نحوه نگهداری و استفاده از بای پپ

ما در این مطلب به مبحث نحوه نگهداری و استفاده از بای پپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.

وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

نحوه نگهداری و استفاده از بای پپ

در مواقعی که برای معالجه بیماری های تنفسی تان بر اساس تجویز پزشک از بای پپ یا سی پپ استفاده می نمایید در این مطلب همراه ما باشید تا با طریقه نگهداری و بهره از دستگاه بای پپ و سی پپ در خانه آشنا شویم.

مراقبت از بای پپ

بای پپ از لوازم پزشکی تخصصی و غیر تهاجمی میباشد که احتیاج به مراقبت و استفاده درست دارند، برای حفظ سلامت بیمار الزامی است که با قواعد پاک کردن بای پپ آشنایی کامل داشته باشید.

بهره درست و مراقبت از بای پپ کار خیلی آسانی میباشد و زمان گیر نیست، از این سو تنها با رعایت نکته های ساده ولی مهم می توانید بازدهی دستگاه را تا 100% بالا برده و فعالیت آن را بهبود دهید.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه سی پپ

 

پاکیزه کردن بای پپ

امکان دارد برای شما هم این پرسش پیش بیاید که چطور می توان بای پپ را نظافت کرد؟ در این قسمت از مقاله به صورت کامل به پرسش شما جواب خواهیم داد.

نظافت محفظه رطوبت ساز

تمامی بای پپ ها حاوی محفظه رطوبت ساز میباشند که موجب پیشگیری از خشک شدن مجاری بینی و افت تحریک و التهاب آن می شود، رطوبت ساز بای پپ کمک می کند که خشکی در صبح از بین برود، برای تولید باکتری ها در این محفظه الزامی است که این بخش به طور روزانه پاکیزه شود.

شیوه های نظافت محفظه رطوبت ساز

 • محفظه آب را با ملایمت و با دقت کامل از دستگاه جدا نمایید تا آب وارد بای پپ نشود، محفظه را به شکل کامل آب کشی نموده و آن را با حوله یا پارچه پاکیزه خشک کنید، آن را در مقابل مستقیم نور خورشید قرار دهید تا به خوبی خشک گردد.
 • قابلیت شستشوی بعضی از محفظه های آب بای پپ در ماشین ظرفشویی وجود دارد، برای اگاهی از این که محفظه آب دستگاه تان امکان شستشو در ظرفشویی را دارد یا خیر دفترچه راهنمای بای پپ را بررسی کنید.
 • الزامی است هفته ای یک مرتبه محفظه را با مخلوط آب و سرکه شستشو دهید، برای این امر یک پیمانه سرکه سیب را با سه پیمانه آب قاطی نموده و محفظه را 15 تا 20 دقیقه درون محلول قرار دهید.
 • محفظه آب بای پپ را با آب مقطر پر نمایی، پیشنهاد می شود محفظه بای پپ را با آب شیر پر ننمایید، چون که امکان دارد دارای ماده های معدنی بوده و موجب صدمه دیدن دستگاه شما شود، بهره از آب تصفیه شده هم از این جهت پیشنهاد می شود.
 • محفظه آب بای پپ را هر 6 ماه یک دفعه عوض کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

نظافت ماسک بای پپ

 • ماسک های بای پپ از سیلیکون تولید می شوند، سیلیکون مواد نرمی است که هیچ تحریکی ندارد، سیلیکون موادی است که در مواقع عدم توجه و نگهداری درست دچار مشکل و خرابی می شود و طول عمر زیادی ندارد، از این سو نظافت ماسک از اهمیت خیلی بالایی روبرو است.
 • لوله های بای پپ را هر هفته با آب گرم صابون بشویید و در هوای باز خشک نمایید.
 • هفته ای یک دفعه ماسک را به مدت 15 تا 20 دقیقه در مخلوط سرکه و آب مقطر قرار دهید داده و بعد آبکشی نمایید، برای این کار لازم است سرکه را با سه پیمانه آب قاطی کنید.
 • سوراخ ماسک را به شکل مداوم با آب گرم و صابون بدون عطر بشویید و در هوای باز خشک نمایید.
 • از قرار دهی بخش چانه یا روسری ماسک بای پپ در ماشین لباسشویی یا خشک کن جدا پرهیز نمایید.
 • پیشنهاد می شود بالشتک ماسک ها را هر سه تا 6 ماه یک بار تعویض کنید.

طریقه نظافت ماسک بای پپ

ماسک بای پپ خود را هر روز با آب گرم و صابون بدون عطر شستشو داده، بعد از شستن کامل آن را آبکشی نموده و روی پارچه ای پاک و در مقابل مستقیم نور آفتاب قرار دهید.

هر شب قبل از بهره از ماسک صورت خود را شسته و خشک نمایید، به هیچ وجه پیش از بهره از ماسک از مرطوب کننده استفاده ننمایید، چون که روغن های موجود در مرطوب کننده سریع تر سیلیکون ماسک را نابود میکنند.

بیشتر بخوانید: بای پپ چیست؟

 

نظافت و عوض کردن فیلترهای بای پپ

فیلترها سی پپ از بخش های دیگر این لوازم هستند که اکثرا در بخش پشتی دستگاه قرار دارند، بیشتر دستگاه ها حاوی فیلتر کاغذی سفید یک بار مصرفی یا فیلتر خاکستری چند مرتبه مصرفی میباشد که بایستی در تایم معین شده عوض شوند.

طریقه نظافت و عوض کردن فیلترهای بای پپ

 1. الزامی است که فیلترهای قابل شستشو و خاکستری بای پپ را به شکل دائمی با آب شسته و زمان دهید به خوبی خشک گردند، لازم میباشد که فیلترهای خاکستری را هر 6 ماه یک مرتبه عوض کنید.
 2. به صورت کلی برای مراقبت از لوازم های پزشکی مهمی مانند بای پپ الزامی است که دستگاه را به شکل مرتب و روزانه نظافت کنید، پیشنهاد می شود که دستگاه و لوازم جانبی را در مقابل مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 3. به هیچ وجه از هیچ نوع ماده سفید کننده در شستن یا بای پپ استفاده ننمایید، امکان دارد کارت های داده یا کابل های برق به علت های مختلف دچار اختلال شده و به تعویض احتیاج داشته باشند.
 4. از قرار دهی دستگاه در نزدیکی اشیائی مانند پرده پرهیز کنید، چون که ورود این قطعه ها موجب تداخل در فعالیت دستگاه خواهد شد.
 5. برای تمیز کردن قطعه ها و بخش های دستگاه بای پپ از آب مقطر استریل استفاده نمایید.
 6. سریعتر از وقت تعویض قطعات، قطعه ها را فراهم کنید تا دچار مشکلی نشوید.

سخن آخر

در این مقاله با طریقه مراقبت و بهره از دستگاه بای پپ در خانه آشنا شدیم، در صورت لازم به بای پپ می توانید این لوازم ها را اجاره نمایید و یا خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: بای پپ چگونه کار میکند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج