اکسیژن ساز چگونه کار میکند؟

ما در این مطلب به مبحث اکسیژن ساز چگونه کار میکند؟ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

اکسیژن ساز چگونه کار میکند؟

دستگاه اکسیژن ساز برای ایجاد جریان گاز پر شده از اکسیژن، نیتروژن ها را از منبع گاز جدا نموده و اکسیژن را متمرکز می نماید.

اکسیژن ساز خانگی در سال ۱۹۷۰ ایجاد شد. پیش از این دوران برای اکسیژن رسانی خانگی از سیلندرهای اکسیژن خیلی سنگین و فشار زیاد و یا از سیستم کوچک مایعات فریزری استفاده مینمودند.

در هر دو این شیوه ها تهیه کنندگان بایستی مکرراً از منزل بازدید و منبع اکسیژن را پر یا تعمیر نمایند. ولی اختراع دستگاه اکسیژن ساز، آن را به رایج ترین و پرطرفدارترین شیوه انتقال اکسیژن در منزل تبدیل نمود.

طرز کار دستگاه اسکیژن ساز

دستگاه‌ اکسیژن ساز اغلب از تکنولوژی PSA ( جذب نوسانی فشار) استفاده مینماید این دستگاه اکسیژن را دریافت میکند و نیتروژن‌های آن را جدا مینماید و یک گاز غنی شده از اکسیژن ایجاد می‌کند و در دسترس کسانی که سطح اکسیژن خونشان کم است قرار می‌دهد.

اکسیژن ساز یک منبع اقتصادی اکسیژن در پروسه های صنعتی هم می‌باشد و در این حوزه به ژنراتور گاز اکسیژن هم معروف میباشد. دستگاه اکسیژن ساز برای جلب گازها از یک غربال مولکولی استفاده مینماید و با ترفند جذب نوسانی فشار، نیتروژن را به ماده های معدنی زئولیت تبدیل و نیتروژن‌ها را کامل خارج میسازد.

این امر سبب باقی ماندن اکسیژن تحت عنوان گاز اصلی و نخستین می‌شود. در فشارهای زیاد زئولیت به علت وسیع بودن سطح و خصوصیت های شیمیایی اش نیتروژن بسیاری جذب می‌کند.

بعد از جمع آوری اکسیژن و سایر ماده های آزاد، فشار افت میابد تا نیتروژن‌ها به آسانی دفع شود.

اکسیژن ساز از یک کمپرسور هوا، دو سیلندر پر زئولیت، یک مخزن برابر کننده فشار و چند شیر فلکه و لوله ایجاد شده است.

در مقدمه کار نخستین سیلندر هوا را از کمپرسور کسب کرده که این پروسه حدود سه ثانیه طول می‌کشد. در این زمان فشار در سیلندر نخستین ۲.۵ برابر فشار جوی می‌شود و زئولیت با نیتروژن اشباع میگردد.

وقتی که در سیلندر نخست اکسیژن به مرحله خلوص می‌رسد، دریچه‌ای باز میگردد و گاز اکسیژن خالص را به مخزن فشاری که به شلنگ بیمار وصل است، می‌رساند.

بعد هوا از کمپرسور وارد سیلندر بعدی می‌شود و در وسط سیکل دوم هم یک تغییر شیر فلکه وجود دارد و گاز را به سیلندر نخستین و از آنجا به جو محیطی بر می‌گرداند.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز بیمارستانی

اکسیژن ساز قابل حمل

از سال ۲۰۰۰ به بعد خیلی از شرکت‌ها اکسیژن ساز قابل حملی عرضه کردند که به صورت متوسط یک الی پنج لیتر اکسیژن به شکل دائمی تولید مینماید.

دستگاه‌ قابل حمل یا اکسیژن ساز یا با متصل شدن به پریز برق فعالیت می‌کنند و یا برای کارهای خارج از خانه حاوی باتری هستند. این دستگاه‌ها سیار میباشند و به خروجی‌ های DC در خودرو هم متصل می‌شوند.

امنیت

اکسیژن ساز مزایایی نسبت به سیلندر های اکسیژن دارند به عنوان مثال سیلندر های اکسیژنی حاوی نشتی هستند و خطر آتش را افزایش میدهند.

علت استفاده

اکسیژن ساز برای منتقل کردن اکسیژن به بیماران تنفسی کاربرد دارد. این دستگاه به جهت رساندن اکسیژن تماما خالص به بیماران، حاوی فیلترهای ویژه ای برای جدا کردن نیتروژن از هوا می‌باشد.

اکسیژن ساز خانگی هم مانند کلیه دستگاه‌های اکسیژن ساز دیگر برای فعالیت درست به نگهداری و سرویس نیاز دارد و خوشبختانه نگهداری از این اکسیژن ساز خانگی کار خیلی راحتی است.

هر تانکر اکسیژن در اکسیژن ساز خانگی به میزان ۲۴۹.۶ دقیقه و یا ۴ ساعت و ۱۵ دقیقه اکسیژن شامل است.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز در کرج

اکسیژن ساز خانگی برای چه وقتی متناسب است؟

غلیظ نمودن اکسیژن است، اکسیژن ساز یک دستگاهی میباشد که با بهره از برق فعالیت می‌کند، به هدف حاضر کردن اکسیژنی که بیماران به آن نیاز دارند با شیوه غلیظ کردن هوای اتاق به اکسیژن خالص.

هوایی که ما در آن تنفس میکنیم به شکل وسیع از نیتروژن ۷۸% و اکسیژن ۲۱% تشکیل شده است. این دستگاه با متراکم نمودن هوای داخلی محیطی بسته نیتروژن موجود آن را نابود نموده و اکسیژن بیشتر از ۹۵% را مورد بهره بیمار قرار می‌دهد.

انواع مختلف دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز ایستا یا خانگی

که اغلب به اکسیژن ساز خانگی شناخته شده استگ گونه ای از آن می‌باشد که تنها با استفاده از برق خانگی فعالیت می‌کند. تمام اکسیژن سازهای خانگی مانند کپسول اکسیژن، چرخش اکسیژن را به صورت پی در پی به فرد بیمار میدهد.

این گونه از اکسیژن سازها را به علت اینکه قابل حمل نمیباشند و استفاده از برق خانگی الزامی است، اکسیژن ساز خانگی نامیده می‌شود در حقیقت با حجمی در حدود ۱۳ تا ۲۸ kg و به واسطه چرخ‌هایی که کارخانه‌های ساخت آنها برای این گونه  از اکسیژن سازها ایجاد کردند.

استفاده از این گونه اکسیژن سازها به منظور استفاده در منزل خیلی مناسب می‌باشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز همراه

این گونه اکسیژن سازها بسیار به اکسیژن سازهای خانگی شبیه هستند با این تفاوت که به غیر از برق قابلیت فعالیت کردن با باطری هم وجود دارند. اغلب دستگاه‌های همراه به صورت پالسی اکسیژن را انتقال می‌دهند ولی گونه هایی مثل Respironics و oxygen plus وجود دارند که به طور مکرر هم اکسیژن را منتقل میکنند.

وسیله های اکسیژن رسانی به بیمار

نوع های متفاوتی به منظور منتقل کردن اکسیژن از وسیله به فرد بیمار وجود دارد که از شناخته شده ترین آنها می‌توان به ماسک صورتی و نازل Cannula اشاره نمود.

چه موقعی از اکسیژن ساز خانگی استفاده می‌شود؟

برای افرادی که از مشکل های ریوی برخوردارند مانند COPD و ILD و … مورد استفاده میباشد و به شکل وسیع بیمارهایی اکسیژن سطحی که در خونشان میباشد از شرایط نرمال کمتر است.

اکسیژن ساز خانگی زمانی کارآمد است که فرد بیمار به منظور زیاد نمودن اکسیژن خون خود نیاز به اکسیژن بیشتر داشته باشد. میزان بهره از این وسیله را دکتر معین می‌کند و این میزان می‌تواند میان ۱ تا ۲۴ ساعت در طول یک روز باشد.

همینطور پس از اینکه پزشک تجویز نمود بلافاصله باید از دستگاه اکسیژن سازخانگی یا عادی استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج