دستگاه بای پپ چیست؟

ما در این مطلب به مبحث دستگاه بای پپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

دستگاه بای پپ چیست؟

اختلالات تنفسی می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. خوشبختانه دستگاه های کمک تنفسی مختلفی می توانند به شما کمک نمایند تا تنفس بهتری داشته باشید.

امکان دارد در مورد دستگاه های سی پپ و APAP چیزی شنیده باشید، ولی ماشین های فشار هوای مثبت با دو سطح (بای پپ) هم وجود دارند. “بای پپ” یک نام تجاری میباشد، در حالی که بای پپ نوع دستگاه میباشد.

در این مطلب، ما به چک کردن دقیق دستگاه های بای پپ، طریقه کار آنها و انتظارات در صورت بهره مندی از آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: بای پپ چیست؟

دستگاه بای پپ چیست و چطور کار می کند؟

 • بای پپ گونه ای از درمان تنفس غیر تهاجمی (NIV) میباشدکه برای راحتی تنفس استفاده می شود.
 • دستگاه های بای پپ می توانند در بیمارستان ها مورد بهره قرار گیرند.
 • همینطور برای اشخاصی که در منزل احتیاج دارند هم در دسترس میباشد.
  • دستگاه های بای پپ خانگی دستگاه های کوچکی میباشند، تقریباً در ابعاد یک توستر. دستگاه حاوی یک لوله میباشد که به ماسکی وصل می شود که روی بینی و دهان قرار میگیرد.

مثل دیگر دستگاه های کمک تنفسی، دستگاه های بای پپ برای فشردن هوا به درون ریه ها از فشار مثبت استفاده می کنند. نسبت به تنظیمات، این موجب می شود ریه ها، سطح اکسیژن خون را بهتر کند و دی اکسید کربن را کم میکند.

این دستگاه ها “دوسطحی” هم نام دارند چون حاوی دو مد تنظیم فشار هوا هستند: زمانی که تنفس میکنید، دستگاه های بای پپ فشار هوای بیشتری را تحویل می دهند.

این کار تحت عنوان فشار هوای مثبت دمی (IPAP) هم شناخته می شود. زمانی که تنفس میکنید، دستگاه فشار هوا را کم میکند. این فشار راه هوایی مثبت در بازدم (EPAP) نام دارد.

برخی از دستگاه های بای پپ حاوی تایمر میباشند که می توان با آن برنامه ریزی نمود تا تعداد مشخصی نفس در دقیقه را به شخص بدهد.

دستگاه بای پپ برای چه فعالیتی استفاده می شود؟

از دستگاه های بای پپ می توان در منزل برای معالجه بیمارانی که دچار مشکل در تنفس کردن هستند استفاده نمود. بعضی از بیمارانی که بایستی از دستگاه بای پپ استفاده نمایند عبارت هستند از:

 • مشکل انسدادی مزمن ریوی
 • سندرم hypoventilation
 • چاقی
 • آپنه انسدادی خواب
 • آپنه خواب مرکزی اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

از دستگاه های بای پپ امکان دارد در بیمارستان ها برای معالجه موارد ضروری تنفسی استفاده شود. از آنجا که آنها غیرتهاجمی میباشند، بیشتر یک درمان ارجح به لوله گذاری میباشند.

پزشکان میل به بهره گیری از آنها در مواردی دارند که به اندازه ای نیستند که احتیاج به لوله گذاری داشته باشند. به طور مثال، امکان دارد از دستگاه بای پپ برای معالجه نارسایی تنفسی حاصل از شعله ور شدن COPD، ذات الریه استفاده شود.

ار بای پپ همینطور برای مطمعن شدن از تنفس متناسب فرد بعد از برداشتن لوله گذاری استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات دستگاه بای پپ

دستگاه بای پپ چه فرقی با دستگاه سی پپ دارد؟

دستگاه های بای پپ و سی پپ شباهت های بسیاری دارند. هر دو فشار هوای مثبت را از طریق دستگاه رومیزی وصل شده به لوله و ماسک تحویل می دهند.

برخی موقعیت ها می توانند برای معالجه بیماری های مشابه مورد بهره قرار گیرند و عارضه های جانبی مشابهی دارند.

فرق اصلی میان دستگاه بای پپ و سی پپ در طریقه تحویل فشار هوا میباشد: دستگاه های بای پپ دو سطح فشار هوا را تحویل می دهند. دستگاه های سی پپ سطح فشار دائمی را تحویل می دهند.

سی پپ به صورت معمول نخستین گزینه درمانی برای اشخاص مبتلا به آپنه انسدادی خواب هستند، می باشد. فشار دائمی راه هوایی را باز نگه می دارد و احتیاجی به دو فشار نیست.

ولی زمانی که دستگاه سی پپ فعالیت نمی کند یا به خوبی پاسخ گو نیاز بیمار نمیباشد، بای پپ یک گزینه جایگزین میباشد.

بای پپ ها فشار بیشتری را اعمال می نمایند و فشار را در زمان بازدم کم میکنند. این موجب می شود که آنها برای بعضی از افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی موثرتر یا آسان تر باشند.

فرق دیگر این میباشد که دستگاه های بای پپ دو فشار وارد می نمایند. هرچه فرق میان IPAP و EPAP بیشتر باشد، دستگاه به تنفس بیشتر کمک می کند.

این موجب می شود که آنها برای معالجه چالش های تنفسی حاصل از شرایط عصبی مثل ALS و دیستروفی عضلانی متناسب باشند.

برخی از دستگاه های بای پپ حاوی تایمر می باشند به صورتی که دستگاه فشار وارد می کند حتی اگر شخص تنفس را متوقف نماید یا برای تنفس بیش از اندازه ضعیف باشد.

این سبب می شود که آنها برای آپنه خواب عمیق خوب باشند.

بیشتر بخوانید: بای پپ چگونه کار میکند؟

قطعه های بای پپ

قطعه های دستگاه بای پپ حاوی یک دستگاه رومیزی با موتور ، لوله و ماسک میباشد.

شما بایستی با کلیه قطعه ها، چگونگی قرار گیری آنها در کنار هم و طریقه کار آنها آشنا باشید. این دستگاه همراه با دستورالعمل های روشن در مورد نظافت ماسک و لوله در اکثر موارد ارائه می شود.

امکان دارد در ابتدا بهره مندی از دستگاه بای پپ برای شما ناراحت کننده باشد. با مرور زمان، خواهید دید که به پوشیدن ماسک و جریان هوا از دستگاه عادت نموده اید.

اگر این فعالیت را نکردید، با عرضه کننده خدمات پرستاری خود صحبت نمایید تا ببینید آیا می توان تنظیمات را تنظیم نمود یا گزینه دیگری وجود دارد که امکان دارد برای شما متناسب باشد.

عوارض بای پپ

صدای بای پپ بلند نمیباشد، اگر دستگاه خواب شما را دچار اختلال می کند، به مسئول خدمات پرستاری خود ذکر کنید. دستگاه بای پپ نسبتاً ایمن میباشند و خطر اندکی برای عارضه های جانبی دارند.

بیشتر عارضه های جانبی خفیف میباشد. آنها امکان دارد شامل موارد ذیل باشد: نفخ شکم، ناراحتی عموم، خشک شدن دهان، خشک شدن بینی، آبریزش بینی، فشار سینوس و سوزش پوست از ماسک در مورد نشانه های خود با عرضه کننده خدمات پرستاری صحبت نمایید.

اکثر اوقات، می توان برای افت عوارض جانبی مثل خشک شدن دهان یا بینی و احتقان، تعدیلاتی را صورت داد.

بیشتر بخوانید: اتوکلاو دندان پزشکی چیست؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


 • تعمیرات اتوکلاو
 • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
 • تعمیرات دستگاه فشار سنج
 • تعمیرات میکروسکوپ
 • تعمیرات رطوبت سنج