نحوه کار میکروسکوپ

ما در این مطلب به مبحث نحوه کار میکروسکوپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

میکروسکوپ چیست؟

میکروسکوپ وسیله ای است که می‌تواند عسک های بزرگ شده از شئ های کوچک را ایجاد کند و به تماشاگر اجازه می‌دهد نمای خیلی نزدیک از بافتار های خیلی کوچک را در مقیاس متناسب برای تحلیل و بررسی در دسترس داشته باشد.

واژه «میکروسکوپ» از کلمه لاتین «میکروسکوپیوم» گرفته شده است که از واژه های یونانی «میکروس»به معنای کوچک و «اسکوپین»به معنی نگاه نمودن گرفته شده است.

معلوم نیست که چه شخصی نخستین بار میکروسکوپ را اختراع نموده است. با این وجود، به نظر می آید که اولین میکروسکوپ‌‌ها به واسطه بینایی‌سنج هلندی به اسم «‌هانس جانسن» و پسرش «زاخاریاس جانسن» و سازنده تجهیزات مختلف مشاهده، شخصی هلندی‌‌ به اسم «هانس لیپرشی»(تلسکوپ را هم اختراع نموده اند) ساخته شد‌ه‌اند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات سانتریفیوژ

نحوه کار میکروسکوپ

میکروسکوپ ها و لنز

از تعریف بالا، امکان دارد به نظر برسد که میکروسکوپ فقط گونه ای ذره‌بین است. در حقیقت، ذره‌بین تحت عنوان میکروسکوپ شناخته می‌شوند. از جایی که آن‌ها تنها یک لنز دارند، به ذره‌بین‌ها میکروسکوپ ساده میگویند.

تجهیزات پیشرفته‌ای که عموما تحت عنوان میکروسکوپ از آن‌ها یاد می نماییم، میکروسکوپ‌های ترکیبی اسم دارند، به این معنا که آن‌ها حاوی لنز‌های بسیاری هستند.

به علت طریقه تنظیم این لنز‌ها، قادرند نور را بشکنند تا عکس خیلی بزرگتری نسبت به یک ذره‌بین تولید نمایند.

در میکروسکوپ مرکب با دو لنز، ترتیب لنز‌ها نتیجه جالبی دارد، جهت‌گیری عکسی که می‌بینید، تماما برعکس جهت‌گیری جسم حقیقی است که شما چک می‌کنید.

به طور مثال، اگر شما در کاغذ روزنامه به دنبال حرف «e» بودید، عکسی که از طریق میکروسکوپ می‌بینید، «ə» خواهد بود.

اکثر میکروسکوپ‌‌های ترکیبی امکان دارد عکسی معکوس ایجاد نکنند، چون این میکروسکوپ‌‌ها یک لنز اضافه دارند که می‌تواند عکس را مجددا به حالت نرمال بر‌گرداند.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اتوکلاو

نحوه کار میکروسکوپ

اندازه‌گیری مقدار بزرگتر شدن عکس یک جسم به واسطه میکروسکوپ (یا جمعی از لنز‌ها در یک میکروسکوپ) را بزرگنمایی آن میکروسکوپ می‌گویند. به طور مثال، میکروسکوپ‌‌های نوری عموما در دبیرستان‌‌ها و دانشکده‌‌ها مورد بهره قرار می‌گیرند و تقریباً بزرگنمایی مساوی با ۴۰۰ دارند، یعنی عکس شئ را ۴۰۰ برابر بزرگتر از سایز حقیقی آن نشان می‌دهند.

لذا، شئی ای که در حالت نرمال خود یک میلی‌متر باشد، در عکس میکروسکوپ ۴۰۰ میلی‌متر نشان داده می‌شود.

وضوح عکس

وضوح عکس یا قدرت جدا پذیری عکس میکروسکوپ یا لنز کمترین فاصله‌ای میباشد که میان دو نقطه از نمونه وجود دارد و به طور دو نقطه متفاوت (قابل تشخیص) به روی عکس دیده می‌شود و در حقیقت تحت عنوان دو جسم جداگانه از هم قابل جداسازی هستند.

هر میزان این فاصله دو نقطه کوچکتر باشد، توان وضوح میکروسکوپ بیشتر میشود و وضوح و جزئیات عکس بهتر معین می‌شود.

دو سلول باکتریایی اگر در یک اسلاید خیلی نزدیک هم باشند، احتمال دارد در یک میکروسکوپ با توان جدا پذیری کم، همچون یک سلول و تار به نظر برسند، ولی می‌توان آن‌ها را در یک میکروسکوپ با قدرت جداسازی بالا، به شکل دو سلول جداگانه به راحتی مشاهده کرد.

قدرت تفکیک یک میکروسکوپ فقط به نوع و تعداد لنزهای آن مربوط نیست، همینطور شفافیت عکس در یک میکروسکوپ به طول موج نوری که از آن برای دیدن جسم استفاده می‌شود، هم بستگی دارد، به صورتی که شفافیت عکس در طول موج‌های بلند و کم انرژی خیلی کم است.

بیشتر بخوانید: تعمیر میکروسکوپ

میکروسکوپ‌‌ نوری

اغلب میکروسکوپ‌‌های دانشجویی در دسته میکروسکوپ‌‌های نوری دسته بندی می‌شوند. در میکروسکوپ های نوری، نور مرئی از داخل نمونه بیولوژیکی عبور می نماید و توسط سیستم لنز شکسته می‌شود و به فرد قابلیت این را می‌دهد تا عکس را با بزرگنمایی مشاهده نماید.

میکروسکوپ‌ نوری ساده با یک لنز می‌توانند نمونه را تا 300 برابر بزرگنمایی نمایند و به همین خاطر با این میکروسکوپ‌ها قادر به دیدن بعضی از باکتری‌ها هستیم، در حالی که میکروسکوپ‌های نوری مرکب می‌توانند نمونه را تا 2000 برابر بزرگنمایی نمایند.

میکروسکوپ نوری معمولی می‌تواند زیر یک میکرومتر (یک میکرومتر مساوی با یک میلیونم متر است) توان جداسازی داشته باشد، در حالی که توان جداسازی و وضوح میکروسکوپ مرکب امکان دارد تا حد 0٫2 میکرومتر باشد.

بخش های تشکیل دهنده میکروسکوپ نوری

هر میکروسکوپ نوری قسمت های گوناگونی را شامل میباشد که به همراه هم می‌توانند عکسی با بزرگ کردن متناسب از جسم های مختلف ایجاد کند. در ادامه به چک کردن هر کدام از بخش های میکروسکوپ‌ها می‌پردازیم:

 • بخش های نوری: اجزای نوری میکروسکوپ حاوی منبع نور مثل لامپ، فیلترها یا صافی و کندانسور میباشند.
  • منبع نور: میکروسکوپ‌های نخستین از آینه‌های مقعر برای اصلاح نور بر روی جسم ها استفاده می‌کردند. بعدها لامپ‌ کم مصرف برای منابع نوری به کار رفت و حالا بیشتر میکروسکوپ‌ها با لامپ‌های ال ای دی فعالیت می‌کنند. مسئولیت منبع نور این است که به صورت مساوی نمونه را روشن نماید.
  • کندانسور: کندانسور پرتوهای ناشی از منبع نور را جمع مینمایند، لذا می‌تواند آن‌ها به صورت مساوی روی شئ متمرکز نماید. به اصطلاح دیگر توسط کندانسور هر بخش از شی در سطح روشنایی برابر قرار می‌گیرد. کندانسورها عموما از یک یا دو لنز ایجاد شده‌اند. این لنزها نور را تکه تکه می نمایند و کلیه پرتوها خروجی از آن به شکل موازی باقی می‌مانند. یک لنز کروی اطمینان می‌دهد که هیچ نوع انحرافی در عبور نور بروز نمی‌دهد. این کار ضمانت کیفیت بهتر عکس است. در قسمت کندانسور، دیافراگم هم قرار دارد که مسئولیت آن تنظیم نمودن شدت نور ورودی به نمونه میباشد.
 • پایه میکروسکوپ: پایه میکروسکوپ قسمتی است که کلیه بخش های میکروسکوپ به روی آن قرار می‌گیرند.
 • لوله میکروسکوپ: این لوله قسمتی است که عدسی‌ها یا لنزهای چشمی و جسمی در آن جای دارند و هر یک حاوی بزرگنمایی‌های گوناگونی هستند.
  • عدسی شیئی: این قسمت اکثرا از چند عدسی متنوع تشکیل می‌شوند و مسئولیت تشکیل عکس از روی نمونه را بر دوش دارند. عدسی‌های شیئی نزدیک‌ترین عدسی‌ها به نمونه میباشند.
  • عدسی چشمی: عدسی‌های چشمی مثل یک ذره‌بین کار می‌کنند و عکس های بدست آمده از عدسی شيئی را بزرگتر نموده و به صورت مستقیم در می‌آورند.
 • صفحه گردان: عدسی‌ های شیئی به روی صفحه گردان قرار دارند و برای عوض شدن بزرگنمایی در زمان دیدن شئ می‌توان با بهره از این صفحه گردان، عدسی‌ها را عوض کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اکسیژن ساز

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند. به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد. البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج