کاربرد های مهم اتوکلاو

ما در این مطلب به مبحث کاربرد های مهم اتوکلاو می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

کاربرد های مهم اتوکلاو و ضد عفونی کننده

اتوکلاو و ضدعفونی کننده ها تجهیزاتی بسیار مهم در صنایع بهداشتی، پزشکی، آزمایشگاهی، و صنعت های دیگر هستند که به مهار عفونت و ایمنی عمومی جامعه کمک می‌کنند.

عفونت‌ها و بیماری‌ها در تمام جهان مشکل های جدی برای سلامتی کلیه انسانها و جانداران می‌باشند. از این جهت، بهره از تجهیزات برای کشت و کار با ابزارها، لوازم های پزشکی، و سطح های مختلف بهداشتی خیلی حیاتی است.

در این مطلب، به مطالعه اهمیت و کارایی های اتوکلاو و ضدعفونی کننده ها در صنایع گوناگون پرداخته خواهد شد. همینطور، انواع متنوع آنها و ماده های ضدعفونی کننده را بررسی و طریقه استفاده درست از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ضمن بر این، تاثیرات مثبت و منفی بهره از این دستگاه‌ها بر سلامت انسان و محیط زیست هم به انتقادات تحلیلی خواهند شد.

هدف اصلی این مطلب، بالا بردن آگاهی خوانندگان در رابطه با اهمیت بهداشت و کنترل عفونت میباشد و امیدواریم که اطلاعات عرضه شده در این مطلب به بهتر شدن مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی کمک نماید و به حفظ سلامت عمومی کمک کند.

بیشتر بخوانید: نحوه کارکرد اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو چیست؟

ابزاری برای استریل نمودن ابزار پزشکی و آزمایشگاهی که در فشار و حرارت بالا و با بهره از بخار آب انجام میشود. اتوکلاو از تلفیق دو واژه (auto-)به معنای اتوماتیک و (clavis) به معنای کلید تشکیل شده‌است و در کل به معنای دستگاه خود قفل شونده برای ضد عفونی مواد، به واسطه بخار تحت فشار میباشد.

محفظه اتوکلاو می تواند ماده های جامد،مایعات و سازه ها با شکل و سایز های مختلف را با گرم نمودن در نقطه جوش بالا استریل نماید.

کارایی های اتوکلاو ها :

اتوکلاوها یا اتوکلاو شیمیایی وسیله مهمی در صنعت های شیمیایی هستند و برای انجام پروسه های مختلفی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها حاوی امکانات ایجاد شرایط فیزیکی و شیمیایی متحکم برای واکنش‌های شیمیایی گوناگون هستند.

در زیر به بعضی از کارایی های اصلی اتوکلاو در صنعت های شیمیایی اشاره خواهیم نمود:

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اتوکلاو

1. استریلیزاسیون: اتوکلاو به هدف استریلیزه نمودن وسیله ها، ابزارها، و محیط‌های کشت میکروبی (مثل محیط‌های کشت و پتری دیشی‌ها) در آزمایشگاه‌ها و صنایع شیمیایی بهره گیری می‌شوند. این پروسه از اهمیت به خصوصی در تولید داروها، واکسن‌ها، ماده های غذایی و محصولات پزشکی مواجه است.

2. سنتز شیمیایی: اتوکلاو به هدف اجرای واکنش‌های شیمیایی در وضعیت فشار و حرارت مطلوب استفاده می‌شوند. این وضعیت می‌توانند به تولید ماده های شیمیایی و ترکیبات جدید کمک نمایند.

3. فراهم کردن نمونه‌ آزمایشگاهی: برای فراهم کردن نمونه‌های آزمایشگاهی خالص و بدون آلودگی، اتوکلاوها مورد بهره قرار می‌گیرند. این نمونه‌ها قادرند برای تحلیل‌های آزمایشگاهی و تحقیقات دقیق در حیطه های مختلف شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.

4. فراهم سازی ماده های نانو: در تحقیق نانوتکنولوژی، اتوکلاوها برای تولید نانوذرات و نانومواد با خصوصیت های ویژه استفاده می‌شوند. این ماده های نانو می‌توانند در صنایع شیمیایی برای بهتر شدن عملکرد محصولات و کارایی های گوناگون مختلف مورد بهره قرار گیرند.

5. تصفیه و تصفیه‌ کردن: اتوکلاوها می‌توانند برای تصفیه ماده های شیمیایی و حذف کثیفی های میکروبی و شیمیایی از کالاهای شیمیایی استفاده شوند.

در ادامه به مطالعه دقیق تر بعضی از کارایی ها می پردازیم:

1)پزشکی

از اتوکلاو در پزشکی (به عنوان مثال اتوکلاو دندان پزشکی) برای استریل کردن ماده ها و در صنایع شیمیایی برای ایجاد وضعیت فیزیکی و شیمیایی متحکم برای واکنش‌های شیمیایی بهره گرفته می شود.

با توجه به بهره دائمی از تجهیزات پزشکی و کثیف شدن این وسیله ها در اثر بهره و برخورد با ماده های میکروبی،استریل نمودن آن‌ها الزامی است. برترین طریق استریل نمودن وسایل میباشد که موجب می شود کلیه میکروب‌ها از بین بروند، ولی مدت وقت آن برای وسیله های فلزی و پارچه ای متفاوت میباشد.

2)صنعتی

از اتوکلاو صنعتی به ویژه در کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. اندازه این ابزار از اندازه آزمایشگاهی که عموما به شکل یک استوانه در دار میباشد تا اندازه صنعتی که طول آن به ۱۵ متر می‌رسد متغیر میباشد. این ابزار به دست میکروبیولوژیست فرانسوی چارلز چمبرلن در سال ۱۸۷۹ ساخته شد.

مدت وقت استریلیزاسیون:

خیلی از آن ها برای استریل نمودن وسیله ها و لوازم مورد بهره قرار می‌گیرند که با قرار دهی آن‌ها به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه (بسته به حجم بار و محتوا ها) در دسترس بخار اشباع ۱۲۱ درجه سلسیوس (۲۴۹ درجه فارنهایت) این امر انجام می‌شود.

انواع اتوکلاو های مختلف در محوطه پزشکی :

اتوکلاو آزمایشگاهی

این وسیله برای دمای استریل کردن تا 140 درجه سانتیگراد و فشار بخار تا 4 بار تجهیز شده است. این دستگاه ها نخستین اتوکلاو آزمایشگاهی میباشند که برای فشارهای زیاد متناسب هستند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اتوکلاو

اتوکلاو بیمارستانی

در خیلی از مرکز های بیمارستانی و درمانی مثل اتاق های عمل، درمانگاه ها، اورژانس ها، آزمایشگاه ها کاربرد دارد که بیشتر از گونه اتوکلاو های عمودی میباشند و یکی از پر استفاده ترین دستگاه ها در اغلب مراکز می باشد.

به دلیل اینکه اغلب لوازم پزشکی در مقابل فشار و حرارت بسیار آسیب پذیر میباشند فقط بعضی از لوازم های پزشکی را می توان در درون دستگاه اتوکلاو بیمارستانی قرار داد.

حرارت بخار بایستی 136 درجه سانتی گرا باشد. در آغاز پروسه، هوای درون محفظه خالی می شود و بعد بخار وارد دستگاه می گردد.

اتوکلاو کلینیکال

اتوکلاو کلینیکال اتوکلاو های 60، 80 ، 100 لیتری شامل می باشد و قابلیت های پیشرفته ای دارد که سبب کارایی راحت دستگاه می شود و به مخاطبان کمک بسیاری در استریل کردن ابزار می نماید.

اتوکلاو دندانپزشکی

از مسئله های چالش انگیز و بحث برانگیز در دندانپزشکی مسئله عفونت مطرح میباشد، همیشه مسئله ای مهم و دغدغه آمیز برای بیماران و از دغدغه های جدی و پر اهمیت برای دندانپزشکان میباشد.

بهره از انواع لوازم ها و محلول ها تا اندازه کمی به استریل کردن لوازم ها کمک کرده ولی با حساسیت و چشمگیر شدن این مسئله از این دستگاه استفاده می شود. سریع ترین و با اطمینان ترین دستگاه برای ضد عفونی و استرلیزه نمودن وسایل است و در بالاترین مرتبه اطمینان قرار دارد.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو دندان پزشکی چیست؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج