سی پپ چیست؟

ما در این مطلب به مبحث سی پپ می پردازیم.هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند.وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود. در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

سی پپ چیست؟

دستگاه سی پپ (یا فشار پیوندی مثبت پیوسته ) گونه ای از معالجه میباشد که فشار هوای خفیف را به راه هوایی فوقانی بیمار منتقل می کند تا مسیر های هوایی خود را باز نگه دارد تا اشخاص بتوانند در حالی که به خواب می روند، به صورت طبیعی تنفس کنند یا به اصطلاحی دیگر سبب رفع گرفتگی کار تنفس می شود.

دستگاه سی پپ می تواند برای معالجه مشکل های تنفسی مثل آپنه انسدادی خواب و خروپف مزمن بهره گیری شود.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه سی پپ

دستگاه سی پپ چیست؟

خواب شبانه عالی، یکی از مهمترین بخش های زندگی بشری میباشد، که میتواند موجب هوشیاری و فعالیت مناسب در طول بیداری باشد. تحقیقات تازه نشان داده که خواب خوب عامل اصلی فعالیت مناسب سیستم ایمنی بدن میباشد و برخلاف آن اختلال خواب در پیدایش خیلی از بیماری های قلبی، مغزی و ریوی نقش دارد.

مشکل خواب میتواند علت های مختلفی داشته باشد. یکی از مهمترین علت های آن مسدودیت تنفسی یا آپنه انسدادی خواب می باشد. به شکل عادی عضلات در زمان خواب سست می شوند.

راه هوایی از دیواره های انعطاف پذیر و بافتهای نرم ایجاد شده میباشد که در زمان خواب موجب مسدود شدن راه تنفسی می شود. وقفه تنفسی در خواب اختلالی میباشد که در آن تنفس در طور خواب متوقف می شود و می تواند یک مشکل جدی و تهدید کننده زندگی باشد.

اسم دستگاه سی پپ خلاصه ای از عبارت لاتین Continuos Positive Airway Pressure (فشار جریان هوای مثبت دائمی )است. سی پپ دستگاهی کوچک است که برای کمک به اشخاصی که از مشکل های خواب یا حالتهای دیگر اذیت میشوند مورد بهره قرار می گیرد.

این مشکل ها تأثیر منفی به روی فعالیت تنفسی چه در زمان خواب و چه در فعالیت های روزانه می گذارد.

سی پپ ( یا فشار پیوندی مثبت پیوسته ) گونه ای از درمان میباشد که فشار هوای خفیف را به راه هوایی فوقانی بیمار منتقل می کند تا راه های هوایی خود را باز نگه دارد تا افراد بتوانند در حالی که به خواب می روند، به صورت طبیعی تنفس کنند یا به بیانی دیگر سبب برطرف شدن گرفتگی تنفس می شود.

دستگاه سی پپ می تواند برای معالجه اختلالات تنفسی مثل آپنه انسدادی خواب و خروپف مزمن استفاده شود.

سی پپ موثرترین معالجه غیر جراحی برای آپنه انسدادی خواب میباشد. این نخستین انتخاب درمان میباشد و بیشتر مورد بهره قرار می گیرد. این استاندارد طلایی برای معالجه آپنه خواب میباشد.

تربوفن سی پپ هوای درون اتاق را مکیده بعد آن را اندکی فشرده کرده و بعد به وسیله لوله خرطومی و ماسک از طریق بینی یا دهان و بینی به راه هوایی فوقانی فرد انتقال می دهد.

هوای تحت فشار مانع از مسدودیت راه هوایی فوقانی (مجاری تنفس) شده به صورتی که موجب می شود شخص در خواب به شکل طبیعی نفس بکشد.

بیشتر بخوانید: نحوه کار سی پپ

انواع مختلف سی پپ

۱- سی پپ با فشار ثابت:

سی پپ فشار مثبت زیاد اتمسفر را به شکل دائم و برابر در هنگام دم و بازدم از طریق ماسک به بیمار انتقال میدهد.
فشار دستگاه به دست پزشک پس از آزمایشات صورت گرفته در طول یک شب ( پلی سومنوگرافی یا PSG ) در آزمایشگاه خواب معین می شود.

۲- دستگاه سی پپ با فشار اتومات:

بر حسب آنالیز میکروپرسسور داخلی از مقدار کاهش یا قطع فلو و خروپف فشار را تنظیم می نمایند و به شخص اعمال می کنند. این دستگاه ها به ویژه در موارد آپنه های انسدادی خواب که positional میباشند و در موقعیت قرارگیری بدن در شرایطی خاص کم و زیاد می شوند خیلی مورد بهره میباشد.

سی پپ چه مدت طول می کشد تا تاثیر بگذارد؟

تجربه هر شخص با سی پپ متفاوت میباشد. اگر شخصی فشار درست برای حفظ راه هوایی فوقانی خود کسب کند، آپنه انسدادی خواب و خروپف آنها سریعا درمان می شود.

اینکه چه وقتی طول می کشد تا شخص حس رضایت از معالجه خود با سی پپ را در طول روز داشته باشد امکان دارد متفاوت باشد.

برخی از مخاطبان بعد از یک شب درمان، نتیجه های مثبت را گزارش می دهند. برخی از کاربران متوجه می شوند که مدت وقتی را برای تنظیم شدن با این درمان جدید احتیاج دارند تا اینکه در طول روز حس راحتی کنند.

این اشخاص برای عادت نمودن به این گونه درمان باید در طول روز چندین نوبت از دستگاه سی پپ خود استفاده نمایند تا اینکه در طول مدت شب بتوانند به آسانی با بهره مندی از دستگاه سی پپ خواب آسانی را تجربه نمایند.

بیشتر بخوانید: اکسیژن ساز بیمارستانی چیست؟

اندیکاسیون های معالجه با :سی پپ

۱- نارسایی هیپوکسمیک تنفس

تصمیم برای آغاز معالجه با دستگاه سی پپ مطابق شرایط بالینی بیمار میباشد. در حقیقت سی پپ می تواند در بیماران نارسایی تنفس هیپوکسیمیک خیلی کمک کننده باشد.

کرایتریای معلوم برای آغاز درمان با دستگاه کمک تنفسی سی پپ در این بیماران نداریم. اگر بیماری در وضعیت حاد دچار هیپوکسمی شده و هنوز هایپرکربی ایجاد نشده و هیپوکسی با اکسیژن درست نمی شود و کاهش ساچوریشن مربوط به حادثه های عروقی نباشد، سی پپ مورد بهره دارد.

البته بایستی بیمار هنوز اندیکاسیون انتوباسیون را نداشته باشد و خود به خود توانا به تنفس باشد و بتواند مسیر هوایی را حمایت نماید و فعالیت تنفسی لازم را فراهم کند.

۲- آپنه انسدادی خواب

راجع به آپنه انسدادی خواب سی پپ با باز نگه داشتن مسیر های تنفسی و حمایت تنفسی تاثیر خود را اعمال می نماید.

۳- ادم ریوی حاصل شده از نارسایی قلبی:

راجع به بیماران ادم ریوی حاصل از HF که هایپرکاربی نداشته باشند. سی پپ با راندن مایعات از درون آلوئولها و بهتر شدن recruitment آن ها موجب بهبود اکسیژناسیون و اصلاح تبادلات گاز می شود و خیلی کمک کننده میباشد.

بیشتر بخوانید: اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

درباره کرج طب

کرج طب «KarajMed» یک مرکز فنی است که فعالیت خود را از سال 1388 به‌صورت حرفه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی در حوزه تجهیزات پزشکی را آغاز کرده است. کرج طب تا به امروز توانسته است در عمل به فعالیت خود به شکل کارآمد عمل کند.

به طوری‌که پس از گذشت بیش از دو دهه از فعالیت حرفه‌ای، همچنان در زمینه ارائه خدمات فنی تجهیزات پزشکی فعال بوده و از دانش روز تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بهره می‌گیرد.

البته کرج طب خود عرضه کننده برخی از تجهیزات پزشکی موردنیاز در جهت تعمیرات این دستگاه‌ها است. این موضوع سبب می‌شود تا کرج طب به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در تعمیرات وسایل پزشکی شناخته شود.

کرج طب یک شرکت فنی است، بنابراین خدمات گسترده‌ای دارد. به طوری‌که این مرکز می‌تواند خدمات خود در کلیه زمینه‌های زیر را ارائه کند:

هر نوع وسیله پزشکی که در محیط درمانگاه، بیمارستان، مراکز بهداشتی یا حتی در خانه استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌های دانش آموخته‌ی فنی در کرج طب قابل بررسی و تعمیر هستند. وسایلی همچون فشارسنج‌ها، بخورهای سرد و گرم، اکسیژن‌سازها و بسیاری از لوازم دیگر هم در محیط‌های درمانی و هم در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هریک از این وسایل در اثر استفاده مکرر یا طولانی‌مدت ممکن است با اختلال روبه‌رو شوند یا یکی از قطعات آن‌ها دچار سوختگی شود.

در این صورت می‌توان از طریق شماره‌های تماس 02632248230 یا قسمت تماس با ما با کارشناسان کرج طب ارتباط گرفته و برای تعمیر وسیله خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.


  • تعمیرات اتوکلاو
  • تعمیرات اکسیژن‌ ساز
  • تعمیرات بخور سرد و بخور گرم
  • تعمیرات میکروسکوپ
  • تعمیرات رطوبت سنج