده های ذخیره شده قابل بازگردانی می باشند.

بیشتر بخوانید: تعمیر ترازوی رطوبت سنج

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج