نگهداری و تعمیر اکسیژن ساز

ما در این مطلب به مبحث نگهداری و تعمیر اکسیژن سازمی پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

نگهداری و تعمیر اکسیژن ساز

همانگونه که گفتیم اکسیژن ساز دستگاهی مهم در مراکز بهداشتی میباشد. نگهداری و مراقبت صحیح از دستگاه می‌تواند عمر موثر آن را بالا ببرد. در ادامه به شیوه های مراقبت درست از دستگاه اشاره نموده ایم.

وضعیت کلی مراقبت از اکسیژن ساز

دستگاه‌ اکسیژن ساز به گرد و خاک، گرما و رطوبت حساس میباشند.

با اطمینان از تهویه متناسب و در صورت لازم بهره از سیستم‌های اضافه فیلتر هوا، گرد و خاک را در محیط کم کنید. فیلترها را مطابق برنامه بازرسی، تمیز و عوض کنید.

اگر در هوای گرم به اکسیژن ساز احتیاجی است، منبعی را مد نظر بگیرید که با سیستم‌های خنک کننده درونی اضافی ساخته شده‌اند. از فن‌های خارجی قابل جا به جایی بهره گیری کنید و از تهویه متناسب محیط مطمعن شوید.

در نزدیکی اکسیژن ساز از واحدهای سرد کننده تبخیری استفاده نفرمایید، چون افزایش رطوبت می‌تواند ظرفیت عملیاتی دستگاه را کم کند.

در آب و هوای خیلی مرطوب، بهره از دستگاهی که به صورت خاص برای این موقعیت مهندسی یا سازگار شده است، مهم میباشد. بهره خارجی از دستگاه‌ رطوبت‌گیر و فن‌ها می‌تواند به کم شدن رطوبت محیط کمک نماید.

برای پیشگیری از تجمع کثیفی که امکان دارد موجب خرابی دستگاه شود، باید قطعه ها را به شکل منظم تمیز نمایید. پیش از شروع به تمیز نمودن قطعه ها، اطمینان حاصل نمایید که دستگاه خاموش میباشد و از پریز برق جدا گردیده است.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز بیمارستانی

پاکیزه کردن

برای مطمعن شدن از سلامت دستگاه اکسیژن ساز و حفظ عمر بخش های آن، به صورت منظم مرتب دستگاه را پاکیزه و چک کنید. همیشه پیش از پاکیزه کردن و چک کردن دستگاه را خاموش نمایید و آن را از منبع برق جدا نمایید.

پیشنهاد می‌شود دستگاه را با یک پارچه مرطوب پاک نمایید. همینطور می‌توانید از یک شوینده ملایم استفاده نمایید. این شیوه به پاکیزه کردن دستگاه شما کمک میفرماید بدون اینکه هیچ نوع ماده شیمیایی مضر سیستم را از بین ببرد.

اصلا روی دستگاه از اسپری استفاده ننمایید؛ چون امکان دارد مایع به درون آن وارد شود و به دستگاه لطمه برساند. می‌توانید سیم برق را هم تمیز فرمایید، ولی اطمینان حاص  نمایید که دستگاه پیش از اتصال دوباره به برق کاملاً خشک میباشد.

داخل و خارج را با یک پارچه پاکیزه مجزا خشک نمایید. قبل از شروع دوباره فعالیت ، همیشه فرصت دهید دستگاه به کل خشک شود.

در صورت لازم یا مطابق برنامه مشخص شده، فیلترها را پاک و عوض کنید. موقع تمیز کردن، الک‌های زئولیت را به‌ دقت چک کنید و در صورت لازم آنها را عوض کنید.

کلیه لوله‌های داخلی را از لحاظ ترک یا هر نوع مشکل چک کرده و در صورت احتیاج سریعا آنها را عوض کنید.

چک کردن باتری

برای پیشگیری از صدمه، همیشه پیش از هر دفعه استفاده و مطابق با مشخصه های سازنده دستگاه از سازگاری دستگاه با منبع تغذیه موجود مطمعن شوید.

توجه کنید که فعالیت واحد با برق فراهم شده به واسطه ژنراتور یا منبع تغذیه جایگزین دیگر می‌تواند منجر به پخش ناسازگار برق در واحد شود و سبب خروجی اکسیژن کمتر از حد مناسب یا اختلال دستگاه شود.

در صورت لازم از تثبیت‌کننده‌های ولتاژ استفاده نمایید.

سیم‌های برق را به صورت مرتب برای نشانه‌های صدمه چک کنید. سیم‌های فرسوده یا صدمه دیده را سریعاً عوض کنید. از هیچ دستگاهی با سیم‌های صدمه دیده استفاده ننمایید؛ چون امکان دارد نقص یا صدمه جدی بروز دهد.

پیش از روشن نمودن دستگاه از خشک بودن اطراف دستگاه مطمعن شوید.

باتری‌ها را بیش از اندازه شارژ ننمایید. این می‌تواند فعالیت باتری را در ضعیف نماید.

بیشتر بخوانید: تعمیر اکسیژن ساز در کرج

فیلترهای دستگاه

فیلترها هوای پاکیزه را برای بیمار تهیه می‌کنند و بایستی برای اطمینان از عملکرد متناسب دستگاه و ایمنی بیمار، نگهداری و پاکیزه شوند.

آن جایی که دستگاه اکسیژن ساز هوا را می‌گیرد و به صورت مداوم آن را برای اکسیژن خالص‌تر پاکیزه می‌کند، ذرات ناسالم به وسیله فیلتر، مسدود می‌شوند.

این می‌تواند گرد و خاک، گرده و انواع دیگر ذرات را شامل باشد که امکان دارد در هوای درون و بیرون فضا وجود داشته باشد. برای فعالیت مطلوب، فیلتر را خارج کرده و آن را با صابون ملایم و آب جاری یک یا دو مرتبه در هفته نظافت کنید.

پیش از نصب دوباره فیلترها اجازه دهید تمام خشک شوند.

عمر فیلتر به صورت کلی  از 6 تا 12 ماه بر حسب محیط و مقدار گرد و خاک، متغیر میباشد. فیلتر بایستی دائما تمیز و چک شود. همیشه به راهنمایی های سازنده در مورد برنامه زمان‌بندی و نظافت فیلترها مراجعه نمایید.

زئولیت اکسیژن ساز

حفظ زئولیت اهمیت دارد؛ چون این وسیله گران و تهیه آن اغلب سخت است. گرد و خاک فعالیت زئولیت را کم میکند. قدرت زئولیت برای جذب نیتروژن از هوای محیط تحت شرایط ویژه می‌تواند به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کند و سبب شود دستگاه میزان ناکافی اکسیژن تولید نماید.

برای بالا رفتن عمر فعالیت زئولیت، برنامه‌های نظافت کردن و عوض کردن فیلتر را رعایت نمایید. مطمعن شوید که زئولیت در دسترس رطوبت بیش از اندازه قرار نمی‌گیرد. زئولیت را در مقابل روغن قرار ندهید، چون موجب از بین رفتن آن میگردد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه اکسیژن ساز

“نکته”

اگر به صورت مرتب از دستگاه اکسیژن ساز بهره گیری نمی‌کنید، حداقل ده ساعت در ماه از آن استفاده نمایید تا بخش های داخلی گیر ننماید. خاموش ماندن دراز مدت موجب ایجاد مشکلاتی می‌شود و امکان دارد احتیاج به نگهداری و تعمیرات اکسیژن ساز داشته باشد.

ایراد یابی و تعمیرات اکسیژن ساز

  • اگر اکسیژن سازتان روشن نمی‌شود منبع تغذیه، فیوزها، سیم و دستگاه را برای صدمه چک کنید.
  • اکسیژن ساز در حال دمیدن گرد و خاک میباشد: فیلترها را پاک یا عوض کنید، مطمعن شوید که زئولیت مصرف نشده است.
  • خروجی اکسیژن کافی نمیباشد: سیستم فشار و زئولیت را چک کنید.
  • دستگاه به صورت غیرمنتظره خاموش میگردد: منبع تغذیه و فیوزها را چک کنید. اطمینان حاصل نمایید که دستگاه بیش از اندازه گرم نگردیده است.
  • در مواقع بروز مشکل یا فعالیت نامطلوب که به سادگی با ملاحظات بالا رفع نمی‌شود، همیشه با یک تعمیرکار اکسیژن ساز واجد شرایط تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: اکسیژن ساز چگونه کار میکند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات دستگاه فشار سنج
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج