معایب استفاده از اکسیژن ساز

ما در این مطلب به مبحث معایب استفاده از اکسیژن ساز می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

مزیت ها و معایب استفاده از اکسیژن ساز

بی شک اکثر شما آشنایی لازم با دستگاه اکسیژن ساز را دارید و می دانید که این دستگاه بایستی مورد استفاده کسانی که دچار اختلالات تنفسی، بیماری های ریوی، مسدودیت تنفسی، کووید 19، ذات الریه، آپنه خواب، آسم، نارسایی قلبی، شده اند و در نهایت سطح اکسیژن خون آن ها افت یافته است و احتیاج به اکسیژن درمانی دارند، قرار بگیرد تا با گذر زمان نشانه های بیماری آن ها کم شود و سختی در تنفس نداشته باشند، ولی در ادامه قصد داریم به مطالعه عیب ها و مزیت های استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بپردازیم:

بیشتر بخوانید: اکسیژن ساز چگونه کار میکند؟

طریقه کار کردن اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز تحت عنوان یک متمرکز کننده اکسیژن، شناخته شده به مولد اکسیژن می باشد، فعالیتی که این دستگاه اجرا میکند به این شکل میباشد هوای اتاق یا محوطه را با فیلترهای ویژه خود جذب نموده و با پاکسازی انواع گرد و خاک، باکتری ها و دیگر ذرات، با بهره از متمرکز کننده اکسیژن ایجاد شده از گونه ای ماشین، سبب وارد شدن هوا به سیلندرهای حاوی غربال و غشاء می شود.

سیستم این دستگاه در حقیقت نیتروژن را به خود جذب کرده و باقی اکسیژن متمرکز را در اتاق می گذارد، نگفته نماند که این دستگاه ها با بهره از باتری شارژ می گردند و از مزیت های مورد توجه این دستگاه می توان به حمل آسان و بی دردسر آن اشاره نمودن.

مزیت های اکسیژن ساز

ایجاد اکسیژن خالص

هوای محوطه را به خود جذب می نماید و پس از نگه داشتن نیتروژن، اکسیژن را فشرده سازی نمود و در نتیجه اکسیژن با خلوص 90 الی 95 درصد به شما می دهد و از فایده های مهم آن تولید نمودن اکسیژن خالص میباشد.

وابسته نبودن به مکان و وقت خاص

از مزیت های دستگاه اکسیژن ساز می توان به محدودیت نداشتن آن برای فعالیت کردن در هر کجا و هر ساعتی از شبانه روز اشاره نمود.

هماهنگ با بافت قلبی و عروقی

کار دم و بازدم سبب رساندن اکسیژن به کلیه اعضا و اندام های بدن به واسطه خون می شود، دستگاه اکسیژن ساز می تواند چرخش خون را تنظیم و تصفیه نماید و از افزایش فشار پیشگیری کند و به بافت بدن اشخاص مبتلا به انواع مشکل های تنفسی، هوا رسانی نماید و اکسیژن خالص ایجاد شده به وسیله دستگاه های اکسیژن ساز به بهتر شدن و معالجه ریه های اشخاص سیگاری هم خیلی کمک می کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز در کرج

مبلغ کم و ارزان

پس از خرید دستگاه اکسیژن ساز نیازی به پرداخت بهای دیگر نمی باشد و در برابر خرید کپسول های اکسیژن خیلی به صرفه تر می باشد.

وزن کم نسبت به کپسول اکسیژن ساز

اکسیژن ساز وزن کمتری نسبت به کپسول اکسیژن دارد و در اکسیژن سازی از سرعت بیشتری نسبت به کپسول اکسیژن مواجه است.

عدم احتیاج به پر نمودن دوباره

بلعکس سیلندرهایی که در شرایط تمام شدن و کمبود هوا احتیاج به پر نمودن دوباره دارد، از آنجایی که فعالیت کردن دستگاه اکسیژن ساز با نیروی الکتریکی می باشد، اکسیژن نامحدود ایجاد می کند.

انواع گوناگون ابعاد و خروجی

در انواع ابعاد ها، مدل ها و سبک های گوناگون تولید و طراحی می شوند و حتی می توانید با توجه به احتیاج خود، دستگاه اکسیژن ساز ثابت خریداری نمایید.

مواجه بودن از ایمنی و ضمانت بالا

از ایمنی خیلی بالایی مواجه است، در محیط پر از اکسیژن که به صورت سوخت برای آتش می باشد، به هیچ وجه نگران نباشید، چون هیچ اکسیژنی از دستگاه اکسیژن ساز تلف نمیشود و یا نشتی نمی کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز بیمارستانی

عیب های دستگاه اکسیژن ساز

عیب های بهره مندی از دستگاه اکسیژن ساز

  • تولید آلودگی صوتی: صدای اکسیژن ساز از جمله عیب های این دستگاه میباشد. صدا در طول مدت با فعالیت دستگاه بالا میرود. صدای بسیار دستگاه برای بیمارانی که به مدت طولانی از آن استفاده می نماید، موجب اذیت شدن و از بین رفتن آسایش افراد می شود. مدل هایی از این دستگاه که صدای اندکی دارند، برترین گزینه است.
  • اندازه کم ایجاد اکسیژن: اکسیژن ساز ضمن مزیت ها حاوی عیب هایی هم میباشد. این دستگاه برای ایجاد اکسیژن مورد احتیاج بیمار به صورت مداوم و شبانه روزی بایستی بیشتر از ۵ لیتر حجم داشته باشد. یکی از عیب های دستگاه اکسیژن ساز خانگی حجم اندک ظرف تولید اکسیژن میباشد که نمی توان برای دراز مدت برای تهیه اکسیژن خالص مورد لازم از آن استفاده نمیاد.
  • فعالیت با منبع برق: اکسیژن ساز با انرژی برق فعالیت می کند. مدل ها و مارک هایی که ضمن منبع برق از باطری برای تغذیه خارجی دستگاه استفاده می نمایند، با ضعیف شدن باطری در فعالیت دچار اختلال می شوند. در اکسیژن ساز های خانگی که قابل حمل به دست اشخاص میباشد، در اغلب موارد دسترسی به برق برای شارژ باطری وجود ندارد و این یکی از عیب های بهره بری از اکسیژن ساز خانگی میباشد.
  • وزن اکسیژن ساز: بعضی از مدل های اکسیژن ساز وزن بسیاری دارند و کسانی که بایستی به شکل مداوم و شبانه روزی از این دستگاه استفاده نمایند، حمل دستگاه دشوار است. در نهایت دستگاه اکسیژن ساز را بر اساس توصیه پزشک و مقدار اکسیژن مورد لازم مدلی را انتخاب نمایید که سبک تر و حمل آن راحت تر است.

علائم کم بودن اکسیژن خون

اکسیژن یکی از اساسی ترین احتیاج های بدن بشر است. کلیه سوخت و ساز ها و در نتیجه زندگی انسان وابسته به اکسیژن میباشد. به همین خاطر است که کم بودن اکسیژن می تواند علائم های بسیاری داشته باشد.

از نمونه علائم های کم بودن اکسیژن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

• نفس تنگی

• سر گیجه

• عرض کردن زیاد

• سرفه و یا خس خس نمودن در زمان تنفس

• نفس کشیدن سریع و مکرر

• عوض شدن رنگ پوست

کم بودن اکسیژن خیلی خطرناک میباشد، به همین علت بهتر است با دیدن علائم های بالا در خود و یا یکی از نزدیکان، سریع به پزشک مراجعه کرده تا مراقبت های پزشکی مربوطه برای شما صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اکسیژن ساز

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج